Red sprites nad Polskem (30. 5. 2013) a jeho zvuk (hrom).
Audio zachyceno na Universitě Bath v Anglii (Dr. Martin Fullekrug). Zprostředkoval Richard Káčerek. Zvuk a video skládal Miroslav Meglič.
Ke stažení ZDE.
Martin MašekAstronomie
Ta naší planetu mine ve vzdálenosti 5,8 milionů km. I v následujících dnech bude planetka pozorovatelná malými dalekohledy. Zde je snímek planetky z 27. května pořízený přes vzdáleně ovládaný dalekohled FRAM v Argentině. Dalekohled je provozován Fyzikálním ústavem AV ČR.
Planetka 1998 QE2 z dalekohledu FRAM Autor: M. Mašek, M. Prouza, P. Kubánek, M. Jelínek, J. Ebr, J. Černý
Radarová pozorování ze Země ukázala, že nejde o jedno těleso. Kolem planetky obíhá malý měsíc. Animace dostupná ZDE.
I přes nepřízeň počasí při včerejsím maximálním přiblížení planet Jupiter, Venuše a Merkuru dorazilo do galerie několik snímků. Jasno totiž bylo na Slovensku. Kromě galerie si můžete pročíst článek na webu Slovenského zväzu astronomov.
Karel HalířAstronomie
Blízkozemní planetka 1998 QE2 v samém závěru května a v prvních dnech června prolétne kolem Země. Na sledování se připravují profesionální astronomové, ale šanci mají i amatéři. Více (Hvězdárna v Rokycanech).
Petr HorálekAstronomie
Dva měsíce utekly jako voda a na jarní vlasatici PanSTARRS si už málokdo s nadšením vzpomene. Přesto někteří tiše dále sledovali tuto krásnou kometu a teprve teď jejich sledování dozrává jako letní ovoce. Například Martin Gembec, který nám ukazuje dvouměsíční vývoj ohonů této komety. Nezapomeňte si rovněž prohlédnout stále aktualizovanou galerii.
Vývoj komety PanSTARRS za dva měsíce. Autor: Martin Gembec
Dnes se v průběhu dne dal sledovat zvláštní jev kolem Slunce, tzv. prachová korona. Patrně byla způsobena výskytem částic putujících nad střední Evropou ze Sahary. Úkaz fotografoval Martin Popek z Nýdku.
Prachová korona na prachu z Sahary. Autor: Martin Popek
Dnes časně ráno po 3. hodině SELČ došlo již ke třetí silné sluneční erupci třídy X u aktivní skupiny číslo AR1748. Skupina se nyní natáčí na viditelnou polokouli Slunce k nám. Předpokládá se, že silná aktivita oblasti neutichne ani v následujících 24 hodinách. Více (anglicky).
Petr HorálekAstronomie
Jak bylo zmíněno před necelou hodinou, sluneční erupční aktivita opravdu vzrostla. Aktivní oblasti skvrn AR1748 vyprodukovaly za posledních 16 hodin dvě silné erupce třídy X. Zmíněné erupční oblasti se k Zemi natočí přibližně za 7 dní a od té doby - pokud neutichnou - bude jejich erupční aktivita geoefektivní. Znamená to i možnost výskytu silnějších polárních září v období přibližně od poloviny příštího týdne.
Martin GembecAstronomie
Pokud máte možnost sledovat Slunce h-alfa dalekohledem, nebo alespoň skvrny přes filtr, čekají nás nejspíš hody. Krom současných skvrn se na východním okraji vynořuje opravdu významná aktivní oblast s nejspíš velkými skvrnami. Vše co se děje v uvedené aktivní oblasti nemá zatím velký vliv na Zemi, ale pokud aktivita neutichne, v dalších dnech se může situace rychle změnit. Obrázek skvrn na Slunci, záznam erupční aktivity.
Petr HorálekAstronomie
Už za necelých 14 dní nás čeká vzácná trojitá konjunkce planet a už nyní můžete zasílat snímky postupně se utvářejícího planetárního setkání na večerní obloze. Tak, jak to udělal Antonín Hušek ze Švihova, který dnes večer zachytil skvostné setkání mladého Měsíce s planetami Jupiter a Venuše. Autorovi snímku děkujeme a vy můžete dál zasílat snímky přes formulář.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu