Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Jindřich Suchánek Astronomie

Živé vysílání TV pořadu Astronomie dnes 13.6. od 20:00 do 21:30

V živém vysílání pořadu Astronomie dnes bude jako každoročně před prázdninami dán na TV Noe prostor pro novinky z aktuálního bádání v astronomii. Hosty pořadu budou dr. Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu AV a prof. Petr Kulhánek z ČVUT v Praze. Klást otázky je možno již nyní na vysilani@tvnoe.cz anebo posílat do vysílání dotazy formou SMS zpráv na tel. 775 177 377 či přímo položit tel.dotaz na č. 595 177 377
Martin Gembec Astronomie

Jádro komety 209P/LINEAR

Obří radioteleskop Arecibo zmapoval jádro této komety. Ukázalo se, že je opravdu málo aktivní, přestože má rozměry asi 2,4 x 3 km. Kometa patří do Jupiterovy rodiny komet s oběžnou dobou přibližně 5 let. Jádro rotuje v periodě 11 hodin a letos jsme měli velké štěstí, když proletělo necelých 10 miliónů km od Země. To je velmi výjimečné.

Martin Gembec Astronomie

Ranní Měsíc a Venuše

Tak přeci jenom je snadné ulovit "starý srpek" Měsíce a Venuši, jak nám dokázal v pondělí ráno Vilém Heblík, který vložil snímek do naší galerie. Díky a přejeme pěkné počasí, třeba na páteční či sobotní setkání srpku s večerními planetami.

Martin Gembec Astronomie

Kometa 209P poblíž Země

Mateřské těleso očekávaných Camelopardalid, kometa 209P/LINEAR, se dostala do blízkosti Země (nyní cca 10 mil. km). Kometa je málo aktivní, slabá a hlava této komety je velmi malá. Ohon se však začal natahovat, aktuálně má skoro půl stupně. Pěkný snímek vložil do naší galerie Miroslav Lošťák.

Martin Gembec Astronomie

Zatím spíše nízká aktivita meteorů

Podle prvních výsledků z pozorování v Evropě byla aktivita možného roje Camelopardalid nad Evropou podle předpokladů nízká. Přesto se nějaké podařilo odpozorovat. Aktuální zprávy od pozorovatelů Americe hovoří o vyšší aktivitě, ale jedná se o počet v řádu jednotek meteorů za hodinu. Trochu lépe to vypadá na radarových odrazech. Uvidíme později (9:00 SELČ).
Petr Komárek Astronomie

Již zítra na Krausově věži!

Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice, Astronomická společnost Pardubice a Východočeské muzeum Pardubice zvou všechny příznivce kultury vědy a umění na letošní MUZEJNÍ NOC! V rámci jejího programu se uskuteční mimořádné pozorování z "astronomické" věže pardubického zámku odkud svá první astronomická pozrování prováděl sám baron Artur Kraus. Těšíme se na setkání s Vámi od 16:00 do 23:00.
Petr Komárek Astronomie

Uctění památky Artura Krause 20. 5.

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích srdečně zve k pietnímu setkání u Hrobky Artura Krause, která bude zcela mimořádně přístupna veřejnosti. V rámci "Dne dopravy" proběhne slavnostní otevření naučné stezky významných pardubických osobností a uctění památky barona Artura Krause a Ing.Jana Kašpara. Od 10:00 městské hřbitovy v Pardubicích.
Martin Gembec Astronomie

Přednáška projekt ALMA

Vysoká škola báňská TU v Ostravě vás zve na přednášku doc. RNDr. Mariana Karlického, DrSc. z Astronomického ústavu AV ČR, vedoucího českého centra projektu ALMA (Atacamská velká milimetrová soustava antén). Podrobnosti zde. Registrace do úterý 13. 5. 2014.




27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »