Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Na snímcích kamer LASCO C3 a (později i) C2 můžete sledovat další zánik komety. Tu objevili na snímcích družice SOHO Polák Michal Kusiak a Němec Sergei Schmalz a poznáte ji jako výraznější hvězdičku s kapkovitým tvarem v pravé dolní čtvrtině záběru. Zánik komety se očekává v průběhu zítřka, kdy vlasatice ještě o něco zjasní. Zdroj. Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

V sekci Rady jsme spustili novou stránku - Monitor polárních září. Při vysoké sluneční aktivitě tak můžete sledovat, zda neroste pravděpodobnost viditelnosti tohoto mimořádného úkazu nad územím České republiky.
Petr Horálek Astronomie

Již třetí silná erupce byla pozorována u skupiny slunečních skvrn číslo 1283. K erupci třídy X 1.8 došlo v 0:38 SELČ dnes ráno (8. září). Více.
Redakce Astro.cz Astronomie

Silnou sluneční aktivitu mohou lidé po světě vnímat i v radiových přijímačích. Včera amatérský radiový astronom Thomas Ashcraft zaznamenal v Novém Mexiku typický šum na frekvenci 21 MHz. Zdroj: Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

Na ranní obloze můžete přibližně do 18. září pozorovat planetu Merkur. Planeta zjasňuje a prochází souhvězdím Lva. Více v týdenním přehledu událostí Martina Gembece. Do redakce nám snímek Merkuru zaslal Michael Kročil z Třebíče. Snímek pořídil dnes 7. září 2011 ráno Nikonem D90, F5,6 ISO 1600 exp. 1/3 sek.

Merkur 7. září 2011 v Třebíči. Autor: Michael Kročil
Merkur 7. září 2011 v Třebíči.
Autor: Michael Kročil

Petr Horálek Astronomie

Sluneční erupce 6. září 2011. Zdroj: SDO.
Sluneční erupce 6. září 2011. Zdroj: SDO.
Dnes ráno ve 3:50 SELČ došlo k další výrazné sluneční erupci letošního roku, tentokrát třídy M 5.3 (nejvyšší třída je X, třída M je těsně pod tímto stupněm). Erupce se odehrála u fotogenické sluneční skvrny 1283, která je téměř na středu slunečního disku. Díky tomu se pravděpodobný koronální oblak (CME) pohybuje přímo k Zemi. Předpokládaný střet se zemskou atmosférou se očekává mezi 8. a 9. zářím. Pokud byla erupce skutečně doprovázená výronem koronálního oblaku, je určitá pravděpodobnost viditelnosti polárních září. Sledujte Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

Kometa Garradd bude v následujících dnech prolétat blízko fotogenického asterismu zvaného Ramínko na šaty. Viz mapka. Nejblíže se octne 3. září. Využjte zatím bezměsíčních nocí k pozorování, fotografování či kresbě tohoto neobvyklého nebeského setkání. Snímky a kresby nám můžete zaslat do připravované fotogalerie komety na info@astro.cz. Nezapomeňte uvést své jméno a příjmení, místo, datum a čas pozorování, příp. technické informace (použitý fotoaparát, objektiv, expozice atp.). Zdařilé snímky nezapomeňte zaslat též do ČAM.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »