Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Přednášející  >  Tomáš Gráf

Tomáš Gráf

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (*1964)
Filozoficko-přírodovědecká fakulta a Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě

Narodil se v Těškovicích, bydlí s rodinou v Opavě. Vystudoval odbornou fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, tamtéž později absolvoval doktorandské studium (obor teoretická fyzika a astrofyzika). Asi 27 let pracoval v planetáriu v Ostravě, v letech 1992 až 2014 jako vedoucí tohoto oddělení. Externě přednášel základy astronomie a astrofyziky na Ostravské univerzitě (1992 - 2017). Od roku 2015 působí na Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, kde vyučuje například praktickou astronomii nebo popularizaci astronomie, má na starosti WHOO! a Unisféru. Od roku 2017 působí tamtéž i jako proděkan pro informace a rozvoj. 

Je členem ČAS a v roce 2007 inicioval v rámci této organizace vznik středoškolské kategorie Astronomické olympiády a od té doby se podílí na jejím obsahovém i organizačním zajištění, také jako člen Ústřední komise AO. Je také členem IPS (komise pro vzdělávání), GLPA a spolupracuje s GDP.

Má v oblibě Kurta Vonneguta, Jana Wericha, Joana Miró, funkcionalismus, Beatles, brokolici a internet. Nemá rád Aloise Jiráska, humor Petra Novotného, socialistický realismus, dechovku, koprovku a písemné zkoušení.

 Štítky: Tomáš Gráf


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

východ Slunce za Sněžkou

Vrchol Sněžky je ve vzdálenosti 148km.

Další informace »