Astronomie
Na snímcích kamer LASCO C3 a (později i) C2 můžete sledovat další zánik komety. Tu objevili na snímcích družice SOHO Polák Michal Kusiak a Němec Sergei Schmalz a poznáte ji jako výraznější hvězdičku s kapkovitým tvarem v pravé dolní čtvrtině záběru. Zánik komety se očekává v průběhu zítřka, kdy vlasatice ještě o něco zjasní. Zdroj. Spaceweather.com.
Na Slunci "vyrostla" skupina skvrn, která je přes bezpečný filtr pozorovatelná i pouhýma očima. Skupina skvrn s číslem 1289 právě v těchto dnech prochází nejblíže středové oblasti slunečního disku. Současný družicový pohled na Slunce.
V sekci Rady jsme spustili novou stránku - Monitor polárních září. Při vysoké sluneční aktivitě tak můžete sledovat, zda neroste pravděpodobnost viditelnosti tohoto mimořádného úkazu nad územím České republiky.
Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá o víkendu 16. až 18. září 2011 vzdělávací soustředění pro studenty zaměřené na pozorování meziplanetární hmoty, především meteorů. Podrobnější informace a program je k dispozici.
Již třetí silná erupce byla pozorována u skupiny slunečních skvrn číslo 1283. K erupci třídy X 1.8 došlo v 0:38 SELČ dnes ráno (8. září). Více.
Silnou sluneční aktivitu mohou lidé po světě vnímat i v radiových přijímačích. Včera amatérský radiový astronom Thomas Ashcraft zaznamenal v Novém Mexiku typický šum na frekvenci 21 MHz. Zdroj: Spaceweather.com.
Na ranní obloze můžete přibližně do 18. září pozorovat planetu Merkur. Planeta zjasňuje a prochází souhvězdím Lva. Více v týdenním přehledu událostí Martina Gembece. Do redakce nám snímek Merkuru zaslal Michael Kročil z Třebíče. Snímek pořídil dnes 7. září 2011 ráno Nikonem D90, F5,6 ISO 1600 exp. 1/3 sek.

Autor: Michael Kročil
