Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Martin Gembec Astronomie

Kometa Lemmon u M31

U galaxie v Andromedě je poslední dobou rušno. Před dvěma měsíci ji míjela kometa Panstarrs, nyní se poblíž naší galaktické sousedky promítá kometa Lemmon. Ta má v současné době jasnost okolo 7,5 mag. Více na webu KaL, pobočky České astronomické společnosti.
Martin Mašek Astronomie

Dnes nás čeká největší přiblížení planetky 1998 QE2

Ta naší planetu mine ve vzdálenosti 5,8 milionů km. I v následujících dnech bude planetka pozorovatelná malými dalekohledy. Zde je snímek planetky z 27. května pořízený přes vzdáleně ovládaný dalekohled FRAM v Argentině. Dalekohled je provozován Fyzikálním ústavem AV ČR.

Planetka 1998 QE2 z dalekohledu FRAM Autor: M. Mašek, M. Prouza, P. Kubánek, M. Jelínek, J. Ebr, J. Černý
Planetka 1998 QE2 z dalekohledu FRAM
Autor: M. Mašek, M. Prouza, P. Kubánek, M. Jelínek, J. Ebr, J. Černý
Radarová pozorování ze Země ukázala, že nejde o jedno těleso. Kolem planetky obíhá malý měsíc. Animace dostupná ZDE.
Petr Horálek Astronomie

Vývoj komety PanSTARRS

Dva měsíce utekly jako voda a na jarní vlasatici PanSTARRS si už málokdo s nadšením vzpomene. Přesto někteří tiše dále sledovali tuto krásnou kometu a teprve teď jejich sledování dozrává jako letní ovoce. Například Martin Gembec, který nám ukazuje dvouměsíční vývoj ohonů této komety. Nezapomeňte si rovněž prohlédnout stále aktualizovanou galerii.

Vývoj komety PanSTARRS za dva měsíce. Autor: Martin Gembec
Vývoj komety PanSTARRS za dva měsíce.
Autor: Martin Gembec

Petr Horálek Astronomie

Prach ze Sahary

Dnes se v průběhu dne dal sledovat zvláštní jev kolem Slunce, tzv. prachová korona. Patrně byla způsobena výskytem částic putujících nad střední Evropou ze Sahary. Úkaz fotografoval Martin Popek z Nýdku.

Prachová korona na prachu z Sahary. Autor: Martin Popek
Prachová korona na prachu z Sahary.
Autor: Martin Popek

Petr Horálek Astronomie

Sluneční erupce neutichají

Dnes časně ráno po 3. hodině SELČ došlo již ke třetí silné sluneční erupci třídy X u aktivní skupiny číslo AR1748. Skupina se nyní natáčí na viditelnou polokouli Slunce k nám. Předpokládá se, že silná aktivita oblasti neutichne ani v následujících 24 hodinách. Více (anglicky).
Petr Horálek Astronomie

Dvě silné erupce

Jak bylo zmíněno před necelou hodinou, sluneční erupční aktivita opravdu vzrostla. Aktivní oblasti skvrn AR1748 vyprodukovaly za posledních 16 hodin dvě silné erupce třídy X. Zmíněné erupční oblasti se k Zemi natočí přibližně za 7 dní a od té doby - pokud neutichnou - bude jejich erupční aktivita geoefektivní. Znamená to i možnost výskytu silnějších polárních září v období přibližně od poloviny příštího týdne.
Martin Gembec Astronomie

Velmi aktivní Slunce

Pokud máte možnost sledovat Slunce h-alfa dalekohledem, nebo alespoň skvrny přes filtr, čekají nás nejspíš hody. Krom současných skvrn se na východním okraji vynořuje opravdu významná aktivní oblast s nejspíš velkými skvrnami. Vše co se děje v uvedené aktivní oblasti nemá zatím velký vliv na Zemi, ale pokud aktivita neutichne, v dalších dnech se může situace rychle změnit. Obrázek skvrn na Slunci, záznam erupční aktivity.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »