Na kometě
ESA právě ukázala detailní snímky povrchu jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Dnes před 17. hodinou SEČ totiž úspěšně přistál modul Philae na povrchu komety.
ESA právě ukázala detailní snímky povrchu jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Dnes před 17. hodinou SEČ totiž úspěšně přistál modul Philae na povrchu komety.
V těchto dnech je ideální šance na spatření ranního kužele zvířetníkového světla. Ideální místo k pozorování je mimo města, nebo alespoň směrem, kde na východ žádná města nejsou. Názorně je tento bělavý šikmý kužel světla vidět na pěkné panoramatické fotografii Viléma Heblíka z Krouny.
10. září večer došlo k silné erupci třídy X 1,6. Podle indicií a snímků z SDO následovala CME (výron hmoty z koróny), která by měla směřovat i přímo k Zemi. Na podrobnosti musíme počkat, až budou k dispozici snímky ze sondy SOHO.
Slunce pravidelně snímkují i naši čtenáři.
Největší skvrny u středu Slunce jsou vidět i okem přes filtr.
Na východním okraji slunečního disku se objevily dvě aktivní oblasti s velkými skvrnami a pokud bude aktivita pokračovat, můžeme se dočkat i silnějších erupcí.
V následujících dnech vyvrcholí meteorický roj Perseid. Letos vymaže slabší meteory z oblohy Měsíc, ale přesto se vyplatí v nocích kolem 13. srpna pozorovat, určitě nějaké spatříte, pokud bude hezky. Informační video Vědmagu.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč 12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236