Obří radioteleskop Arecibo zmapoval jádro této komety. Ukázalo se, že je opravdu málo aktivní, přestože má rozměry asi 2,4 x 3 km. Kometa patří do Jupiterovy rodiny komet s oběžnou dobou přibližně 5 let. Jádro rotuje v periodě 11 hodin a letos jsme měli velké štěstí, když proletělo necelých 10 miliónů km od Země. To je velmi výjimečné.

Tak přeci jenom je snadné ulovit "starý srpek" Měsíce a Venuši, jak nám dokázal v pondělí ráno Vilém Heblík, který vložil snímek do naší galerie. Díky a přejeme pěkné počasí, třeba na páteční či sobotní setkání srpku s večerními planetami.

Mateřské těleso očekávaných Camelopardalid, kometa 209P/LINEAR, se dostala do blízkosti Země (nyní cca 10 mil. km). Kometa je málo aktivní, slabá a hlava této komety je velmi malá. Ohon se však začal natahovat, aktuálně má skoro půl stupně. Pěkný snímek vložil do naší galerie Miroslav Lošťák.

Vysoká škola báňská TU v Ostravě vás zve na přednášku doc. RNDr. Mariana Karlického, DrSc. z Astronomického ústavu AV ČR, vedoucího českého centra projektu ALMA (Atacamská velká milimetrová soustava antén). Podrobnosti zde. Registrace do úterý 13. 5. 2014.
Tuto neděli, 27. dubna 2014 jsou na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR prohlídky zdarma! Otevřeno bude v rámci programu "Den Země s Akademií věd". Více na http://www.asu.cas.cz/akce.