Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Do redakce dorazil ojedinělý snímek prstencového zatmění Slunce z konce května. Autorem snímku je Jan Sládeček, který jev pozoroval záměrně na jižní hranici prstencové fáze, severovýchodně od Las Vegas blízko sídla Overton. Prstencová fáze nastala 20. 5. v 18:35 tamního času (21. 5. 01:35 UTC) a trvala necelou minutu.

Prstencové zatmění Slunce v květnu 2012. Autor: Jan Sládeček
Prstencové zatmění Slunce v květnu 2012.
Autor: Jan Sládeček

Petr Horálek Astronomie

Přechod Venuše přes Slunce, který se odehraje příští středu, rozhodně zkuste vyfotit. Úkaz byl v historii pozorován jen šestkrát a kvalitní snímky pocházejí pouze z roku 2004. Další přechod nastane až za 105 let, takže i jednoduché záběry z kompaktu budou mít pro vás a další generace nemalou hodnotu. Své snímky nám samozřejmě budete moci zaslat pomocí formuláře, fotogalerii se pokusíme vydat co nejdříve po skončení úkazu. Rovněž nám můžete zaslat své postřehy z pozorování. Bližší informace připravujeme.
Petr Horálek Astronomie

Aktualizovali jsme stránku o vzácném přechodu Venuše, který nastane už příští týden 6. června v časných ranních hodinách. Na stránce najdete přehled akcí na českých hvězdárnách, leták nebo soupis některých světových webcastů úkazu.
Redakce Astro.cz Astronomie

Výzva hvězdárnám, astronomickým společnostem i všem dalším zájemcům: Pokud chystáte nějakou veřejnou pozorovací akci k přechodu Venuše přes Slunce, dejte nám o tom vědět na email info@astro.cz. Zařadíme vás do seznamu míst, odkud bude probíhat pozorování úkazu pro veřejnost.
Petr Horálek Astronomie

Ze Slunce míří k Zemi dvojice oblaků koronální hmoty, dorazit by měla v noci z 9. na 10. května. Oblaky nejspíš způsobí polární záře ve vyšších zeměpisných šířkách. Skvrna AR1476 je ovšem i nadále aktivní a možná v následujících dnech vyprodukuje erupce ještě silnější.
Petr Horálek Astronomie

Na východním okraji Slunce se objevuje výraznější skvrna AR1476. Skvrna je zároveň aktivní eruptivní oblastí, která již vyprodukovala několik erupcí třídy M. Aktuální snímky Slunce.
Petr Horálek Astronomie

Zítra časně ráno nastává největší úplněk v roce. Pokud se vám vyjasní a budete jej fotografovat, můžete nám své snímky poslat pomocí formuláře. Z více snímků vytvoříme fotogalerii.
Petr Horálek Astronomie

O víkendu budeme svědky největšího úplňku v tomto roce. Podrobnosti připravujeme.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce den před úplňkem.

Další informace »