Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Čekání na supernovu

Čekání na supernovu

Přednášející
Tomáš Gráf

Čekání na supernovu

Pokud jste nevěděli, že v naší Galaxie končí aktivní fázi evoluce 1 hvězda za rok a jen asi každá padesátá jako supernova, že supernovy obohacují mezihvězdnou látku o prvky těžší než helium, že rázové vlny vznikající na střetu rozpínajících se obálek supernov s oblaky chladného a relativně hustého plynu dokáží stimulovat proces tvorby nových hvězd, že supernova Geminga před 340 000 lety vyčistila zaprášený prostor v okolí Slunce a umožnila nám tak nahlédnout i do vzdáleného vesmíru, že svým kosmickým zářením mohly supernovy ovlivnit vznik a vývoj života na Zemi a že mohou být i životu nebezpečné a to do vzdálenosti 30 světelných let od Slunce, tak prostě tuhle přednášku nemůžete minout ..

 

Typ přednášky
Populární přednáška
Kraje
Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Královéhradecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Zlínský kraj
Klíčová slova
hvězdy, exotické objekty (černé díry...)
Doporučený okruh posluchačů
střední školy, gymnázia, vysoké školy, zájemci o astronomii, široká veřejnost
Jazyk přednášky
čeština
Obsahuje přednáška nestandardní nebo neobvyklý pohled na problematiku?
Ne
Kontakt na přednášejícího
tgraf@volny.cz +420 734268124
Podmínky přednášejícího
podmínky vždy dohodou
Finanční podmínky
cena podle dohody


24. vesmírný týden 2025

24. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 6. do 15. 6. 2025. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Sonda Hakuto-R s evropským roverem Tenacious na Měsíci měkce nepřistála. Očekáváme start Falconu 9 s kosmickou lodí Dragon na misi Axiom-4 k ISS. Blížíme se také k 500. startu rakety Falcon 9. Před 50 lety se k Venuši vydala sonda Veněra 10, která pak úspěšně přistála a fotila povrch. Před 25 lety Rusové opustili stanici Mir.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v H alfa

Další informace »