Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Po malé odmlce nás opět Slunce upozorňuje na svou zvýšenou aktivitu. Včera ve 22:56 SELČ došlo k výrazné erupci M6 a na východní straně disku se rozrůstají skupiny slunečních skvrn. Více (anglicky).
Petr Horálek Astronomie

Dnes v 18:53 SELČ došlo k výrazné sluneční erupci třídy X1.4. Erupce byla uvolněna u aktivní oblasti AR1520, která je jako výrazná sluneční skvrna pozorovatelná přes bezpečný filtr i pouhýma očima. Podle záběrů sondy STEREO-B byl uvolněn oblak plasmy, tzv. CME, který pravděpodobně míří přímo k Zemi. Měl by ji zasáhnout pravděpodobně 14. 7. před půlnocí a způsobit větší geomagnetickou bouři. Sledujte Spaceweather.com, v případě vyšší pravděpodobnosti polárních září i náš aurorální monitor.

Máte fotografie této skvrny? Pošlete nám je přes formulář. Z došlých snímků vytvoříme fotogalerii.

Redakce Astro.cz Astronomie

Sluneční aktivita je v posledních dnech opět zvýšená. Dnes časně ráno dokoce došlo k erupci třídy X. Podrobnosti připravujeme.
Redakce Astro.cz Astronomie

Všem čtenářům trošku opožděně přejeme krásné léto, které začalo podle astronomického kalendáře dnes v 1:09 SELČ letním slunovratem.
Petr Horálek Astronomie

Kdo měl to štěstí, mohl před několika desítkami minut spatřit krepuskulární a antikrepuskulární paprsky vznikající průchodem světla již zapadlého Slunce nad vrchními hranami zpravidla kupovité oblačnosti vzdálené přes 100 km od pozorovatale. Paprskovitá struktura světelných vláken je rozložena na obloze pouhou perspektivou do dlouhých "prstů" rozbíhajících se na jedné části oblohy a na druhé se sbíhající. Krepuskulární paprsky (na obzoru, kde zapadlo Slunce) jsou snadno pozorovatelné, antikrepuskulární (na opačné straně oblohy) jsou již vzácnější. Snímky úkazu nám právě zaslal Roman Szpuk z Meteorologické stanice Churáňov.

Krepuskulární paprsky 16. června 2012. Autor: Roman Szpuk
Krepuskulární paprsky 16. června 2012.
Autor: Roman Szpuk

Antikrepuskulární paprsky 16. června 2012. Autor: Roman Szpuk
Antikrepuskulární paprsky 16. června 2012.
Autor: Roman Szpuk




27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »