Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Zapojte se do pozorovací kampaně NASA

NASA vyhlásila mimořádnou pozorovací kampaň k průletu komety ISON kolem Slunce (28. listopadu). Už nyní ovšem lze zasílat průběžná CCD pozorování komety pro výzkum jejího chování. Kometa ISON bude na konci listopadu letošního roku jen asi 1,1 milionů km od viditelného povrchu Slunce a patrně dosáhne nevídané jasnosti. Více o kampani (anglicky).
Martin Gembec Astronomie

Trefí se kometa do Marsu?

Na internetu se dá dočíst, že nedávno objevená kometa C/2013 A1 (Sidding Spring) se má v říjnu 2014 velice přiblížit planetě Mars. Současná dráha je dokonce ještě natolik nejistá, že se nedá úplně vyloučit ani srážka s planetou. Mohlo by to být za rok a půl zajímavé představení, kterému navíc letos 1. října bude předcházet blízký průlet známé komety ISON kolem Marsu. Uvidíme, až bude dráha známa přesněji. Zdroj: Spaceobs.org - Leonid Elenin.
Petr Horálek Astronomie

Otočná mapka s kometami

Hvězdárna v Rokycanech vydala na svých stránkách vystřihovánku otočné mapky oblohy, pomocí níž můžete najít obě letošní jasné komety (PanSTARRS a ISON). Dráhy obou komet včetně vyznačených dní u jednotlivých pozic jsou v mapce nakresleny pro období nejlepší viditelnosti obou komet. Vystřihovánka ke stažení.
Petr Horálek Astronomie

Česká kometa Lemmon

Kromě českého týmu astronomů kolem dalekohledu FRAM zaslal do galerie snímek komety C/2012 F6 Lemmon i český fotograf Petr Pazour. Na krásném snímku můžete opět najít Magellanův oblak, kulovou hvězdokupu 47 Tuc a pochopitelně dráždivě vzhlížející "kometku". Snímek pořídil z Nového Zélandu 19. února 2013.

C/2012 F6 (Lemmon). Autor: Petr Pazour
C/2012 F6 (Lemmon).
Autor: Petr Pazour

Zuzana Kuljovská Astronomie

Pozvánka na přednášku do Brna

Dnes od 18 hodin bude na Hvězdárně a planetáriu Brno přednášet Pavel Gabzdyl, známý geolog a popularizátor všeho o Měsíci. Jeho přednáška se pochopitelně našeho kosmického souseda bude týkat. V přednášce s názvem Vše, co jsme věděli o Měsíci, je jinak se dozvíme mnoho neočekávaných novinek, které nám přinesl družicový výzkum za poslední měsíce.
Petr Horálek Astronomie

Čarokrásné komety

Fotografie komet z jižní polokoule plní galerie astronomických serverů doslova každý den po desítkách. I do naší galerie dorazil snímek komety Lemmon od Petra Pazoura, který je nyní na Novém Zélandu. Snímek níže pak ukazuje krásu komety PanSTARRS, jak ji zachytil Argentinský astronom Ignacio Diaz Bobillo 15. února 2013. Ještě výsostnější pohled nabízí jeho kompozice komety Lemmon u Magellanova mračna. Na kometu PanSTARRS se u nás můžeme těšit už za tři týdny.

Kometa PanSTARRS 15. února 2013. Autor: Ignacio Diaz Bobillo.
Kometa PanSTARRS 15. února 2013.
Autor: Ignacio Diaz Bobillo.




27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »