Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Chvála průměru

Chvála průměru

Přednášející
Tomáš Gráf

Chvála průměru

Pod pojmem „průměr“ si asi většina z nás představí něco šedivého, obyčejného a snad i neskonale nudného. Všude kolem nás se to přece hemží samými superlativy: nejlepší, nejkrásnější, nejnovější, nejvýhodnější, nejlevnější nebo také nejúspěšnější, nejpopulárnější, nejsympatičtější, nejpohotovější ... a tak bychom mohli pokračovat. Žijeme ve světě, který se žene za extrémy všeho druhu jako hladový vlk za svou kořistí.
Jen jako odstrašující příklad tu a tam zaslechneme v reklamě srovnání nějakého toho nejnovějšího, nejlepšího a pochopitelně i nejlevnějšího výrobku s výrobkem „běžným“. Má se samozřejmě na mysli výrobek „průměrný“ někdy také označitelný jako „typický“.
Ovšem nenechme se zmást! Různé „průměry“ (a mnohdy také „průměrnosti“) nás pronásledují přece celý život.
Ve škole nám pravidelně počítali průměr z našich známek. Sdělovací prostředky chrlí údaje o průměrných platech, důchodech nebo úsporách. V novinách čteme o prodlužování průměrné délky života. Zjišťujeme, že se zvětšuje průměrné zadlužení obyvatel naší republiky. A dokonce se mnohdy porovnávají celé státy podle průměrné spotřeby piva, vína a další plejády nápojů či pochutin. 
Co nás tak fascinuje na průměru?
Možná je to podvědomá touha soupeřit. Stále se s někým nebo něčím porovnávat. Jenže stejně tak to může být zoufalá snaha po orientaci v záplavě dat, jež se na nás valí prakticky od narození. Nač se zabývat detaily různorodosti přírody, společnosti nebo vesmíru? Stačí si udělat nějaké zjednodušené schéma či šablonu. Pak je vše snazší. Hotová idylka!
Jenže ne nadarmo se říká, že známe tři druhy lží – milosrdnou, nemilosrdnou a statistickou. A průměr, zejména aritmetický, no to je přece srdce většiny statistických výpočtů. Každé hodnocení totiž záleží na volbě parametrů, kterými jev popíšeme nebo hodnotíme. A tak i exaktními postupy lze podle potřeby mnohé vylepšit nebo naopak.
Jestliže se setkáme se slovem „průměr“ nebo „průměrný“, pak bychom asi vždy měli rozlišit, zda se jedná o subjektivní hodnocení (například film, který byl pro vašeho známého pouze „průměrný“ vás může neskutečně nadchnout) nebo je tím výrazem myšlen skutečně  pojem z popisné statistiky. Pak by mohl mít hned celou řadu přívlastků, velmi často se používá tzv. aritmetický průměr. Ovšem i tak exaktní pojetí má svá úskalí. Vypovídací hodnota aritmetického průměru může být v některých případech prakticky rovna nule. K čemu vám bude například průměrné telefonní číslo ze všech čísel v republice? Jakou cenu má průměrné rodné číslo? Co se dozvíme z údaje o průměrné barvě vesmíru?
Asi nedokážeme určit, kolikrát se průměrně během života setkáme s „průměrem“, ale docela jistě to nebude ve srovnání s jinými pojmy číslo nijak podprůměrné.

 

Typ přednášky
Populární přednáška
Kraje
Zlínský kraj, Vysočina, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Královéhradecký kraj, Jihomoravský kraj, Hl. m. Praha
Klíčová slova
planetky, komety, meteory, planety a měsíce planet, hvězdy, exoplanety
Doporučený okruh posluchačů
široká veřejnost, zájemci o astronomii, vysoké školy, gymnázia, střední školy
Jazyk přednášky
čeština
Obsahuje přednáška nestandardní nebo neobvyklý pohled na problematiku?
Ne
Kontakt na přednášejícího
tgraf@volny.cz +420 734268124
Podmínky přednášejícího
podmínky vždy dohodou
Finanční podmínky
cena podle dohody


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »