Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Do redakce dnes došel krásný snímek všech planet nasnímaných za jednu noc od Jana Klečky z Havlíčkova Brodu. Autorovi tohoto i dalších snímků v galerii děkujeme! Své snímky planet a Měsíce můžete stále zasílat na redakční adresu info@astro.cz, zdařilé záběry rovněž můžete zaslat do ČAM. Rovněž nám i do ČAM můžete zasílat své snímky sluneční skvrny.

Planety přes noc. Autor: Jan Klečka
Planety přes noc.
Autor: Jan Klečka
Petr Horálek Astronomie

Očekávaná geomagnetická bouře dorazila dnes v poledne středoevropského času. Zatím je slabší, než se očekávalo. Může prý však ještě zesílit v závislosti na elektromagnetických podmínkách navazujícího CME. Fotografie polárních září zejména z Ruska můžete spatřit na Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

Záblesk erupce třídy X5 ráno 7. března v 1:28 SEČ. Autor: SDO/NASA
Záblesk erupce třídy X5 ráno 7. března v 1:28 SEČ.
Autor: SDO/NASA
Podle Goddardova vesmírného centra by měla zítra nastat silná geomagnetická bouře. Za jasného počasí je tedy určitá šance výskytu polárních září
. Za bouří stojí erupce třídy X5, ke které došlo dnes časně ráno. Sledujte náš monitor polárních září a rovněž aktuální aktivitu Slunce na Spaceweather.com. Podrobnosti připravujeme.
Petr Horálek Astronomie

Dnes v 1:28 SEČ došlo k velmi silné erupci třídy X5 u stále výraznější skupiny slunečních skvrn AR1429. Tato erupce by do dvou dnů mohla přinést silnou geomagnetickou bouři a polární záře. Sledujte náš monitor polárních září a rovněž aktuální aktivitu Slunce na Spaceweather.com. Sluneční skvrnu rovněž můžete krom družicových snímků pozorovat přes bezpečný filtr malým dalekohledem či za výjimečných podmínek i pouhýma očima!
Petr Horálek Astronomie

Planeta Mars je dnes nejblíže k Zemi. Oproti proslavené opozici v roce 2003 je ovšem vůči Zemi značně dál - leží okolo 101 milionů km od nás. Najdeme ji v souhvězdí Lva už za soumraku nad východním obzorem jako výraznou načervenalou hvězdičku. Ve středu 7. března bude nedaleko i Měsíc. Své snímky (nejen) Marsu můžete dále zasílat do fotogalerie. Na skutečně výraznou opozici s rekordně malou vzdáleností Marsu od Země si musíme počkat ještě 6 let - tuto mimořádnou opozici bude 27. července 2018 doprovázet neméně mimořádné zatmění Měsíce s velmi dlouhou fází úplného zatmění.
Petr Horálek Astronomie

Monitor polárních září jsme doplnili o zbrusu nový předpovědní model NOAA. Model ukazuje pravděpodobné rozložení aurorálního oválu a linii viditelnosti záře nad severním obzorem nad Evropou v následucích desítkách minut.
Petr Horálek Astronomie

Na Slunci je velká skvrna v aktivní oblasti AR1429. Dnes ráno vyprodukovala silnou erupci třídy X1 (která bohužel míří mimo Zemi). V následujících dnech se skvrna natočí nejblíže ke středu slunečního kotouče a její aktivita by mohla přinést možné polární záře.
Petr Horálek Astronomie

Astronomové z Michiganské univerzity detekovali s pomocí družice Chandra doposud nejsilnější hvězdný vítr u černé díry hvězdné hmotnosti. Ten dosahuje rychlosti přes 12 milionů km za hodinu a fouká od relativně malé černé díry IGR 17091. Více (anglicky).



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »