Volné místo v ESO
Podílet se na špičkovém astronomickém výzkumu je výzva. Evropská jižní observatoř vypsala konkurz na pozici "Control Engineer". Jednací řeč angličtina, uzávěrka přihlášek 29. ledna 2016. Více najdete v přiloženém souboru.
Podílet se na špičkovém astronomickém výzkumu je výzva. Evropská jižní observatoř vypsala konkurz na pozici "Control Engineer". Jednací řeč angličtina, uzávěrka přihlášek 29. ledna 2016. Více najdete v přiloženém souboru.
Byla zveřejněna první videa na YouTube kanálu Sekce proměnných hvězd a exoplanet! Na YouTube kanálu naleznete všechny příspěvky, které zazněly letos na jarním semináři ve Zlíně, který se týkal analýze proměnných hvězd. Dále je nyní každý den zveřejněn jeden záznam z letošní konference o výzkumu proměnných hvězd, která se konala v listopadu v Ostravě.
Dnes v pozdních večerních hodinách zakryje náš Měsíc jasnou hvězdu Aldebaran v souhvězdí Býka. Vzácný úkaz můžete pozorovat odkudkoliv po celé České (či Slovenské) republice. Nezapomeňte nám zaslat případné fotografie! Více o úkazu.
Úžasný krok se povedl společnosti SpaceX. První stupeň rakety přistál úspěšně na Floridě a nadto byly vypuštěny družice ze stupně druhého. Videopřenos se živým komentářem. Přistání je v čase 29:15.
Polárních září si mohl všimnout jen málokdo, protože bylo zataženo, kromě hor. A právě tam se nacházel Lubomír Sklenár, který potvrdil pravidlo, že štěstí přeje připraveným a krátce trvající záři zachytil. Děkujeme za zaslání fotografií do naší galerie. Další fotky hledejte např. kolem 19:13 na kamerách Humlnetu. Fotky vložil na Spaceweather.com i Lukáš Ronge.
Kdo jste teď na severních horách (Krkonoše, Jizerky či Orlické hory), zkuste své štěstí pohledem a hlavně foťákem k severu. Vypadá to, že se rozzáří polární záře! Více.
Premiéra nového dílu Hlubinami vesmíru s Martinem Gembecem (1. díl) bude v sobotu 2. ledna 2016 v 18:45 na TV Noe. Bližší info včetně repríz na naleznete na webu TV Noe. V archivu TV Noe můžete rovněž shlédnout všechny minulé pořady od roku 2007.
Ve dnech 27. - 29. 11. 2015 se v ostravském planetáriu konala konference o výzkumu proměnných hvězd, kterou pořádala Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS. Fotografie z konference si můžete prohlédnout ZDE.
To se po řadě let uskuteční v nové lokalitě, v prostorách hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Termín konání je 20. až 27. 8. 2016.
Nejpozději v průběhu února 2016 bude zpřesněno hlavní téma praktika a uvedeny bližší informace. Neváhejte se ozvat, pokud budete mít námět, čím byste se chtěli na praktiku zabývat!
Čeští vědci připravují několik přístrojů pro evropské sondy. Podrobnosti na iHned.cz
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu