Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Jan Sládeček Astronomie

Za úplným zatměním Slunce 2017 do USA

Chcete být svědky velmi očekávaného zatmění Slunce v srpnu příštího roku? Vydejte se s námi! Pozorování zatmění Slunce 21. 8. 2017 proběhne v Oregonu. Kromě zatmění je připraven také navazující cestopisný program (Crater Lake, Yellowstone, Dewils Tower aj.) a návštěva některých observatoří. Další informace jsou k dispozici vážným zájemcům, kontaktní osoba: Jan Sládeček, sladeclipse@seznam.cz.

Petr Horálek Astronomie

Žně objevů 2015 online!

V úterý 12. dubna se na Hvězdárně a planetárium Brno odehraje zcela výjimečná přednáška. Jiří Grygar zde v premiéře odvypráví svůj pohled na vesmír v minulém roce – Žeň objevů 2015. Světově ojedinělý přehled oslaví již 50. narozeniny a v Brně zazní – již tradičně – v premiéře. Kromě několika set diváků přímo v sále digitária na Kraví hoře bude možné premiéru sledovat v přímém přenosu v řadě science centrech České republiky i přímo na Internetu. Více.

Petr Horálek Astronomie

Výpadek proudu 12. a 19. dubna

V úterky 12. a 19. dubna bude vždy po dobu pracovních hodin kvůli údržbářským pracem vypnutý proud v oblasti, kde leží i náš server. Astro.cz tedy v těchto dnech - předpokládáno od 7:30 do 18:30 - nebude dostupné. Sledovat samozřejmě můžete alespoň náš facebook, kterého se výpadek pochopitelně nedotkne. Děkujeme za pochopení.

Petr Horálek Astronomie

Nenechte si ujít přednášku SRB a ŠTYS – čeští Zeissové

Na úterý 5. dubna 2016 od 17 hodin v rámci programu skupiny HEXA (Historie exaktních věd) při PP JCMF byla připravena jedineční přednáška SRB a ŠTYS – čeští Zeissové, pojednávající o osudu těch, kteří pomáhali měřit a pozorovat oblohu, a nejen ji. Jaroslav Srb (1893 - 1967) a Josef Štys (1889 - 1950) navázali na keplerovskou tradici geometrické optiky doby rudolfinské v Praze a patřili mezi zakládající členy České astronomické společnosti. Jejich úžasná práce se dá charakterizovat mottem "Zrak jako rys, českým triedrem SRB a ŠTYS." Přednáška se uskuteční ve FIT, ČVUT v Praze, Thákurova 7, Praha 6 zasedací místnost A 1435, budova A – 14. podlaží. Více.

Pavel Suchan Astronomie

Družice HITOMI na pět kusů. Způsobila to exploze nebo srážka s tělesem meziplanetární hmoty?

Vypadá to, že družice HITOMI (alias ASTRO - H), na jejíž měření v rentgenovém oboru, ve kterém ze zemského povrchu pozorovat vesmír nemůžeme, se těšili i vědci z Astronomického ústavu AV ČR, zažila pořádnou destrukci. Nebývá zvykem, že se družice rozpadne. Pro americkou agenturu NASA a japonskou agenturu JAXA je to velmi špatná zpráva. Více na stránkách Astronomického ústavu AV ČR událost popisuje Dr. Jiří Svoboda.




27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »