Přesně za rok touto dobou nastane zatmění Slunce, které z území České republiky spatříme jako velmi výrazné částečné. Měsíc zakryje přibližně 73 % průměru slunečního disku. Na Faerských ostrovech a Špicberkách bude zatmění pozorovatelné jako úplné. Půjde o jediné zatmění do roku 2026 s tak blízkou polohou pásu totality vůči České republice. Podrobnosti už nyní na speciální stránce Astro.cz.
Průběh částečného zatmění Slunce 20. března 2015 v Praze. Zdroj: EAI
V uplynulých dnech panovalo nad většinou Evropy zcela bezoblačné nebo jen málo oblačné počasí. Tuto situaci mimo jiné pěkně zachytila družice Suomi NPP na nočním snímku ze čtvrtka 13. března 2014 v brzkých ranních hodinách (01:30-01:40 UTC, tedy 02:30-02:40 SEČ) svým kanálem Day/Night Band přístroje VIIRS. Na snímku níže jsou velmi pěkně vidět nejen světla všech větších evropských měst (ukázka ne zcela vhodného způsobu veřejného osvětlení, kdy značná část světelné energie uniká do okolního vesmíru), ale i reliéf kontinentu, nasvíceného Měsícem jen několi dní před úplňkem. Zdroj: infomet.cz.
Neboť Měsíc pomalu spěje do úplňku (dočkáme se jej v neděli), bude od příštího týdne ustupovat na ranní oblohu a už přibližně od středy se opět lze vydat za pozorováním zodiakálního světla. To má letos vzhledem k měsíčním fázím ideální podmínky. V době rovnodennosti - 20. března - Měsíc na večerní obloze rušit vůbec nebude a právě ve dnech okolo tohoto data bude stříbřitý kužel zodiakálního světla nejvíce vykloněn od obzoru. Doporučujeme proto vycestovat za jasným průzračným vzduchem a pořídit další fotografie do čtenářské galerie. Mezitím pochopitelně zasílejte i snímky Měsíce a/nebo Jupiteru.
Petr HorálekAstronomie
S napětím očekávané nové díly legendárního seriálu Kosmos, s podtitulem "Časoprostorová odysea" (původní díly byly uváděny známým popularizátorem astronomie Carlem Saganem) budou premiérově vysílány i v češtině. První díl (celosvetovou premiéru již měl) se odvysílá tuto neděli 16. března ve 22 hodin na televizních stanicích National Geographic Channel a Nat Geo Wild. Více o pořadu.
Petr HorálekAstronomie
Poněkud méně očekávanou, avšak o to překvapivější reakci na založení galerie zodiakálního světla 2014 jsme dostali od Zdeňka Bardona, který stříbřitý svit Slunce na meziplanetární hmotě pozoroval za soumraku na podzim minulého roku na vysokohorské observatoři La Silla v Chile. Autorovi děkujeme a těšíme se na další snímky čtenářů.
Zvířetníkové světlo na La Silla. Autor: Zdenek Bardon
Velmi silná erupce tířdy X5 vrhla v úterý část hmoty také směrem k Zemi. Okraj oblaku plasmatu zasáhl magnetosféru dnes večer. Situace byla taková, že slabší polární záře byly k vidění i na severu Německa. To je poměrně nečekané na celkem slabý vliv, který se dal očekávat z této erupce na okraji slunečního disku.
Ve středu 26. února 2014 časně ráno před rozbřeskem a v jeho průběhu jsme mohli sledovat velmi pěkné setkání Měsíce a Venuše. Oba objekty dělilo méně jak 0,2° a jasná Venuše se vypadala podle slov svědků jako "perla u měsíčního srpku". Celou scenérii zachytil například František Gaidečka z Dolního Benešova nebo Slavo Odziomek z Popradu. Prohlédněte si rovněž světovou galerii.
Sluneční skvrna AR1967 je, zdá se, dlouhodobějším útvarem ve sluneční fotosféře a pomalu se vrací na přivrácenou stranu Slunce. A nejen to. Jde stále o silně eruptivní oblast, která právě dnes časně ráno vyprodukovala erupci třídy X4,9. Pokud aktivita vydrží, přibližně za týden bude skvrna natočena k Zemi a její aktivita bude geoefektivní; bude tedy šance na silnější polární záře. Sledujte vývoj.
Erupce X4 na Slunci 25. února 2014. Autor: SDO/NASA.
Mezinárodní vědecký tým vedený prof. Miloslavem Druckmüllerem z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a prof. Shadiou Habbalovou z Astronomického institutu na Univerzitě v Honolulu na Havaji dosáhl významného úspěchu při pozorování zanikající komety ISON. Z dat pořízených na Havaji v době průchodu komety perihelem se podařilo tzv. fázovou korelací (běžněji užívanou při zpracování snímků slunečních zatmění) statisticky odhalit nejjasnější fragment komety. Jde tak o jediné úspěšné pozorování komety ISON v přísluní na světě. Výsledky budou publikovány v časopise Astrophysical Journal Letters. Podrobnější informace připravujeme.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu