Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Ruské meteory mají meteority

Zdá se, že hledání od pádu bolidu v Rusku přineslo první nalezené kousky vesmírného vetřelce. Střípky meteoritu pochází z Čerkabulu, kde se rovněž našel původní kruhový útvar v ledě tamního jezera. Informují o tom ruské Novosti. Více (rusky; snímky meteoritů). První analýzy ukazují, že jde o tzv. chondrit.
Petr Horálek Astronomie

Dvě komety a galaxie

Krásný snímek Justina Tilbrooka z jižní polokoule zachycuje komety Lemmon a PanSTARRS plus Malé Magellanovo mračno s monumentální kulovou hvězdokupou 47 Tuc v noci ze 16. na 17. února 2013. Najdete obě komety? Více.

Dvě komety a galaxie 17. února 2013. Autor: Justin Tilbrook.
Dvě komety a galaxie 17. února 2013.
Autor: Justin Tilbrook.

Vít Straka Astronomie

Nová data o ruském meteoritu

NASA zaktualizovala na základě podrobnějších dat své odhady parametrů meteoritu, jež včera "řádil" v Rusku. Vědci nyní uvádí průměr meteoritu jako 17 metrů, hmotnost 10 000 tun, množství meteoritem uvolněné energie je podle nich kolem 500 kilotun, více než 30násobek výbušné síly atomové bomby svržené na Hirošimu. (spaceflightnow.com)
Petr Horálek Astronomie

Ruský meteorit měl asi 15 metrů

Podle nejnovějších odhadů bylo těleso způsobující dnešní ruské události před vstupem do atmosféry veliké asi 15 metrů v průměru a vážilo okolo 7000 metrických tun. Pokud tomu tak je, jde o největší zaznamenaný objekt, který zasáhl Zemi od Tunguského meteoritu v roce 1908. Zdroj: Nature.com.
Petr Horálek Astronomie

Ruský bolid - nová videa a fotografie

Necelých šest hodin po dnešním pádu čeljabinského bolidu se stále ještě objevují nové videozáznamy a pochopitelně první zajímavé fotografie. Aktualizovali jsme o ně článek. Rovněž je téměř jisté, že dnešní úkaz - ač je to neuvěřitelné - vůbec nesouvisí s planetkou 2012 DA14, která má dnes večer prolétnout v blízkosti Země.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »