Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Poerupční soumraky nejspíše pokračují. Prohlédněte si aktualizovanou galerii.

2011_09_14_poerupcni_soumrak_ondrejov_04_male.jpg Autor: Petr Horálek

Autor: Petr Horálek

Petr Horálek Astronomie

Na snímcích kamer LASCO C3 a (později i) C2 můžete sledovat další zánik komety. Tu objevili na snímcích družice SOHO Polák Michal Kusiak a Němec Sergei Schmalz a poznáte ji jako výraznější hvězdičku s kapkovitým tvarem v pravé dolní čtvrtině záběru. Zánik komety se očekává v průběhu zítřka, kdy vlasatice ještě o něco zjasní. Zdroj. Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

V sekci Rady jsme spustili novou stránku - Monitor polárních září. Při vysoké sluneční aktivitě tak můžete sledovat, zda neroste pravděpodobnost viditelnosti tohoto mimořádného úkazu nad územím České republiky.
Petr Horálek Astronomie

Již třetí silná erupce byla pozorována u skupiny slunečních skvrn číslo 1283. K erupci třídy X 1.8 došlo v 0:38 SELČ dnes ráno (8. září). Více.
Redakce Astro.cz Astronomie

Silnou sluneční aktivitu mohou lidé po světě vnímat i v radiových přijímačích. Včera amatérský radiový astronom Thomas Ashcraft zaznamenal v Novém Mexiku typický šum na frekvenci 21 MHz. Zdroj: Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

Na ranní obloze můžete přibližně do 18. září pozorovat planetu Merkur. Planeta zjasňuje a prochází souhvězdím Lva. Více v týdenním přehledu událostí Martina Gembece. Do redakce nám snímek Merkuru zaslal Michael Kročil z Třebíče. Snímek pořídil dnes 7. září 2011 ráno Nikonem D90, F5,6 ISO 1600 exp. 1/3 sek.

Merkur 7. září 2011 v Třebíči. Autor: Michael Kročil
Merkur 7. září 2011 v Třebíči.
Autor: Michael Kročil

Petr Horálek Astronomie

Sluneční erupce 6. září 2011. Zdroj: SDO.
Sluneční erupce 6. září 2011. Zdroj: SDO.
Dnes ráno ve 3:50 SELČ došlo k další výrazné sluneční erupci letošního roku, tentokrát třídy M 5.3 (nejvyšší třída je X, třída M je těsně pod tímto stupněm). Erupce se odehrála u fotogenické sluneční skvrny 1283, která je téměř na středu slunečního disku. Díky tomu se pravděpodobný koronální oblak (CME) pohybuje přímo k Zemi. Předpokládaný střet se zemskou atmosférou se očekává mezi 8. a 9. zářím. Pokud byla erupce skutečně doprovázená výronem koronálního oblaku, je určitá pravděpodobnost viditelnosti polárních září. Sledujte Spaceweather.com.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »