Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Duch komety Lovejoy a Magellanovo mračno 16. ledna 2012. Autor: Minoru Yaneto
Duch komety Lovejoy a Magellanovo mračno 16. ledna 2012.
Autor: Minoru Yaneto
Krásný snímek slábnoucí komety Lovejoy s Magellanovým mračnem zachytil dnes v novozélandském Quennstownu Minoru Yoneto.
Petr Horálek Astronomie

Družice Kepler objevila doposud nejmenší planetární systém. Kolem hvězdy KOI-961, červeného trpaslíka asi šestkrát menšího jak naše Slunce, obíhá (doposud potvrzená) trojice planet. Kamenné exoplanety obíhající tuto hvězdu se svou velikostí podobají naší Zemi. Více (anglicky).
Petr Horálek Astronomie

Na Zemi byl nalezen v původní (ne meteoritické) formě třetí z exotických měsíčních minerálů, které před více jak 42 lety dovezla mezi vzorky posádka Apolla 11. Tranquillityid detekoval v horninách západní Austrálie tým paleontologů vedený Birgerem Rasmussenem z Univerzity v Perthu. Více.
Petr Horálek Astronomie

Aktualizovali jsme informace o listopadovém zatmění Slunce v Austrálii. Nově si můžete vybrat ze (zatím) dvou ohlášených oficiálních zájezdů. Více.
Petr Horálek Astronomie

Kometa Lovejoy před východem Slunce 22. prosince 2011 v Austrálii. Autor: Colin Legg
Kometa Lovejoy před východem Slunce 22. prosince 2011 v Austrálii.
Autor: Colin Legg
Kometa Lovejoy se na jižní obloze stává nejjasnější vlasaticí od roku 2007, kdy tam rovněž zazářila jasná kometa - C/2006 P1 McNaught. Snímek pořídil Colin Legg 22. prosince 2011 v západoaustralském Mandurahu. V České republice by s malou nadějí mohla podobné divadlo vykouzlit v březnu 2013 kometa Pan-STARRS. Další snímky komety Lovejoy.
Petr Horálek Astronomie

Astronomové na jižní polokouli mají skutečně neobvyklou předvánoční podívanou. Kometa C/2011 W3 Lovejoy jim ukazuje před východem Slunce vztyčený ohon. Snímek níže pořídil Colin Legg z australského Perthu před několika hodinami. Shlédněte video.

Ohon komety Lovejoy ze 21. prosince 2011. Autor: Colin Mlegg
Ohon komety Lovejoy ze 21. prosince 2011.
Autor: Colin Mlegg




27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »