Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Sobotka Astronomie

Video: Ke hvězdám - Perseidy

Plní se vám přání? Teď máte možnost si jich splnit až stovky za pouhou hodinu. V polovině srpna totiž přilétají Perseidy, nejsilnější meteorický roj komety Swift-Tuttle 1862 III. Kde a jak malé meteory, které jsou pojmenovány podle souhvězdí Persea, pozorovat? To se dozvíte ve videu na serveru Vědmák.
Redakce Astro.cz Astronomie

ČRo HK - Radioporadna

Hostem dnešní Radioporadny na ČRo HK byl Petr Horálek z Hvězdárny v Úpici. Řeč byla zejména o blížícím se maximu meteorického roje Perseid. Dále také o objektech letní oblohy a o možné jasné kometě ISON na konci roku. Archiv pořadu.
Petr Horálek Astronomie

Druhé video o Měsíci

Další díl pořadu Ke hvězdám internetového magazínu Vědmág je na světě. Jde o pokračování o Měsíci. Je možné žít pod vícero Měsíci? Odletí někdy Měsíc od Země? Proč vidíme pouze jednu stranu? Je možný život na Zemi bez Měsíce? Sledujte následující video a dozvíte se mnohem více. Shlédněte video.
Petr Horálek Astronomie

Dny pro Severní Ameriku a jiné

Letní noční obloha bez Měsíce doslova vybízí k fotografickým experimentům i pokročilejším kompozicím. Krásný snímek nám zaslal Marián Mičúch ze slovenského Plevníka. Najdete na něm věhlasnou mlhovinu NGC 7000 Severní Amerika a poblíž jejího "souputníka" mlhovinu Pelikán. Kochejte se a foťte oblohu dále, zdařilé snímky nezapomeňte zaslat do ČAM.

Severná Amerika a Pelikán. Autor: Marián Mičúch
Severná Amerika a Pelikán.
Autor: Marián Mičúch

Petr Horálek Astronomie

První Perseidy už létají

Přiblžně od 17. července se dají pozorovat první meteory z roje Perseid. Maximum roje očekáváme v noci z pondělí na úterý 12./13. srpna. Už nyní se ale vyplatí strávit nějaký čas pod oblohou a náhodně vylétající létavice vyhlížet. Jednu takovou najdete na snímku níže z dnešního rána. Podrobnější informace připravujeme.

Perseida v Orlu. Autor: Petr Horálek
Perseida v Orlu.
Autor: Petr Horálek

Petr Horálek Astronomie

Video o Měsíci

Další díl pořadu Ke hvězdám internetového magazínů Vědmág je na světě. Tentokrát bude řeč o Měsíci. Co můžeme pozorovat pouhým okem? Jak hluboké jsou krátery? Jak vlastně vznikly? Kolik pozemšťanů se už mohlo projít mimo Zemi? Kdy nejlépe Měsíc pozorovat? Shlédněte video.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »