Průlet asteroidu 2005 YU55 v přímém přenosu!
Blízkozemní průlet tohoto asteroidu bude jistě vítaným zpestřením pozorovatelských programů. Hvězdárna v Úpici se Vám pokusí v případě jasného počasí zprostředkovat na svých webových stránkách druhou část tohoto průletu v přímém přenosu, a to ve středu 9. listopadu 2011 po setmění. Bližší informace naleznete na www.obsupice.cz.
Petr HorálekAstronomie
Výrazná sluneční skvrna AR1339 se pomalu dostává ke středu slunečního kotouče a je tak velmi dobře pozorovatelná přes bezpečný filtr. Snímek níže nám zaslal Antonín Hušek ze Švihova (technika: MAK 90/1250, fotoaparát Canon EOS 450D, 1/180, ISO 400 a sluneční folie). Pokud máte také snímek, zašlete jej s patřičnými informacemi (jméno, datum a čas, místo, pozorovací technika) do redakce na info@astro.cz. Sejde-li se více snímků, vytvoříme fotogalerii. Své snímky také můžete poslat do ČAM.
Ve středu 9. listopadu v 0:28 SEČ mine Zemi planetka 2005 YU55 o průměru cca 400 metrů ve vzdálenosti 324 600 km, tedy o cca 40 tisíc km méně, než leží od Země náš Měsíc v přízemí! Jedná se o nejbližší průlet planetky takové velikosti kolem Země od roku 1976. Planetku bude možné v době průletu pozorovat jen dalekohledem, na spatření očima je příliš malá. Vyhledávací mapku najdete v textu plzeňské hvězdárny. Další informace a video na Spaceweather.com.
Petr HorálekAstronomie
Ve čtvrtek 3. listopadu ve 21:27 SEČ došlo k další silné sluneční erupci třídy X - v aktivní oblasti u současné velké sluneční skvrny AR1339. Sledujte dále aktivitu Slunce, v následujícím týdnu by mohla přinést i polární záře.
Petr HorálekAstronomie
Na stránku o zatmění Měsíce 10. prosince, které z části spatříme v České republice, byla doplněna animace průběhu úkazu od Larryho Koehna. Více.
Petr HorálekAstronomie
Sluneční skvrna AR1339 na východním okraji Slunce je jednou z největších tohoto roku. Dá se spatřit malým dalekohledem, patrně i pouhýma očima (v obou případech přes bezpečný filtr). Bude pozorovatelná následující přibližně dva týdny. Pokud se vám skvrnu podaří vyfotografovat, zašlete snímek do redakce na info@astro.cz (nezapomeňte uvést jméno, místo a čas pozorování). Sejde-li se více snímků, vytvoříme fotogalerii. Zdařilé snímky můžete též zaslat do ČAM. Skvrna je také potenciálním zdrojem silných erupcí i možných polárních září v následujících 14 dnech.
Poblíž východního (v poledne levého) okraje Slunce se objevuje výrazná skvrna. Tato aktivní oblast očíslovaná 1339 by mohla být zdrojem silných erupcí v následujících dnech a zvýšit tak šance na pozorování polárních září. Více.
Petr HorálekAstronomie
Polární záře nad USA ze 24. na 25. října byla pozorována z více jak 30 států. Podrobnosti připravujeme. Více.
Petr HorálekAstronomie
K dnešním "nočním oblakům" se nabízí ještě jedno vysvětlení. Může jít o pozůstatek stopy jasného denního bolidu. Nebylo by to zcela nezvyklé - podobný úkaz zachytil například Martin Popek 1. března 2010 na meteorologické stanici Maruška. Animace. Pád takového bolidu ale zatím hlášen nebyl.
Petr HorálekAstronomie
Dnes večer mezi 18:30 a 19:20 SELČ došlo k velmi raritnímu úkazu - nad západním obzorem se objevila výrazná Noční svítící oblaka. Neboť sezóna NLC je již dávno pryč, nabízí se možnost, že šlo o NLC vytvořená na zplodinách z rakety Sojuz, která dnes odpoledne vystartovala z Francouzské Guyany. Větrné poryvy pak zplodiny obalené stratosférickým ledem zanesly až nad západní polovinu Evropy, odkud se úkaz dal spatřit. Další fotografie můžete shlédnout ZDE.
Neobvyklá noční oblaka 21. října 2011. Autor: Petr Horálek
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236