Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Sobotka Astronomie

Video: Ke hvězdám - Perseidy

Plní se vám přání? Teď máte možnost si jich splnit až stovky za pouhou hodinu. V polovině srpna totiž přilétají Perseidy, nejsilnější meteorický roj komety Swift-Tuttle 1862 III. Kde a jak malé meteory, které jsou pojmenovány podle souhvězdí Persea, pozorovat? To se dozvíte ve videu na serveru Vědmák.
Redakce Astro.cz Astronomie

ČRo HK - Radioporadna

Hostem dnešní Radioporadny na ČRo HK byl Petr Horálek z Hvězdárny v Úpici. Řeč byla zejména o blížícím se maximu meteorického roje Perseid. Dále také o objektech letní oblohy a o možné jasné kometě ISON na konci roku. Archiv pořadu.
Petr Horálek Astronomie

Druhé video o Měsíci

Další díl pořadu Ke hvězdám internetového magazínu Vědmág je na světě. Jde o pokračování o Měsíci. Je možné žít pod vícero Měsíci? Odletí někdy Měsíc od Země? Proč vidíme pouze jednu stranu? Je možný život na Zemi bez Měsíce? Sledujte následující video a dozvíte se mnohem více. Shlédněte video.
Petr Horálek Astronomie

Dny pro Severní Ameriku a jiné

Letní noční obloha bez Měsíce doslova vybízí k fotografickým experimentům i pokročilejším kompozicím. Krásný snímek nám zaslal Marián Mičúch ze slovenského Plevníka. Najdete na něm věhlasnou mlhovinu NGC 7000 Severní Amerika a poblíž jejího "souputníka" mlhovinu Pelikán. Kochejte se a foťte oblohu dále, zdařilé snímky nezapomeňte zaslat do ČAM.

Severná Amerika a Pelikán. Autor: Marián Mičúch
Severná Amerika a Pelikán.
Autor: Marián Mičúch

Petr Horálek Astronomie

První Perseidy už létají

Přiblžně od 17. července se dají pozorovat první meteory z roje Perseid. Maximum roje očekáváme v noci z pondělí na úterý 12./13. srpna. Už nyní se ale vyplatí strávit nějaký čas pod oblohou a náhodně vylétající létavice vyhlížet. Jednu takovou najdete na snímku níže z dnešního rána. Podrobnější informace připravujeme.

Perseida v Orlu. Autor: Petr Horálek
Perseida v Orlu.
Autor: Petr Horálek

Petr Horálek Astronomie

Video o Měsíci

Další díl pořadu Ke hvězdám internetového magazínů Vědmág je na světě. Tentokrát bude řeč o Měsíci. Co můžeme pozorovat pouhým okem? Jak hluboké jsou krátery? Jak vlastně vznikly? Kolik pozemšťanů se už mohlo projít mimo Zemi? Kdy nejlépe Měsíc pozorovat? Shlédněte video.
Pavel Suchan Astronomie

Astronomické pozorování při Anenské slavnosti

Na tradiční Anenské slavnosti na Jizerce 27. července 2013 se představí také Jizerská oblast tmavé oblohy (http://www.izera-darksky.eu/). Návštěvníkům nabídneme dva dalekohledy upravené na pozorování Slunce přes filtry. Jeden na pozorování slunečních skvrn ve sluneční fotosféře a druhý na pozorování protuberancí a erupcí ve sluneční chromosféře. Samozřejmě s odborným výkladem. Zajišťuje Klub astronomů Liberecka - pobočka České astronomické společnosti (http://udalosti.astronomy.cz/) a Astronomický ústav AV ČR (http://www.asu.cas.cz/). Zdarma!



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce den před úplňkem.

Další informace »