Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Bouřlivá oblast AR1654

Na východním okraji Slunce se rodí výrazná oblast slunečních skvrn, která rovněž vykazuje silnou erupční aktivitu. V 10:11 SEČ u ní došlo k erupci třídy M1 a nevylučují se ani silnější erupce. Skvrna by se k Zemi měla natočit asi za 5 dní, odkdy bude geoefektivní a případná silnější aktivita by mohla probudit i polární záře. Na dnešním snímku od Antonína Huška ze Švihova skvrnu najdete vlevo. Své snímky skvrny můžete nadále zasílat přes formulář, při větším množství fotek vytvoříme galerii.

Sluneční skvrna AR 1654. Autor: Antonín Hušek
Sluneční skvrna AR 1654.
Autor: Antonín Hušek

Josef Chlachula Astronomie

Asteroid 2012 DA14

Asteroid 2012 DA14 objevený před rokem 22. února na observatoři LaSagra v jižním Španělsku se 15. února 2013 opět těsně přiblíží k Zemi. Jeho mírně eliptická dráha má oběžnou dobu 366 dní. Asi 45 metrů velký asteroid proletí ve vzdálenosti asi 27 tisíc kilometrů, bude tedy Zemi blíže než je dráha geosynchronních družic. V největším přiblížení bude mít jasnost asi 6 až 7. magnitudu, bude se pobybovat velmi rychle po obloze a rychle zeslábne. Více viz NEO News.
Martin Gembec Astronomie

Velké sluneční skvrny

Nový rok přinesl opravdu zvýšenou sluneční aktivitu. 8. ledna se k Zemi začíná natáčet dosud největší aktivní oblast s dvěma výraznými skvrnami. Pokud zde bude v dalších dnech docházet k větším erupcím, je šance na zajímavé dění i v zemské magnetosféře. Více ukáže druhá polovina týdne. Zatím je třeba počkat.
Petr Horálek Astronomie

Vánoční konjunkce

Na obloze můžete dnes 25. prosince a zítra 26. prosince poblíž Měsíce najít planetu Jupiter, hvězdokupy Hyády a Plejády a jasnou hvězdu Aldebaran. V dalekohledu také objevíte planetku Vestu jižně od méně výrazné hvězdokupy NGC 1647 (doporučujeme hledat pomocí mapky). Více rovněž ve videu (anglicky).



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce den před úplňkem.

Další informace »