Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

V sobotu 22. října ráno budou nejlepší podmínky pro pozorování meteorického roje Orionid. Mateřskou kometou roje je známá Halleyova kometa, v časných ranních hodinách zazáří průměrně každých 5-7 minut jeden meteor. Pozorování bude poněkud tížit svit Měsíce ve fázi dvou dní po poslední čtvrti. Měsíc najdeme v souhvězdí Lva ve fotogenickém trojúhleníku s planetou Mars a jasnou hvězdnou Regulus. Více (anglicky).
Martin Mašek Astronomie

Pozorovací tip: planetka č. 372 (Palma) se v těchto dnech promítá před známou galaxii M31. Pro zajímavost - planetka je od Země vzdálena cca 246 milionů km (cca 13,5 světelných minut). Galaxie v Andromedě je neporovnatelně vzdálenější; cca 2,5 milionů světelných let! Pohyb planetky můžete vidět v následující animaci. Toto setkání lze snadno pozorovat i dalekohledech o průměru 15 cm, planetka má jasnost cca 11 mag.
Petr Horálek Astronomie

V těchto dnech se krom komety 45P Honda-Mrkos-Pajdušáková můžete na ranní obloze setkat s dalším jevem - zodiakálním světlem. K jeho spatření potřebujete průzračnou oblohu nerušenou světelným znečištěním. Fotografii níže pořídil Martin Mašek 2. října z lokality nedaleko Osečné v Podještědí před 5. hodinou ranní.

Zodiakální světlo nedaleko Osečné v podještědí. Autor: Martin Mašek
Zodiakální světlo nedaleko Osečné v podještědí.
Autor: Martin Mašek

Petr Horálek Astronomie

Včera 26. září 2011 byla v České republice krátce pozorovatelná polární záře. Maximum záře nastalo kolem 23:15 SELČ a celý úkaz trval asi 20 minut. Více o záři na astronomickém fóru. Níže najdete snímek M. Druckmüllera, který úkaz snímal z brněnské čtvrtě Komín. Sledujte dále sluneční aktivitu na Spaceweather.com, možnost polárních září v ČR pak na monitoru polárních září na našem webu. Záři způsobila aktivní oblast 1302 na Slunci, která je nyní pozorovatelná jako výrazná skupina skvrn i pouhýma očima a v těchto dnech prochází středem slunečního kotouče.

Polární záře 26. září 2011. Autor: M. Druckmüller
Polární záře 26. září 2011.
Autor: M. Druckmüller

Petr Horálek Astronomie

Včera 15. září večer byl opět pozorovatelný neobvyklý Poerupční soumrak. Do redakce došlo několik snímků, autorům za ně děkujeme. Prohlédněte si aktualizovanou galerii. Nezapomeňte též na kometu Garradd, která bude v následujícím týdnu po odsunu Měsíce na ranní oblohu opět dobře pozorovatelná.
Petr Horálek Astronomie

Poerupční soumraky nejspíše pokračují. Prohlédněte si aktualizovanou galerii.

2011_09_14_poerupcni_soumrak_ondrejov_04_male.jpg Autor: Petr Horálek

Autor: Petr Horálek




20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk za Lysou horou

Východ Měsíce za vrcholem Lysé hory v Beskydech.

Další informace »