Astronomie
Meteor: Kometa těsně mine Mars
19. října budeme díky sondám svědky jedinečné události u Marsu. Poslechněte si Ivo MíčkaMeteor 11. října od 8:05. Archiv pořadu.Žně objevů 2013 s dr. Jiřím Grygarem
V archivu TV Noe si můžete prohlédnout oba díly, 1. díl a 2. dílRanní zvířetníkové světlo
V těchto dnech je ideální šance na spatření ranního kužele zvířetníkového světla. Ideální místo k pozorování je mimo města, nebo alespoň směrem, kde na východ žádná města nejsou. Názorně je tento bělavý šikmý kužel světla vidět na pěkné panoramatické fotografii Viléma Heblíka z Krouny.
Meteor: Tvorba hvězd v kulových hvězdokupách
Kulové hvězdokupy nejsou tak jednotvárné, jak vypadají. Je v nich mnoho hvězd druhé generace. Až příliš. Jak vznikly? Výsledky svého výzkumu představí dr. Richard Wünsch z Astronomického ústavu AV. Poslouchejte Meteor 20. září od 8:05. Archiv pořadu.Silná erupce na Slunci
10. září večer došlo k silné erupci třídy X 1,6. Podle indicií a snímků z SDO následovala CME (výron hmoty z koróny), která by měla směřovat i přímo k Zemi. Na podrobnosti musíme počkat, až budou k dispozici snímky ze sondy SOHO.
Slunce pravidelně snímkují i naši čtenáři.
Největší skvrny u středu Slunce jsou vidět i okem přes filtr.
Zvýšená sluneční aktivita
Na východním okraji slunečního disku se objevily dvě aktivní oblasti s velkými skvrnami a pokud bude aktivita pokračovat, můžeme se dočkat i silnějších erupcí.
Mezinárodní meteorická expedice proběhla na Slovensku
Už 28. ročník tradiční pozorovatelské expedice ve Vrchteplej na Slovensku za účelem sledování (nejen aktivity) meteorického roje Perseidy měla letos bohatý program za účasti českých astronomů. Na expedici zavítali pracovníci ze vsetínské a valašské hvězdárny i zástupci Společnosti pro Meziplanetární hmotu. O Slunci přednášela Martina Exnerová z valašské hvězdárny a pozorování komet zajistil letošní nositel Ceny Zdeňka Kvíze, Jakub Černý. Televizní reportáž z akce můžete shlédnout na i-televizia.sk.Perseidy vrcholí
V následujících dnech vyvrcholí meteorický roj Perseid. Letos vymaže slabší meteory z oblohy Měsíc, ale přesto se vyplatí v nocích kolem 13. srpna pozorovat, určitě nějaké spatříte, pokud bude hezky. Informační video Vědmagu.
Rosetta aktuálně:
ESA oficiálně uvolnila detailnější snímky jádra komety 67P ze 14. července, kde už vidíme v náznaku i krátery. Zdroj: ESA.