Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Redakce Astro.cz Astronomie

Kometa PanSTARRS ze Slovenska

Pravděpodobně první pozorování komety PanSTARRS ze střední Evropy pocházejí z pondělí 11. března 2013. Kometu se mimo jiné podařilo pozorovat Daliboru Hanžlovi (EAI) a Petru Horálkovi (Hvězdárna v Úpici) u dálnice směrem na Hlohovec. Fotografie a článek.

Kometa PanSTARRS 11. března 2013. Autor: Dalibor Hanžl, Petr Horálek.
Kometa PanSTARRS 11. března 2013.
Autor: Dalibor Hanžl, Petr Horálek.

Petr Sobotka Astronomie

Kometa PanSTARRS ze sluneční sondy

10. března se kometa PanSTARRS dostala do zorného pole sluneční sondy STEREO-B. Na snímku je kromě přeexponované komety vidět i Země (vpravo) a samozřejmě Slunce v jehož záři zaniká planeta Merkur.

Kometa PanSTARRS ze sondy STEREO-B Autor: NASA
Kometa PanSTARRS ze sondy STEREO-B
Autor: NASA

Petr Horálek Astronomie

Dvě komety, dvě galaxie, dva dalekohledy...

Unikátní snímek pořídil před několika desítkami hodin astrofotograf Stephane Guisard z chilské pouště Atacama. Na snímku vidíme vrchol s observatoří Paranal (ESO), nad ním obě Magellanova mračna a pozorní čtenáři si mohou najít obě komety - Lemmon a PanSTARRS. Kometa PanSTARRS se už doslova topí v jasu soumraku, přesto je dost výrazná, aby byla na snímku vidět...

Komety nad observatoří Paranal. Autor: Stephane Guisard.
Komety nad observatoří Paranal.
Autor: Stephane Guisard.

Petr Horálek Astronomie

Krásná kometa nad horami

Kometa PanSTARRS je za dveřmi - už za necelé dva týdny ji můžeme vyhlížet nad západním obzorem. A zdá se, že bude o co stát. Drží se současného trendu zjasňování (v maximu bude mít mezi 1. a 2. magnitudou) a má krásný ohon. To ostatně dokazuje dramatická fotografie Victora Gabriela Bibého focená z argentinského Tierra del Fuego před dvěma dny.

Kometa PanSTARRS nad argentinskými horami. Autor: Victor Gabriel Bibé.
Kometa PanSTARRS nad argentinskými horami.
Autor: Victor Gabriel Bibé.

Petr Horálek Astronomie

Ruský meteorit se nesrazil jen jednou

Podle dostupných informací se vědci analyzující ruský meteorit dostali k zajímavému zjištění. Kromě již poměrně známého typu tělesa (chondrit typu L nebo LL - viz tabulka) se ukazuje, že v historii tohoto tělesa již došlo ke srážce s jiným tělesem. Zdroj: Ria.ru (rusky).



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »