Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Kometa Garradd bude v následujících dnech prolétat blízko fotogenického asterismu zvaného Ramínko na šaty. Viz mapka. Nejblíže se octne 3. září. Využjte zatím bezměsíčních nocí k pozorování, fotografování či kresbě tohoto neobvyklého nebeského setkání. Snímky a kresby nám můžete zaslat do připravované fotogalerie komety na info@astro.cz. Nezapomeňte uvést své jméno a příjmení, místo, datum a čas pozorování, příp. technické informace (použitý fotoaparát, objektiv, expozice atp.). Zdařilé snímky nezapomeňte zaslat též do ČAM.
Petr Horálek Astronomie

Kometa C/2009 P1 Garradd je nyní opět po odsunu Měsíce na ranní oblohu dobře pozorovatelná. Najdete ji vysoko v Mléčné dráze v souhvězdí Šípu. Kometa bude 27. srpna míjet hvězdokupu M71 a 3. září zdánlivé hvězdné uskupení "Ramínko na šaty". Více. Také se můžete zapojit do soutěže.

Do redakce nám dorazil krásný snímek komety a planetární mlhoviny M27 v Lištičce. Jeho autorem je Viktor Čech. Za snímek děkujeme! Máte také fotografii komety? Zašlete nám ji do redakce na e-mail info@astro.cz. Nezapomeňte uvést své jméno, datum a místo pozorování, příp. technické údaje. Vzhledem k tomu, že kometa je viditelná už nyní malými přístroji a na počátku příštího roku bude vidět i očima, fotogalerie bude perfektním průvodcem jejího vývoje.

m27-garradd.jpg Autor: Viktor Čech

Autor: Viktor Čech

Petr Horálek Astronomie

Viděli jste dnešní "paprskovitý" soumrak? A máte fotografie? Pošlete nám je do redakce na info@astro.cz. Byli jste svědky tzv. krepuskulárních oblaků vzniklých na prachových částicích z popela sopky Nabro. Více.
Redakce Astro.cz Astronomie

V páteční (19. srpna) Mladé frontě DNES je článek Karla Pacnera o RNDr. Zdeňku Sekaninovi, CSc.
Petr Horálek Astronomie

Právě se odehrál výrazný poerupční soumrak způsobený rozptylem slunečního světla na prachu ze sopky Nabro. Máte fotky? Pošlete nám je do redakce na e-mail info@astro.cz. Sejde-li se více snímků, vytvoříme fotogalerii. Poerupční soumraky budou s vysokou pravděpodobností pozorovatelné i v následujících dnech.

Poerupční soumrak 20. srpna 2011. Autor: Petr Horálek
Poerupční soumrak 20. srpna 2011.
Autor: Petr Horálek

Martin Popek Astronomie

Podle zpráv a pozorování jsou opět k vidění občasné poerupční soumraky. Za nezvykle zabarvenou soumračnou oblohou stojí nenápadná erupce eritrejské sopky Nabro. Více (anglicky).
Petr Horálek Astronomie

V noci z dneška na zítřek dorazí k Zemi koronální oblak utržený ze Slunce při erupci před dvěma dny. NOAA předpovídá mírnou až střední geomagnetickou bouři provázenou polárními zářemi ve vyšších zeměpisných šířkách. Více (anglicky).



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »