Astronomie

Autor: Rolando Ligustri
O úspěchu české bolidové sítě vyšel článek v National Geographic s názvem Tajemný rodokmen meteoritů známe i díky Čechům.
Aktualizovali jsme galerie čtvrteční konjunkce Měsíce s Venuší a prosincového zatmění Měsíce. Autorům snímků děkujeme.
Aktualizovali jsme galerii včerejší konjunkce Měsíce s Venuší. Autorům snímků děkujeme.
Dnes 27. ledna 2012 okolo 16:30 SEČ mine Zemi nedávno objevená planetka 2012 BX34 ve vzdálenosti pouhých 77 tisíc km (pětina vzdálenosti Měsíce od Země). Planetka má ovšem průměr jen 14 metrů, takže bude obtížně pozorovatelná i ve větších přístrojích. Interaktivní diagram dráhy.
Zítra 26. ledna večer bude za soumraku nad jihozápadním obzorem k vidění fotogenické setkání planety Venuše s mladým Měsícem. U Měsíce bude pozorovatelný popelavý svit. Obě tělesa od sebe najdeme přibližně 5,5° daleko. Pokud úkaz nafotografujete, zašlete nám snímky do redakce na adresu info@astro.cz. Nezapomeňte uvést Jméno a Příjmení, Čas, Místo pozorování, příp. technické informace. Sejde-li se více snímků, vytvoříme fotogalerii.
Zítra 26. ledna 2012 v 19.00 hodin se uskuteční přednáška Dlouhý počet a kalendáře předkolumbovských civilizací. Přednáší matematička a historička doc. RNDr. Alena Šolcová, Ph.D. z ČVUT v Praze, předsedkyně Historické sekce České astronomické společnosti. Přednáška s projekcí se uskuteční v kinosále Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích.
Dnes 19. ledna 2012 došlo na Slunci mezi 16:15 a 17:30 SEČ k dlouhé řadě silných slunečních erupcí třídy M. Během erupcí byl uvolněn oblak koronální hmoty, který by měl zasáhnout Zemi o víkendu. Nejsou tedy vyloučeny polární záře pozorovatelné i od nás. NOAA předpovídá geomagnetickou bouři v sobotu 21. ledna 2012 okolo 23:30 SEČ (+/- 7 hodin). Aktivitu můžete sledovat na našem monitoru polárních září. Za erupcí stojí aktivní oblast na Slunci AR 1401. Další informace a zdroj: Spaceweather.com.

Autor: Minoru Yaneto