Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Nastal největší úplněk roku

V neděli 23. června 2013 jsme mohli pozorovat krásný východ měsíčního úplňku. Toho dne odpoledne, ještě v době polohy Měsíce pod obzorem, nastala fáze úplňku jen o 21 minut později než okamžik největšího přiblížení Měsíce k Zemi v této lunaci. Kdo se tedy kochal Měsícem, spatřil největší úplněk tohoto roku. Jako například Antonín Hušek ze Švihova... Pokud máte též fotografie Měsíce z této noci, zašlete nám je přes formulář. Sejde-li se více snímků, vytvoříme galerii.

Úplněk v perigeu. Autor: Antonín Hušek
Úplněk v perigeu.
Autor: Antonín Hušek

Petr Horálek Astronomie

Hromadné foto lidí... ze Saturnu

NASA oznámila, že sonda Cassini bude 19. července 2013 snímat prstence Saturnu v takové pozici, při níž se na snímku objeví i malý namodralý bod. Tím bodem bude pochopitelně planeta Země, a poprvé tak lidstvo ví měsíc dopředu, že se bude hromadně fotografovat z vesmíru. S touto nadsázkou vydala NASA tiskovou zprávu (anglicky).
Petr Horálek Astronomie

Malý rozruch kolem velké protuberance

Po vydaní včerejší novinky o pozorování výrazné protuberance nad viditelným slunečním povrchem si pozorní čtenáři všimli faktických nepřesností v článku úpické hvězdárny. Za upozornění děkujeme, informace jsme již opravili. Vývoj protuberance rovněž pozorovali pracovníci na Hvězdárně Valašské Meziříčí, kteří připravují podrobnější informace o jevu. Krásný snímek sluneční chromosféry ze včerejšího dne (i když již bez zmiňované protuberance) včera rovněž zaslal Marián Mičúch. Více.
Petr Horálek Astronomie

Jak citrón minul galaxii

Slábnoucí kometa Lemmon, které někteří vtipně přezdívají "citrón" (angl. lemon s jedním "m" je citrón) v posledních dnech prolétala na ranní obloze v blízkosti galaxie M31 v Andromedě. Krásný snímek nám zaslal Marián Mičúch ze slovenského Plevníka. Více.

Kométa Lemmon a M31. Autor: Marián Mičúch
Kométa Lemmon a M31.
Autor: Marián Mičúch

Petr Horálek Astronomie

Noční oblaka on-line

V článku o nočních oblacích přibyly odkazy na aktuální snímky z webových kamer v Německu, Krkonoších a Beskydech. Pokud mezi 22. hodinou a půlnocí, nebo naopak mezi 2. a 4. hodinou na těchto snímcích spatříte noční oblaka a budete mít jasnou oblohu, běžte je vyhlížet očima či fotografovat. Připomínáme, že své snímky můžete zasílat do redakce přes formulář.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »