Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Mars na večerní obloze míjí Neptun

Pokud máte malý dalekohled (a jasnou oblohu), namiřte si jej dnes večer na Mars (zapadá až cca okolo 21. hodiny). Kousek od něj severovýchodně totiž najdete i planetu Neptun. Bohužel maximální úhlové přiblížení obou těles proběhne až hluboko pod obzorem, ale i tak, vidět dvě planety najednou ve zorném poli dalekohledu, bude pěkný zážitek na samém konci roku.

Pavel Suchan Astronomie

Doporučujeme Keplerovo dílo O šestiúhelné sněhové vločce!

Nenechte si ujít v češtině kouzelné Keplerovo dílko O šestiúhelné sněhové vločce sepsané v Praze nejspíše roku 1610. Je to jistě hezký dárek, stejně jako kdysi byl před mnoha staletími tento novoroční pozdrav autorovu mecenáši a patronovi. Ostatně hned na začátku spisku Kepler píše: „Velmi dobře vím, jak nesmírně miluješ nic – nikoliv pro jeho zanedbatelnou cenu, ale pro půvabnou lehkost a veselou hravost, jež toto slovo nabízí. Soudím proto, že dar Ti bude tím milejší, čím bližší bude ničemu.Text může posloužit i dnes jako metodický příklad vědeckého uvažování. Kepler demonstruje své přesvědčení o tom, že „porovnáním mnoha omylů odhalíme pravdu“. Spisek je doplněný statí na téma Kepler a Praha, kterou napsala doc. Alena Šolcová. Kniha obsahuje latinský a český text a lze ji jistě označit za bilingvní lahůdku. Keplerův spisek O šestiúhelné sněhové vločce vydalo Nakladatelství MatfyzPress.

Petr Horálek Astronomie

Možnost polárních září dnes v noci

Před chvílí dorazil alert ze Spaceweatherlive.com, že díky silnému slunečnímu větru z koronální díry na Slunci je v tuto dobu vysoká geomagnetická aktivita. A měla by trvat celou dnešní noc (21./22. prosince 2016). S ní souvisejí i silné polární záře, které by mohly být vidět i z Česka! Sledujte aurorální monitor. A pokud jste zrovna někde v horách vysoko nad inverzí, vyhlížejte na severním obzoru.

Redakce Astro.cz Astronomie

Výstava Farby vesmíru v Praze

Na den přesně 99 let po založení České astronomické společnosti (8. 12. 2016) byla otevřena výstava maleb Petera Hargaše a astronomických fotografií Róberta Novotného s názvem Farby vesmíru v prostorách galérie Slovenského kultúrného inštitútu v Praze na Náměstí republiky (vedle Hybernie proti Obecnímu domu). Výstava potrvá do 31. 1. 2017. Vernisáže se zúčastnili nejen oba autoři, ale i velvyslanec SR v ČR Peter Weiss a mj. i ideový spolutvůrce výstavy, mezi
československými amatéry známý popularizátor, pedagog i prodejce astrotechniky v SR Karol Petrík, který ve své krátké promluvě právě výročí založení ČAS vzpomenul. Budete-li se tedy toulat centrem Prahy, zastavte se v denním shonu a pokochejte se díly, inspirovanými vesmírem.

Petr Horálek Astronomie

Nušlovu cenu získá prof. Zdeněk Mikulášek

V úterý 13. prosince udělí ČAS své nejvyšší ocenění – Nušlovu cenu. Obdrží ji Prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc., který působí na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, zejména za své celoživotní výsledky na poli výzkumu proměnných hvězd. Cenu předá předseda ČAS Ing. Jan Vondrák, DrSc., laudatio pronese čestný předseda ČAS RNDr. Jiří Grygar, CSc. Následovat bude laureátská přednáška s názvem „Fenomenologické modelování periodicky proměnných hvězd“. Další informace.

Petr Horálek Astronomie

Nad Ruskem zazářil meteor(it)

Vypadá to, že 6. prosince, v sibiřských pozdních večerních hodinách, oblohu severní Sibiře rozčísl velmi výrazný bolid. Ačkoliv událost vzbudila velkou pozornost, s velkou pravděpodobností šlo pouze o bolid bez pádu meteoritu na zemský povrch. Více (anglicky).




27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »