Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Vánoční konjunkce

Na obloze můžete dnes 25. prosince a zítra 26. prosince poblíž Měsíce najít planetu Jupiter, hvězdokupy Hyády a Plejády a jasnou hvězdu Aldebaran. V dalekohledu také objevíte planetku Vestu jižně od méně výrazné hvězdokupy NGC 1647 (doporučujeme hledat pomocí mapky). Více rovněž ve videu (anglicky).
Petr Horálek Astronomie

Jupiter nejblíže k Zemi

V těchto dnech se planeta Jupiter ocitá nejblíže k Zemi až do roku 2021. Rovněž se ocitá v opozici se Sluncem. Planetu tedy můžete pozorovat celou noc v souhvězdí Býka. Vychází na severovýchodě hned za soumraku a zapadá na severozápadě při rozbřesku. Už malý dalekohled u ní odhalí až 4 galileovské měsíce, větší přístroj pak ukáže i oblačné pásy a bouři zvanou Velká rudá skvrna. K pozorování planety doporučujeme navštívit vám nejbližší hvězdárnu.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »