Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Kometa a Geminida

Jak už jsme dnes upozorňovali, vrcholí roj Geminid a ráno je stále pozorovatelná kometa Lovejoy. To dohromady může vést ke štěstí, jaké měl dnes ráno Petr Štarha na Lísku. Zachytil jasnou Geminidu přímo v ohonu komety. Více. Své fotografie komety Lovejoy nám stále můžete zasílat do galerie. Autorům doposud zaslaných snímků děkujeme.

Kometa Lovejoy, Geminidy. Autor: Petr Štarha
Kometa Lovejoy, Geminidy.
Autor: Petr Štarha

Pavel Suchan Astronomie

Dänikenův Astronaut z Nazky je rybář?

Toto zajímavé téma je podrobně zpracované v nové knize Prof. Dr. Ing. K. Pavelky, Prof. Ing. J. Klokočníka, DrSc. a Prof. Ing. J. Kosteleckého, DrSc. Astronomicko-historické otazníky Mezoameriky a Peru, vydalo nakladatelství ČVUT v Praze v roce 2013. Spoluautorem hypotézy je Jiří Sonnek. Více na Hedvabnastezka.cz včetně soutěže o tuto knihu.
Petr Horálek Astronomie

Maximum Geminid a Lovejoy v přísluní

Právě v noci z dneška na zítřek lze spatřit nejvíce meteorů z roje Geminidy, který každoročně zvedá příčky hodinových frekvencí nad 100 meteorů za maxima. Bohužel tento rok těžce ruší Měsíc, navíc inverzní počasí hatí pozorování z nížin. Ale přesto - pokud se zejména časně ráno 14. prosince někde v horách vykloníte z okna, máte nemalou šanci spatřit i jasný bolid. Meteory způsobují drobky drolící se planetky 3200 Phaeton, které vysokou rychlostí sviští zemskou atmosférou a občas takto krásně zazáří. Více o roji ve starším článku. Na ranní obloze lze rovnež stále sledovat kometu Lovejoy, která se 22. prosince večer ocitá v přísluní. Od Země se bohužel již vzdaluje, takže pomalu slábne. Přesto ještě asi do konce prosince bude viditelná za ideálních podmínek i pouhýma očima. V těchto dnech ji najdeme poblíž kulové hvězdokupy M13 v Herkulovi.

Kometa Lovejoy a M13. Autor: Primož Cigler.
Kometa Lovejoy a M13.
Autor: Primož Cigler.

Martin Mašek Astronomie

Nova v Kentaurovi

Na jižní obloze, v souhvězdí Kentaura, nedaleko hvězdy Beta Cen, vzplanula jasná nova. Ta nyní dosahuje jasnosti cca 4. hvězdné velikosti. Snímek byl pořízen robotickým dalekohledem FRAM, který je provozován Fyzikálním ústavem AV ČR a je umístěn na observatoři Pierra Augera v Argentině.

Nova Centauri 2013. Autor: FRAM.
Nova Centauri 2013.
Autor: FRAM.

Martin Gembec Astronomie

Oblak ISON slábne

Zbytky po kometě ISON nyní začínají slábnout. Další vývoj by mohl potvrdit, že po kometě zůstal v její dráze jen oblak malých částic a ten nyní bude jen slábnout.
Petr Horálek Astronomie

Pozorujeme větší fragment komety ISON?

Jak se nyní vzdaluje jasný oblak materiálu po včerejším dramatickém průletu komety ISON přísluním, objevují se i nové teorie, čeho jsme pomocí družic svědky. Oblak materiálu se nijak výrazně nerozmělňuje (zatím je však brzo na definitivní potvrzení) a zároveň ani neslábne. Po všech stránkách se tedy lze právem domnívat, že uprostřed oblaku je větší fragment (či fragmenty) původního jádra obklopen(y) obrovským oblakem menších kometárních částic a prachu. Je-li tomu tak (a stále je brzy to považovat za definitivní), kometu ISON přeci jen můžeme - byť o dost slabší než v nejoptimističtějších scénářích - od poloviny příštího týdne vyhlížet na ranní obloze. Více (anglicky).
Petr Horálek Astronomie

Jako pára nad hrncem

Máte rádi protahované konce? Kometa ISON si takový přichystala. Ačkoliv je bez hlavy, materiál z ní se dále pohybuje po dráze komety. Řídký oblak zbytkového materiálu je stále ve středu zájmu astronomů. Online snímky z družic.

Oblak komety ISON. Autor: SOHO, NASA/ESA.
Oblak komety ISON.
Autor: SOHO, NASA/ESA.




20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce den před úplňkem.

Další informace »