Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Od zítřka do středy 25. dubna bude mladý Měsíc znovu procházet kolem Venuše. Měsíc se následně přesune k Marsu, kterého bude míjet 1. května. O tři dny později, 4. května, pak vytvoří se Saturnem a hvězdou Spica fotogenickou trojici. Využijte toho k posledním fotografickým úlovkům do rozsáhlé fotogalerie. Snímky nám zasílejte přes formulář.
Petr Horálek Astronomie

Dnešní ráno měli lidé zejména na východě našeho území možnost pozorovat maximum meteorického roje Lyrid. Podle IMO dosáhla frekvence mezi 20 a 30 meteory za hodinu. Ojedinělý snímek nám zaslal přes formulář Martin Popek z Nýdku. Zachycuje nejjasnější meteory zachycené v průběhu noci 21./22. dubna na dvě kamery Watec 902h2 ultimate s objektivy Computar 8/1,3 a Goyo 3-8mm/0,95.

Meteory z roje Lyrid. Autor: Martin Popek
Meteory z roje Lyrid.
Autor: Martin Popek

Petr Horálek Astronomie

Sluneční erupční aktivita opět soustavně narůstá. V průběhu včerejšího dne došlo ke čtyřem erupcím třídy C, z nichž nejsilnější ve 14:37 SELČ měla sílu C9. Sledujte vývoj na Spaceweather.com, případné možnosti polárních září na našem aurorálním monitoru.
Petr Horálek Astronomie

Na ČRo Vltava si můžete poslechnout archiv rozhovoru s profesorem Miloslavem Druckmüllerem o matematickém zpracování astronomických obrazů včetně nedávno uveřejněného snímku zodiakálního světla, který byl publikován i jako prestižní Astronomický snímek dne.
Petr Horálek Astronomie

Do rekordy lámající galerie (počtem přečtení i množstvím snímků od čtenářů) přibyly další fotografie planet a Měsíce. A není zdaleka všemu konec. Už pozítří 4. dubna večer spatříme planetu Venuši, jak pomalu prochází otevřenou hvězdokupou M45 Plejády v souhvězdí Býka. Jediným kazem na kráse bude zář "předúplňkového" Měsíce, který bude prozměnu zítra 3. dubna ve fotogenickém seskupení s Marsem a Regulem ze souhvězdí Lva. Obě podívané však může pokazit nepříznivé počasí.
Petr Horálek Astronomie

Počasí nám patrně zhatí pohledy k nebi, na němž se Měsíc pomalu prodírá k rudému Marsu. Právě Mars by ale při protržené oblačnosti mohl zaujmout v neděli 1. dubna večer, kdy se po setmění úhlově přiblíží k jasné hvězdě Regulus ve Lvu. Do redakce také došel ojedinělý snímek Viléma Heblíka z Pardubic, zachycující přelet ISS s lodí ATV-3 a Mars. Snímek najdete spolu s dalšími přírůstky v galerii.
Petr Horálek Astronomie

Zdá se, že eruptivní sluneční skvrna AR1429 neřekla poslední slovo. Skvrna se nyní nachází na odvrácené straně Slunce a už vyprodukovala několik silných erupcí, jejichž následky pozorovala ve svých korónografech družice SOHO. Pokud skvrna vydrží, měla by se přibližně do týdne opět objevit na východním okraji Slunce. Dojde-li k tomu, půjde o první skvrnu tohoto slunečního cyklu, která by byla pozorovatelná při více jak jedné otočce Slunce kolem své osy.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »