Planetárium
O tom, jak se fotografuje noční obloha, a také o tom, kde se na Zemi nachází skutečný „hvězdnatý ráj“ bude vyprávět fotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek.
Stránky, Zvukový archiv
O tom, jak se fotografuje noční obloha, a také o tom, kde se na Zemi nachází skutečný „hvězdnatý ráj“ bude vyprávět fotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek.
Stránky, Zvukový archiv
V pátek 30. září a v sobotu 1. října budou kvůli nahlášené výluce elektřiny a posléze internetovému připojení v místě, kde leží server Astro.cz, naše stránky nedostupné. Nadále ale můžete sledovat náš facebook.
Pokračování objevů ve sluneční soustavě a exoplanety. Bližší info včetně repríz. Pořad lze shlédnout v archivu TV Noe.
Chcete se podívat opravdu velkým hvězdářským dalekohledem na objekty vzdáleného vesmíru zdobící podzimní oblohu? Západočeská pobočka České astronomické společnosti a Hvězdárna v Rokycanech a Plzni pro vás připravily na pátek 23. září veřejné pozorování v Manětínské oblasti tmavé oblohy.
Těšíte se na Astrofilm v Piešťanech 11. - 13. října 2016? Měli byste: www.astrofilm.sk. Těšit se můžete na přednášky, krásné filmy, burzu meteoritů, prohlídku a prodej astronomické techniky a dvě nové knížky, z nich jedna - Nebeské perly české a slovenské astronomie - se bude křtít! Více.
Kolem Země proletěl 7. září 2016 v 17:20 UTC ve vzdálenosti asi 40 000 km asteroid 2016 RB1 o velikosti 7 až 16 m. Více JPL News.
Přijměte pozvání na další ročník Dnů vědy a techniky v Plzni, který pořádá Západočeská univerzita v Plzni v termínu 9. - 10. 9. 2016. Na dva dny se centrum města Plzně promění ve velkou interaktivní výstavu složenou z více jak třiceti expozic, které představí zábavnou formou různé vědní obory. Více v článku.
Tělesa bez atmosféry jsou v kosmickém prostoru vystavena procesu, kterému vědci říkají kosmické zvětrávání. O jeho podstatě a výzkumu pohovoří geofyzik Günther Kletetschka.
Stránky, Zvukový archiv
S příchodem září byly vypsány nové astronomické kroužky na pražské Štefánikově hvězdárně. Připraveny jsou nápně kroužků pro 4 věkové kategorie. Tak pokud vaše ratolesti zajímá vesmír či kosmonautika a jste z Prahy, rozhodně si nabídku nenechte ujít! Více na stránkách hvězdárny.
Premiéra v sobotu 3. září v 18:50 na TV Noe. Bližší info včetně repríz
Pořad můžete sledovat i v archivu TV Noe
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč 12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236