Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Ještě jedna kometa...

Na jižní obloze v souhvězdí Jižního kříže nyní zjasňuje kometa C/2012 F6 (Lemmon). U nás by mohla být pozorovatelná přibližně od května, kdy se pomalu vyhoupne zpoza jihovýchodního obzoru v časných ranních hodinách před východem Slunce. Kometa v té době bude na hranici viditelnosti pouhýma očima a v průběhu dalších dní zeslábne. Více.
Petr Horálek Astronomie

Bouřlivá oblast AR1654

Na východním okraji Slunce se rodí výrazná oblast slunečních skvrn, která rovněž vykazuje silnou erupční aktivitu. V 10:11 SEČ u ní došlo k erupci třídy M1 a nevylučují se ani silnější erupce. Skvrna by se k Zemi měla natočit asi za 5 dní, odkdy bude geoefektivní a případná silnější aktivita by mohla probudit i polární záře. Na dnešním snímku od Antonína Huška ze Švihova skvrnu najdete vlevo. Své snímky skvrny můžete nadále zasílat přes formulář, při větším množství fotek vytvoříme galerii.

Sluneční skvrna AR 1654. Autor: Antonín Hušek
Sluneční skvrna AR 1654.
Autor: Antonín Hušek

Josef Chlachula Astronomie

Asteroid 2012 DA14

Asteroid 2012 DA14 objevený před rokem 22. února na observatoři LaSagra v jižním Španělsku se 15. února 2013 opět těsně přiblíží k Zemi. Jeho mírně eliptická dráha má oběžnou dobu 366 dní. Asi 45 metrů velký asteroid proletí ve vzdálenosti asi 27 tisíc kilometrů, bude tedy Zemi blíže než je dráha geosynchronních družic. V největším přiblížení bude mít jasnost asi 6 až 7. magnitudu, bude se pobybovat velmi rychle po obloze a rychle zeslábne. Více viz NEO News.
Martin Gembec Astronomie

Velké sluneční skvrny

Nový rok přinesl opravdu zvýšenou sluneční aktivitu. 8. ledna se k Zemi začíná natáčet dosud největší aktivní oblast s dvěma výraznými skvrnami. Pokud zde bude v dalších dnech docházet k větším erupcím, je šance na zajímavé dění i v zemské magnetosféře. Více ukáže druhá polovina týdne. Zatím je třeba počkat.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »