Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Redakce Astro.cz Astronomie

Kometa SOHO v pravém dolním rohu 5. července v 19.48 SELČ. Zdroj: SOHO/LASCO C2.
Kometa SOHO v pravém dolním rohu 5. července v 19.48 SELČ. Zdroj: SOHO/LASCO C2.
Na snímcích družice SOHO, konkrétně z kamer LASCO C2 a C3 je vpravo dole od Slunce patrná jasná kometa, pravděpodobně členka Kreutzovy skupiny. Aktuální snímky naleznete ZDE. Děkujeme panu Vladimíru Koželuhovi z Prahy za upozornění.
Petr Horálek Astronomie

Třetí letošní částečné zatmění Slunce 1. července 2011 nejspíš nikdo nespatřil - odehrálo se v nedostupné oblasti Antarktického oceánu. Přesto se jím můžete pokochat, a to díky evropské družici PROBA-2, která snímala Slunce v ultrafialovém záření dalekohledem SWAP. Shlédněte video.
Petr Horálek Astronomie

Dnes dopoledne se odehraje částečné zatmění Slunce. Bude však pozorovatelné z téměř nedostupné oblasti Antarktického oceánu mezi Afrikou a Antarktidou. Při největší fázi zatmění Měsíc skryje pouze 9,7 procenta slunečního kotouče. Více (anglicky).
Petr Horálek Astronomie

Nad severozápadním obzorem jsou nevýrazná noční svítící oblaka.
Redakce Astro.cz Astronomie

Aktualizovali jsme fotogalerii měsíčního zatmění 15. června 2011. Všem autorům mnohokrát děkujeme za skutečně krásné snímky.
Jiří Kordulák Astronomie

Pozorovací víkend, tradiční akci pro mladé astronomy-amatéry ve věku do 15 let, pořádá i letos ve dnech 1. - 3. července Hvězdárna v Úpici. Poslední volná místa! Bližší informace: pozorovacivikend@email.cz.
Petr Sobotka Astronomie

Od 9:00 do cca 16:00 dnes probíhá živý internetový přenos Školičky moderní astrofyziky pořádané na Slezské univerzitě v Opavě. Přenos.
Petr Horálek Astronomie

Atypický vzhled zatmění krátce před koncem. Autor: Carlos Diaz
Atypický vzhled zatmění krátce před koncem.
Autor: Carlos Diaz
Včerejší zatmění Měsíce se zapíše do historie jako jedno z nejzajímavějších a nejtmavších v posledních dvou desetiletích. Ti, co jej kvůli oblačnosti nemohli pozorovat v jeho první polovině, nemusí příliš zoufat. Měsíc byl obtížně vidět i na jasné obloze. Oproti tomu druhá polovina jevu, kdy se Měsíc blížil k levému zemskému okraji a začal světlat atypicky nejdříve ze severní části kotouče, byla jednou z nejdramatičtějších od červnového zatmění roku 1993, které bylo ovlivněno sopkou Pinatubo. První snímky ze světa najdete na SpaceweatherFlash.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »