Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Na www.meteory.sk najdete aktualizovaný článek o sestupu a předpovědích zániku družice ROSAT X. V současnu se její zánik v zemské atmosféře předpovídá na neděli 23. října v dopoledních hodinách. Místo dopadu trosek satelitu nelze zatím vzhledem k velkým odchylkám v předpovědích určit.
Petr Horálek Astronomie

V sobotu 22. října ráno budou nejlepší podmínky pro pozorování meteorického roje Orionid. Mateřskou kometou roje je známá Halleyova kometa, v časných ranních hodinách zazáří průměrně každých 5-7 minut jeden meteor. Pozorování bude poněkud tížit svit Měsíce ve fázi dvou dní po poslední čtvrti. Měsíc najdeme v souhvězdí Lva ve fotogenickém trojúhleníku s planetou Mars a jasnou hvězdnou Regulus. Více (anglicky).
Martin Mašek Astronomie

Pozorovací tip: planetka č. 372 (Palma) se v těchto dnech promítá před známou galaxii M31. Pro zajímavost - planetka je od Země vzdálena cca 246 milionů km (cca 13,5 světelných minut). Galaxie v Andromedě je neporovnatelně vzdálenější; cca 2,5 milionů světelných let! Pohyb planetky můžete vidět v následující animaci. Toto setkání lze snadno pozorovat i dalekohledech o průměru 15 cm, planetka má jasnost cca 11 mag.
Petr Horálek Astronomie

V těchto dnech se krom komety 45P Honda-Mrkos-Pajdušáková můžete na ranní obloze setkat s dalším jevem - zodiakálním světlem. K jeho spatření potřebujete průzračnou oblohu nerušenou světelným znečištěním. Fotografii níže pořídil Martin Mašek 2. října z lokality nedaleko Osečné v Podještědí před 5. hodinou ranní.

Zodiakální světlo nedaleko Osečné v podještědí. Autor: Martin Mašek
Zodiakální světlo nedaleko Osečné v podještědí.
Autor: Martin Mašek

Petr Horálek Astronomie

Včera 26. září 2011 byla v České republice krátce pozorovatelná polární záře. Maximum záře nastalo kolem 23:15 SELČ a celý úkaz trval asi 20 minut. Více o záři na astronomickém fóru. Níže najdete snímek M. Druckmüllera, který úkaz snímal z brněnské čtvrtě Komín. Sledujte dále sluneční aktivitu na Spaceweather.com, možnost polárních září v ČR pak na monitoru polárních září na našem webu. Záři způsobila aktivní oblast 1302 na Slunci, která je nyní pozorovatelná jako výrazná skupina skvrn i pouhýma očima a v těchto dnech prochází středem slunečního kotouče.

Polární záře 26. září 2011. Autor: M. Druckmüller
Polární záře 26. září 2011.
Autor: M. Druckmüller

Petr Horálek Astronomie

Včera 15. září večer byl opět pozorovatelný neobvyklý Poerupční soumrak. Do redakce došlo několik snímků, autorům za ně děkujeme. Prohlédněte si aktualizovanou galerii. Nezapomeňte též na kometu Garradd, která bude v následujícím týdnu po odsunu Měsíce na ranní oblohu opět dobře pozorovatelná.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »