Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Rok barona Artura Krause 2014

Rok barona Artura Krause 2014

160. výročí barona Artura Krause

Banner - 160. výročí b. A. Krause. Autor: ČAS.
Banner - 160. výročí b. A. Krause.
Autor: ČAS.
Baron Artur Kraus (1854-1930) byl významnou osobností české astronomie, kultury i sportu. Byl majitelem prvního motocyklu v českých zemích, rovnež prvních lyží, vášnivý velocipedista. Byl nesmírně důležitým organizačním článkem při historickém letu Jana Kašpara v roce 1911. Pro astronomy a širokou veřejnost se ovšem nejvíce podepsal založením první lidové hvězdárny v českých zemích, a to v Pardubicích na dnešní Třídě Míru. Zárověň byl u založení České astronomické společnosti v roce 1917. A zdaleka ne jen toto všechno za svůj život stihl. S nadsázkou by se tedy dalo říci, že to byl takový skutečný český Cimrman, ovšem se vší vážností a úsctou k jeho osobnosti. A práve letos je to již 160 let od jeho narození. Česká astronomická společnost spolu s Hvězdárnou b. A. Krause DDM Delta v Pardubicích a Hvězdárnou v Úpici by vám tedy v průběhu roku 2014 tuto výjimečnou osobnost ráda představila.

Níže naleznete postupně aktualizované a doplňované informace o roku Artura Krause, leták k tisku, tipy k návštěvě míst po stopách barona Krause a případně plánované akce.

Obsah

Planetka (7171) Arthurkraus

 

Po baronu Arturu Krausovi byla v roce 2001 pojmenována planetka s číselným označením 7171. Planetka obíhá v hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem. Slunce oběhne jednou za 3,6 roku a v malých dalekohledech ji bohužel nespatříme. Objevil ji 13. ledna 1988 slavný český astronom Antonín Mrkos na observatoři na Kleti. Planetka byla pojmenována po Krausovi jako součást ceremonie při odhalení pamětní desky baronu Krausovi na Třídě Míru v Pardubicích. Certifikát o pojmenování planetky naleznete na současné pardubické hvězdárně.

Citace: Baron Arthur Kraus (1854-1930) byl člověk mnoha zájmů včetně nových technologií, sportu a aviatiky. Založil a sponzoroval lidovou hvězdárnu v Pardubicích v roce 1912, pozoroval sluneční skvrny a zejména působil jako horlivý populatizátor astronomie.

Další informace:

Již vyšlé články o baronu Krausovi

O osobnosti barona Artura Krause se můžete dočíst v seriálech Petra Komárka, pracovníka na pardubické hvězdárně. V Seriálech s názvy "Seznamte se, Artur Kraus!" a "160 let Artura Krause" se dozvíte více o životě a díle tohoto patrně stále nedoceněného pardubického mecenáše.

160 let Artura Krause (2014):

Seznamte se, Artur Kraus! (2009):

Další články a odkazy:

Elektronický leták

Níže si můžete stáhnout elektronický leták vhodné k vytištění. Leták vyrobila Hvězdárna v Úpici (www.obsupice.cz), Česká astronomická společnost (www.astro.cz) a Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích (www.astropardubice.cz). Obrázky jsou pouze náhledové, leták v plné kvalitě si stáhnete v odkaze pod nimi. Leták je oboustranný pro tisk na A5.

Leták "Baron Artur Kraus"

» Ke stažení: Leták v JPG (A5, 240 dpi, *.zip, 3,96 MB)

Kam zajít po stopách barona Krause?

Jak jsme zmínili, baron Kraus byl pardubický rodák, který působil hlavně ve východních Čechách. A právě zde (avšak nejen tu) naleznete místa, kde Kraus žil, či kde najdete jeho pozůstalosti, odkaz či záznamy. Pochopitelně tento výčet není zdaleka kompletní a pokud máte dojem, že jsme vás ochudili o zmínku právě Vašeho místa (instituce, oblast), dejte nám spolu s popisem tohoto místa a Krausova působení vědět do redakce na info@astro.cz. Seznam míst o Váš popis doplníme. Děkujeme.

  • Město Pardubice (Třída Míru) - Zde Kraus založil první lidovou hvězdárnu, kterou provozoval mezi lety 1912-1930. Na Třídě Míru proto naleznete malou pamětní plaketu odhalenou slavnostně v březnu roku 2001 za přítomnosti RNDr. Jiřího Grygara, CSc. a dalších významných osobností současné české astronomie.
  • Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích - Hvězdárna byla založena v nejvyšších patrech tehdejšího Domu pionýrů na Gorkého ulici 2658. Navazuje na tradici popularizace astronomie, kterou přinesl právě Kraus před více jak stoletím do českých zemí ve stejném městě. Hvězdárna je otevřena pro veřejnost od středy do pátku, probíhají tam populární přednášky a pozorování výjimečných nebeských úkazů. Rovněž astronomické kroužky. Na hvězdárně můžete pozorovat noční oblohu jedním z největších dalekohledů pro veřejnost v České republice, o průměru 0,45 metru z výrobny Jiřího Drbohlava ve Rtyni v Podkrkonoší. Na hvězdárně se rovněž dozvíte, jaká další zajímavá místa v Pardubicích v souvislosti s baronem Krausem navštívit.
  • Hvězdárna v Úpici - Hvězdárna nedaleko Trutnova, v malebném Podkrkonoší, byla založena v roce 1959. Ve své kopuli, která je prakticky nonstop otevřena široké veřejnosti, skrývá několik dalekohledů. A jedním z nich je s obří poctou i stále funkční a hojně využívaný čočkový dalekohled značky Merz, který baron Artur Kraus zakoupil do svojí hvězdárny před více jak stoletím. Podobně jako Kraus i vy se můžete při návštěvě hvězdárny pokochat pomocí tohoto přístroje sluneční fotosférou, Měsícem či planetami.
  • Východočeské Muzeum v Pardubicích - Muzeum v Pardubickém zámku je zároveň archivem Krausových spisů a uložištěm mnoha Krausových pozůstalostí po jeho smrti v roce 1930. Pardubické muzeum rovněž občasně zahajuje výstavy věnované právě Krausovi či historii Pardubic na přelomu 19. a 20. století. Určitě se jej proto vyplatí navštívit.

Banner na stránky

Pokud byste chtěli banner na tuto stránku v plném rozlišení, klikněte na obrázek (plná verze: 3000x1506 px, 300dpi, 1,7 MB). Níže naleznete kód, který můžete na wáš web umístit.

Kód:


O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: 160. výročí Krause, Baron Artur Kraus


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »