Hlubinami vesmíru s dr. Martinem Urbancem, 2. díl – teorie relativity
Premiéra v sobotu 2. dubna ve 20:00 na TV Noe. Bližší info včetně vysílacích časů
Premiéra v sobotu 2. dubna ve 20:00 na TV Noe. Bližší info včetně vysílacích časů
O letošním víkendu na konci dubna, 29. 4. až 1. 5. 2016 proběhne tradiční setkání astronomů amatérů a příznivců astronomie vůbec - MHV 2016. Bude to již 19. setkání pod hvězdnou oblohou, přinášející společné zážitky i výměnu zkušeností, nápadů a možnost okouknout různorodou techniku. Zveme všechny astro-nadšence, ať se k nám přijedou podívat. Více o akci najdete na stránkách Pražské pobočky ČAS, která akci pořádá. Přihlašovací stránku najdete zde www.supra-dalekohledy.cz.
Splynutí dvou černých děr miliardu světelných roků od nás zhouplo Zemi na gravitační vlně – první, kterou se kdy podařilo zaznamenat. Pohovoří o tom astrofyzik Petr Kulhánek.
Stránky, Zvukový archiv
Dozvíte se kdo nakreslil první mapy Měsíce a kdo dal měsíčním kráterům a mořím jejich dnešní jména. Hovořit o tom bude astronom Pavel Najser.
Stránky, Zvukový archiv
V noci na středu 9. března proběhlo v Indonésii úplné zatmění Slunce a jeden náš čtenář měl štěstí na počasí a pořídil fantastický záběr, který s námi chtěl sdílet. Zde jej máme:
Autor: Radim Strycharski
Refraktor Telementor 50/540 + Nikon D90, ISO 200, výřez
Poslední možnost pro fanoušky astronomie a sociálních sítí přihlásit se na akci pořádanou Evropskou jižní observatoří (ESO). Jedná se o výlet do Chile pro několik vybraných jedinců z členských států ESO. Podrobnosti jsou na stránkách ESO.
Premiéra v sobotu 5. března od 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
Prof. Jan Palouš z Astronomického ústavu Akademie věd byl 20. února 2016 hostem populárního pořadu České televize Hyde Park. Záznam pořadu v archívu České televize.
Přicházejí nám zprávy o pozorování bolidu v neděli 21. února. Jeho měření právě probíhá, výsledky měření budou známy během několika dnů. Pokud jste bolid viděli, můžete vaše pozorování vyplnit do našeho webového formuláře hlášení jasných bolidů na adrese Astronomického ústavu. Děkujeme!
Nenechte si ujít přednášku prof. Jiřího Podolského o revolučním objevu gravitačních vln! Více v kalendáři akcí.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč 12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236