Planetárium
V roce 2018 poletí poprvé v historii česká vědecká aparatura na Mars. Jak budou probíhat práce na přípravě přístroje prozradí kosmický fyzik Ondřej Santolík.
Stránky, Zvukový archiv
V roce 2018 poletí poprvé v historii česká vědecká aparatura na Mars. Jak budou probíhat práce na přípravě přístroje prozradí kosmický fyzik Ondřej Santolík.
Stránky, Zvukový archiv
Podílet se na špičkovém astronomickém výzkumu je výzva. Evropská jižní observatoř vypsala konkurz na pozici "Control Engineer". Jednací řeč angličtina, uzávěrka přihlášek 29. ledna 2016. Více najdete v přiloženém souboru.
Byla zveřejněna první videa na YouTube kanálu Sekce proměnných hvězd a exoplanet! Na YouTube kanálu naleznete všechny příspěvky, které zazněly letos na jarním semináři ve Zlíně, který se týkal analýze proměnných hvězd. Dále je nyní každý den zveřejněn jeden záznam z letošní konference o výzkumu proměnných hvězd, která se konala v listopadu v Ostravě.
Dnes v pozdních večerních hodinách zakryje náš Měsíc jasnou hvězdu Aldebaran v souhvězdí Býka. Vzácný úkaz můžete pozorovat odkudkoliv po celé České (či Slovenské) republice. Nezapomeňte nám zaslat případné fotografie! Více o úkazu.
Úžasný krok se povedl společnosti SpaceX. První stupeň rakety přistál úspěšně na Floridě a nadto byly vypuštěny družice ze stupně druhého. Videopřenos se živým komentářem. Přistání je v čase 29:15.
Polárních září si mohl všimnout jen málokdo, protože bylo zataženo, kromě hor. A právě tam se nacházel Lubomír Sklenár, který potvrdil pravidlo, že štěstí přeje připraveným a krátce trvající záři zachytil. Děkujeme za zaslání fotografií do naší galerie. Další fotky hledejte např. kolem 19:13 na kamerách Humlnetu. Fotky vložil na Spaceweather.com i Lukáš Ronge.
Kdo jste teď na severních horách (Krkonoše, Jizerky či Orlické hory), zkuste své štěstí pohledem a hlavně foťákem k severu. Vypadá to, že se rozzáří polární záře! Více.
Premiéra nového dílu Hlubinami vesmíru s Martinem Gembecem (1. díl) bude v sobotu 2. ledna 2016 v 18:45 na TV Noe. Bližší info včetně repríz na naleznete na webu TV Noe. V archivu TV Noe můžete rovněž shlédnout všechny minulé pořady od roku 2007.
Ve dnech 27. - 29. 11. 2015 se v ostravském planetáriu konala konference o výzkumu proměnných hvězd, kterou pořádala Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS. Fotografie z konference si můžete prohlédnout ZDE.
To se po řadě let uskuteční v nové lokalitě, v prostorách hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Termín konání je 20. až 27. 8. 2016.
Nejpozději v průběhu února 2016 bude zpřesněno hlavní téma praktika a uvedeny bližší informace. Neváhejte se ozvat, pokud budete mít námět, čím byste se chtěli na praktiku zabývat!
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč 12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236