Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Redakce Astro.cz Astronomie

Zatmění Slunce skončilo

Podle zpráv od českých astronomů sledujících zatmění v Austrálii, počasí příliš nevyšlo. Mraky se honily po obloze a na řadě míst znemožnily pohled na úplnou fázi úkazu. Přesto se mohly některé fotografie povést. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří zatmění viděli, rádi zveřejníme vaše fotografie. K zaslání použijte formulář.
Petr Horálek Astronomie

Měsíc a...?

Pokud se vám dnešní noci vyjasnilo a viděli jste Měsíc, určitě vám neunikl jasný objekt nalevo od něj a vzdálenejší objekt napravo. Tím vzdálenějším byla hvězda Aldebaran v souhvězdí Býka. Jasný "hvězdný" souputník u Měsíce pak planeta Jupiter. Dalšího setkání Jupiteru s Měsícem se dočkáme 28. listopadu, kdy za dobrých podmínek rovněž spatříme polostínové zatmění Měsíce.
Petr Horálek Astronomie

Měsíční hala

Kolem Měsíce můžete v těchto dnech na jemnou oblačností zatažené obloze vyhlížet i zvláštní kruh a v něm světelné "kapky" zvané vedlejší Měsíce. Všechny tyto halové jevy jsou způsobeny rozptylem světla z Měsíce na řídké oblačnosti v atmosféře. Pozorujte je hlavně okolo úplňku, kdy bývají nejvýraznější. Více na stránkách atmosférických jevů. Případné fotografie nám zasílejte přes formulář.
Ota Kéhar Astronomie

ASUF XVI

Dne 16. listopadu 2012 se na Hvězdárně v Rokycanech od 14 hod koná další astronomický seminář pro učitele fyziky, zeměpisu a příbuzných oborů (ASUF) akreditovaný MŠMT. Více na hvr.cz/akce/asuf/17/.
Marcel Bělík Astronomie

Pozorování Slunce v Hradci Králové

V úterý 23. října 2012 proběhne pro úspěch předchozí akce opět pozorování Slunce pro veřejnost. Dalekohledy budou stát na Pivovarském náměstí od 12 do 14 hodin. Pozorování proběhne pouze za jasného počasí.
Petr Horálek Astronomie

Meteorický roj Orionidy

V neděli 21. října 2012 časně ráno bude pozvolna vrcholit meteorický roj Orionidy. Podmínky k pozorování budou příznivé, infromace připravujeme. Pokud jste už nyní nějakou Orionidu vyfotili, můžete nám snímek zaslat přes formulář.
Petr Horálek Astronomie

Objevena exoplaneta u nejbližší hvězdy

Evropští astronomové učinili doslova vysněný objev - pomocí 3,6m dalekohledu na observatoři La Silla v Chile našli planetu podobnou Zemi u nejbližšího hvězdného systému ke Slunci - Alfa Centauri. Hvězda Toliman B, kolem níž planeta obíhá, leží od Slunce jen něco málo přes 4 světelné roky a spolu se svou druhou složkou patří mezi nejjasnější hvězdy oblohy. Více o objevu na stránkách ESO (anglicky).
Redakce Astro.cz Astronomie

Nastal meteorický déšť

V pondělí 8. října nastalo nepředpovězené maximum meteorického roje Drakonid s krátkodobou frekvencí okolo 1000 meteorů v hodině. Toto zvýšení se odehrálo okolo 18 hodin SELČ. Meteory ovšem byly povětšinou velmi slabé - viditelné jen daleko za městskými aglomeracemi. O této zprávě informovali kanadští astronomové, kteří roj zaznamenali pomocí radaru CMOR. Aktivita Drakonid by ještě v průběhu noci mohla být patrná. Drakonidy jsou pomalé meteory pozorovatelné po celou noc, neboť souhvězdí Draka v ČR nezapadá. Zdroj: Spaceweather.com.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »