Velmi jasný bolid v USA
V americké Arizoně byl zaznamenán velmi jasný bolid, který na chvilku změnil noc v den. Za svítání po něm zůstala na obloze nádherná zkroucená stopa. V místní TV hovořili i o nalezení meteoritů... Jedno souhrnné video
V americké Arizoně byl zaznamenán velmi jasný bolid, který na chvilku změnil noc v den. Za svítání po něm zůstala na obloze nádherná zkroucená stopa. V místní TV hovořili i o nalezení meteoritů... Jedno souhrnné video
Premiéra dalšího dílu populárního pořadu Hlubinami vesmíru, tentokrát s doc. Lubošem Perkem, bude v sobotu 4. června ve 20 hod. na TV Noe. Informace včetně repríz.
Aktualizovali jsme článek o hradeckých meteoritech o mapku probádaných míst. Rovněž jedna velká prosba: Z důvodu velkého množství telefonátů a emailů vás moc prosíme, abyste nás kontaktovali pokud možno jen v nejurgentnějších případech. Rovněž volejte, prosím, jen v případě potenciálního nálezu, jinak pište email. Děkujeme moc za pochopení! A přejeme hodně štěstí!
Discovery Channel v neděli 29. května ve 22:00 odvysílá dokument Teleskop, který se zaměří na historii tohoto přístroje od dob Galilea přes Hubbleův teleskop po vesmírný dalekohled Jamese Webba. Repríza pak poběží v neděli 27. června ve 22:00.
Sokol Ondřejov a Hasiči Ondřejov ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR pořádají Dětský den na hřišti u hvězdárny v neděli 29. května od 14 hodin. Na programu bude ukázka hasičské techniky, pozorování astronomickým dalekohledem, přespolní běh dětí a další... Více na webu Astronomického ústavu AV ČR.
V sobotu 28. 5. 2016 odpoledne a večer proběhne na Jizerce v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy tradiční Astronomický den pro veřejnost. Připraveno bude pozorování Slunce dalekohledy, přednášky a večerní pozorování dalekohledy (pozorování pouze za jasného počasí) s doprovodným programem. Najdete nás u Sklárny za Panským domem. Vstup zdarma. Další informace.
Počasí je snové a za něco přes 4 hodiny se na Slunci objeví tmavá kruhová piha. Po neuvěřitelných 13 letech tak uvidíme přecházet před Sluncem planetu Merkur! Úkaz začíná ve 13:12 a pozorovat je můžete až do západu Slunce. Na celém území Česka probíhá spoustu akcí pro veřejnost, zejména na lidových hvězdárnách. Veškeré informace najdete na www.astro.cz/merkur2016. Pokud úkaz vyfotíte, nenechte si snímky pro sebe a určitě nám je zašlete přes formulář. Po západu Slunce si také nenechte ujít krásný srpek mladého Měsíce.
Premiéra v sobotu 7. května ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz + archiv
ESA v rámci vzdělávacího projektu CESAR pořádá 9. května od 12:20 SELČ online program k události přechodu planety Merkur přes Sluneční disk určený pro mládež a širokou veřejnost z celé Evropy. V průběhu živého vysílání proběhne několik přednášek o tématech souvisejících s přechodem Merkuru a jeho pozorováním. Zároveň na stránkách události bude možné sledovat aktuální vývoj jevu pomocí dalekohledů ve dvou spektrálních oborech a to ve viditelném světle a čáře vodíku H-alfa. Pozorování bude probíhat z Kanárského ostrova Tenerife a z Cerro Paranalu v Chille. V průběhu celé akce budete mít také možnost položit odborníkům otázku pomocí Q&A formuláře. Hlavní program bude v anglickém jazyce. Pro další informace navštivte stránky akce nebo piště na Vaclav.Glos@esa.int.
Chcete být svědky velmi očekávaného zatmění Slunce v srpnu příštího roku? Vydejte se s námi! Pozorování zatmění Slunce 21. 8. 2017 proběhne v Oregonu. Kromě zatmění je připraven také navazující cestopisný program (Crater Lake, Yellowstone, Dewils Tower aj.) a návštěva některých observatoří. Další informace jsou k dispozici vážným zájemcům, kontaktní osoba: Jan Sládeček, sladeclipse@seznam.cz.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu