Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Martin Mašek Astronomie

Nová proměnná hvězda

Velké množství objevů proměnných hvězd mají na svědomí robotické přehlídky oblohy, které kombajnově pročesávají oblohu. Mohlo by se zdát, že téměř všechny jasné proměnné hvězdy byly již objeveny. Ale i přes to se dají na obloze nalézat nové, doposud neznámé a přitom velice jasné proměnné hvězdy. To dokazuje i nejnovější objev hvězdy CzeV505 Pup ze souhvězdí Lodní zádě. Ta dosahuje v maximu jasnosti okolo 8 mag! Díky tomu se stala nejjasnější hvězdou v CzeV katalogu - katalog proměnných hvězd objevených českými astronomy. Objeviteli zákrytové proměnné hvězdy CzeV505 jsou Kateřina Hoňková, Jakub Juryšek a Martin Mašek ze Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS.

Světelná křivka zákrytové proměnné hvězdy CzeV505 Autor: Jakub Juryšek, Kateřina Hoňková, Martin Mašek
Světelná křivka zákrytové proměnné hvězdy CzeV505
Autor: Jakub Juryšek, Kateřina Hoňková, Martin Mašek

Redakce Astro.cz Astronomie

ČRo Pardubice, Máme hosty

Hostem dnešního pořadu na ČRo Pardubice byl Petr Horálek, astronom z úpické hvězdárny, ale také cestovatel a fotograf. Ve svém povídání zmínil zejména skvosty temné oblohy na Kanárských ostrovech a rovněž dnešní/zítřejší polostínové zatmění Měsíce. Archiv pořadu.
Petr Horálek Astronomie

Unikátní snímky komety PanSTARRS

Před půl rokem jsme měli možnost pozorovat kometu PanSTARRS, která pro svou polohu na soumračné obloze nakonec nesplnila taková očekávání, avšak i tak stala jednou z nejjasnějších vlasatic této dekády. Důmyslným matematickým zpracováním obrazů komety od svých kolegů dosáhl naprosto bezkonkurenčních výsledků brněnský profesor Miloslav Druckmüller. Viz snímky v jeho galerii.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »