Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Dnes v 18:53 SELČ došlo k výrazné sluneční erupci třídy X1.4. Erupce byla uvolněna u aktivní oblasti AR1520, která je jako výrazná sluneční skvrna pozorovatelná přes bezpečný filtr i pouhýma očima. Podle záběrů sondy STEREO-B byl uvolněn oblak plasmy, tzv. CME, který pravděpodobně míří přímo k Zemi. Měl by ji zasáhnout pravděpodobně 14. 7. před půlnocí a způsobit větší geomagnetickou bouři. Sledujte Spaceweather.com, v případě vyšší pravděpodobnosti polárních září i náš aurorální monitor.

Máte fotografie této skvrny? Pošlete nám je přes formulář. Z došlých snímků vytvoříme fotogalerii.

Redakce Astro.cz Astronomie

Sluneční aktivita je v posledních dnech opět zvýšená. Dnes časně ráno dokoce došlo k erupci třídy X. Podrobnosti připravujeme.
Redakce Astro.cz Astronomie

Všem čtenářům trošku opožděně přejeme krásné léto, které začalo podle astronomického kalendáře dnes v 1:09 SELČ letním slunovratem.
Petr Horálek Astronomie

Kdo měl to štěstí, mohl před několika desítkami minut spatřit krepuskulární a antikrepuskulární paprsky vznikající průchodem světla již zapadlého Slunce nad vrchními hranami zpravidla kupovité oblačnosti vzdálené přes 100 km od pozorovatale. Paprskovitá struktura světelných vláken je rozložena na obloze pouhou perspektivou do dlouhých "prstů" rozbíhajících se na jedné části oblohy a na druhé se sbíhající. Krepuskulární paprsky (na obzoru, kde zapadlo Slunce) jsou snadno pozorovatelné, antikrepuskulární (na opačné straně oblohy) jsou již vzácnější. Snímky úkazu nám právě zaslal Roman Szpuk z Meteorologické stanice Churáňov.

Krepuskulární paprsky 16. června 2012. Autor: Roman Szpuk
Krepuskulární paprsky 16. června 2012.
Autor: Roman Szpuk

Antikrepuskulární paprsky 16. června 2012. Autor: Roman Szpuk
Antikrepuskulární paprsky 16. června 2012.
Autor: Roman Szpuk




20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk za Lysou horou

Východ Měsíce za vrcholem Lysé hory v Beskydech.

Další informace »