Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Zvířetníkové světlo na západním obzoru

Při tomto krásném počasí už lze vcelku snadno vyhlížet dál od městských center slabé zvířetníkové světlo - kužel slunečního světla rozptýleného na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy. Více v jednom ze starších článků. Letos se nabízejí mimořádně dobré podmínky s ohledem na fázi Měsíce - kužel zodiakálního světla je večer pozorovatelný nejlépe okolo jarní rovnodennosti, kdy se ekliptika nejvíce vyklání od obzoru. A právě v těch dnech Měsíc nebude rušit. Ovšem už únorová obloha vcelku slušně vybízí ke sledování. Toho využil i pardubický fotograf Vilém Heblík, který nám zaslal snímek níže. Světlo lze pozorovat zhruba počátku příštího týdne, kdy opět začne rušit Měsíc. Poté v období od 19. března do 1. dubna. Pokud do redakce dorazí více snímků, vytvoříme galerii.

Zvířetníkové světlo u měst?. Autor: Vilém Heblík
Zvířetníkové světlo u měst?.
Autor: Vilém Heblík

Martin Mašek Astronomie

Blízkozemní planetka

V noci z 11. na 12. února 2014 prolétla kolem Země planetka s označením 2006 DP14. Planetka má velikost asi 500 metrů a přiblížila se na cca 6 měsíčních vzdálenosti (tj. bezpečně blízko). Její jasnost v maximu (cca 12 mag) dovolovala její pozorování i amatérskými dalekohledy.

Planetka byla sledována i profesionálními dalekohledy a zaměří se na ní radar v Goldstone. Planetku též zachytil český robotický dalekohled FRAM v argentinské pampě, který je provozován Fyzikálním ústavem AV ČR. Animace pohybu planetky z FRAMu ZDE (na klik).

NEO 2006 DP14 Autor: FRAM, Martin Mašek
NEO 2006 DP14
Autor: FRAM, Martin Mašek
Planetka 2006 DP14 z dalekohledu FRAM, složeno na pohyb planetky.

Petr Horálek Astronomie

Vyhlížejte kruhy kolem Měsíce

Jak se Měsíc blíží do úplňku (nastane v sobotu 15. února), lze kolem něj při výskytu vysoké oblačnosti sledovat občasné výraznější halové jevy. Více například na webu atmosférických úkazů. Dvě taková pěkná pozorování nám zaslal Vilém Heblík z Pardubic, který halový kruh kolem Měsíce pozoroval v posledních dnech, 9. února a 10. února večer.

Konjunkce Měsíce s Jupiterem. Autor: Vilém Heblík
Konjunkce Měsíce s Jupiterem.
Autor: Vilém Heblík

Pavel Suchan Astronomie

Přijďte na přednášku vědeckého ředitele ESO!

V pondělí 17. února 2014 od 17:30 ve velkém sále Akademie věd ČR v Praze 1, Národní 3 proběhne mimořádná přednáška pro veřejnost. Pozvání přijal nedávný vědecký ředitel Evropské jižní observatoře Dr. Bruno Leibundgut, který přednese přednášku na téma Struktura vesmíru. Přednáška bude proslovena anglicky a bude tlumočena do češtiny. Vstup zdarma. Do vyčerpání kapacity sálu. Dr. Bruno Leibundgut, který ukončil svojí funkci vědeckého ředitele nejvýznamnější astronomické observatoře světa k 31. 12. 2013, se podílel na vývoji nejvýkonnějšího dalekohledu světa VLT v Chile a přispěl k řadě zásadních objevů současné astronomie, např. k objevu zrychleného rozpínání vesmíru. Video z předchozí krátké přednášky.
Petr Horálek Astronomie

Dvě komety mají rande

V těchto dnech můžete pozorovat dalekohledy na ranní obloze setkání dvou komet - slábnoucí C/2013 R1 Lovejoy a C/2012 X1 LINEAR. Krásný snímek kometárního randezvous nám zaslal ze slovenského Plevníka Marián Mičúch. Více.

Stretnutie komét. Autor: Marián Mičúch
Stretnutie komét.
Autor: Marián Mičúch

Martin Gembec Astronomie

Velká skvrna na Slunci

Aktivní oblast, která začátkem ledna přinesla vysokou aktivitu se vrátila na střed slunečního disku. Aktuální aktivita je pozoruhodná tím, že normálně je na úrovni C1 a z toho vyskakují jednotlivé erupce, zatímco nyní je téměř na úrovni M1. Uvidíme, co z této neobvykle zvýšené aktivity bude. Slunce aktuálně.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce den před úplňkem.

Další informace »