Pokud se k vám dostala zpráva, že zítra 27. března zasáhne Zemi asteroid 2014 YB35, vězte, že není třeba se ničeho bát. Těleso o průměru asi 715 metrů mine Zemi ve vzdálenosti přes 4,5 milionu kilometrů (tedy 11,6x dál než leží od Země náš Měsíc). Prohlédněte si dráhu tělesa ve Sluneční soustavě.
Vědci z Australské národní univerzity pravděpodobně objevili ve Střední Austrálii, v oblasti Warburtonské pánve, zatím největší dopadovou zónu, tedy největší pozůstatek po dopadu asteroidu na Zemi. Leonardo
Aktualizovali jsme čtenářskou galerii velkolepého slunečního zatmění 20. března 2015. Autorům všech snímků děkujeme, galerie je opravdu bohatá na nesmírně zdařilé fotografické úlovky! Nezapomeňte své snímky zaslat do uzávěrky i do České astrofotografie měsíce. Uzávěrka současného kola se blíží - můžete tak učinit do 29. března!
Viděli jste dnes zatmění Slunce? Jaké dojmy ve vás zanechalo? Co jste pozorovali a hlavně kde? Pokud byste se o vaše zážitky chtěli podělit, pošlete nám svůj příběh – byť třeba jen krátký – na redakční adresu info@astro.cz. K popisu nezapomeňte přidat i místo pozorování, pro zaslání fotografií použijde náš formulář. Došlé příspěvky pak publikujeme v souhrnném článku. Těšíme se na ně!
Dnešní částečné zatmění Slunce lze pozorovat prakticky na všech hvězdárnách v ČR a pozorování pořádá i řada dalších členů České astronomické společnosti i astronomové amatéři. Proto se podívejte na stránku Zatmění v ČR, kde je seznam měst, kde se pozorování určitě uskuteční. Nezapomeňte si dobře chránit svůj zrak, a to i v maximální fázi zákrytu Slunce. Přímý přenos úplného zatmění se pokusí z Faerských ostrovů přenášet tým Slooh Observatory. Přenos pochopitelně chystá i speciální web solareclipse.fo.
Den před zatměním zasáhla Faery fronta a prší. Jinak ostrovy zatměním žijí a informace o něm jsou všude. I pes měl obleček se zatměním. Zítra vyjíždí loď s expedicí za jasným počasím. Šance na spatření jsou docela velké, fronta má přejít a může se vyjasnit. V noci nabídla obloha úchvatné polární záře. Přeji vám jasné nebe a ať se zatmění vydaří.
Právě dnes, 17. března, probíhá jasná polární záře. Došlo k ní v důsledku erupce, která vyvrhla směrem k Zemi nabité částice. Ty nyní bombardují zemskou magnetosféru a při jejich pronikání do vysokých vrstev atmosféry dochází ke světélkování vzduchu. Nejintenzivnější je právě teď odpoledne, ale další vývoj je nejistý.
Ve studiu TV Noe budou v pátek od 10:15 událost komentovat RNDr. Michal Sobotka, DSc.Vedoucí slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR a PaeDr. Ivana Marková, Ph.D., vedoucí Hvězdárny a planetária Johana Palisy v Ostravě. Podrobnosti
Astrofyzik Petr Kulhánek vysvětlí, proč odvolání loňského objevu reliktních gravitačních vln neotřáslo teorií o velkém třesku, i když to tak podle ohlasů v médiích vypadá.
Stránky, Zvukový archiv
Zajímavé, jak se dají najít prstence u cizích planet. Astronomům pozorování komplikují, ale zároveň je vedou k novým zjištěním. Více v původním zdroji (Cornell University, anglicky).