Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Pavel Suchan Astronomie

Astronomické pozorování při Anenské slavnosti

Na tradiční Anenské slavnosti na Jizerce 27. července 2013 se představí také Jizerská oblast tmavé oblohy (http://www.izera-darksky.eu/). Návštěvníkům nabídneme dva dalekohledy upravené na pozorování Slunce přes filtry. Jeden na pozorování slunečních skvrn ve sluneční fotosféře a druhý na pozorování protuberancí a erupcí ve sluneční chromosféře. Samozřejmě s odborným výkladem. Zajišťuje Klub astronomů Liberecka - pobočka České astronomické společnosti (http://udalosti.astronomy.cz/) a Astronomický ústav AV ČR (http://www.asu.cas.cz/). Zdarma!
Petr Horálek Astronomie

Portrét lidstva ze Saturnu

NASA uveřejnila dlouho avizovaný snímek ze sondy Cassini, který zabírá prstence Saturnu a pod nimi malou modrobílou skvrnku - naši planetu Zemi (leží vpravo od středu snímku). Fotografie ukazuje modrou planetu ze vzdálenosti asi 1,4 miliardy km. Měsíc byl v době focení při pohledu ze Saturnu ve fázi úzkého srpku, takže jej na snímku nenaleznete. Hromadné focení lidstva každopádně dopadlo dobře...

Země pod prstenci Saturnu. Foto: Cassini/JPL/NASA.

Petr Horálek Astronomie

Ranní setkání planet

Na současné ranní obloze můžete pozorovat planetární trojúhelník. Planety Jupiter a Mars se vzájemně míjí o necelý 1°. Zejména Jupiter je výrazným objektem, Mars je slabší. Nízko nad obzorem leží rovněž Merkur. Všechny tři planety budou zdobit ranní oblohu přibližně do poloviny srpna. Snímek Antonína Huška ze Švihova ukazuje Jupiter a Mars při včerejším přibližování. Více.

Mars a Jupiter v konjunkci. Foto: Antonín Hušek

Petr Horálek Astronomie

Sluneční protuberance včerejška

Krásné snímky slunečního disku přes chromosférický dalekohled nám zaslal Marián Mičúch ze slovenského Plevníka. Ukazují jazyky slunečních protuberancí, které se v průběhu včerejjška, 21. července 2013, vyvíjely nad slunečním kotoučem. Více.

Zaujímavá protuberancia. Foto: Marián Mičúch

Petr Horálek Astronomie

Pozdrav planetě Saturn

Včera 19. července 2013 okolo 23:27 SELČ portrétovala družice Cassini Saturnův prstenec se Zemí v dáli. Samotný snímek ještě není dostupný, nicméně velké množství fanoušků celé události s radostí fotilo Saturn ve stejný čas. Tedy ani ne tak Saturn, jako spíš pozdrav Saturnu a Cassini ze Země. Tak jako Vilém Heblík ve Starých Jesenčanech. Více. Prohlédněte si další aktuální snímky v galerii.

Pozdrav pro sondu Cassini u Saturna. Foto: Vilém Heblík

Petr Horálek Astronomie

Hromadné focení lidstva... už zítra

V pátek 19. července 2013 mezi 23:27 - 23:42 SELČ bude družice Cassini snímat prstence Saturnu a ve zorném poli se bude nacházet i Země s Měsícem. V historii poprvé s velkým předstihem ví celý svět o plánovaném focení Země z vesmíru v přirozených barvách. Během fotografování bude Země od objektivu družice ležet 1,4 miliardy km daleko. Rozhodně však pohlédněte v tom čase nízko nad jihozápadní obzor - Saturn v té době ještě uvidíme na noční obloze. Více na ČRo Leonardo nebo na stránkách NASA.
Redakce Astro.cz Astronomie

Svit Mléčné dráhy na ČRo HK

Svítí Mléčná dráha natolik, že díky jejímu světlu vrháte na zemi stín? A kde se to dá spatřit? Co všechno vás čeká v nabitém Africkém odpoledni na úpické hvězdárně? Nejen o tom byla dneska řeč v Radioporadně ČRo Hradec Králové, jejímiž hosty byli Marcel Bělík a Petr Horálek z úpické hvězdárny. Archiv pořadu.
Petr Horálek Astronomie

Konec lovu mladého Měsíce

Astronomu Thierrymu Legaultovi se podařil naprosto neuvěřitelný kousek. Vyfotografoval Měsíc v čase včerejšího novu (8. července 2013, 7:14 UT). Měsíc ležel jen 4,4° jižně od Slunce (ve Francii, kde snímek vznikl) a díky své poloze z něj teoreticky měl být pozorovatelný úzký srpek. Ten fotograf přes speciální filtr zachytil a ukončil tak nadšené předbíhání fotografů o zachycení co nejmladšího Měsíce. Rekordy se doposud pohybovaly v hodinách, Legault zachytil Měsíc jen sekundy okolo novu. Více (anglicky).

Sekundy mladého Měsíce. Autor: Thierry Legault.
Sekundy mladého Měsíce.
Autor: Thierry Legault.

Petr Horálek Astronomie

Velká skvrna na Slunci

Na východním (levém) okraji Slunce se objevuje velká skupina skvrn. Dá se pozorovat i bez dalekohledu, pouze s použitím bezpečného filtru. Skvrnu můžete rovněž vyfotografovat a zaslat nám do galerie přes formulář. Tato aktivní oblast by rovněž mohla být zdrojem silných slunečních erupcí.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »