Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Noc vědců

Noc vědců

Logo Noci vědců
Logo Noci vědců
Stránka k Noci vědců 2020.

Evropská noc vědců je od roku 2004 každoročně nejvýznamnější populárně-vědeckou akcí, do níž se zapojují státy Evropské unie. Jejím hlavním motivem je odhalit široké veřejnosti práci vědců všech oborů (včetně astronomie), a to prostřednictvím přednášek, experimentálních ukázek či různých naučných seminářů a workshopů. Česká astronomická společnost se do akce zapojuje ve spolupráci s českými hvězdárnami a univerzitami od samého začátku. Noc vědců se pořádá každý rok tradičně poslední pátek v září.

V rámci Evropské noci vědců probíhá za podpory České astronomické společnosti na mnoha místech astronomicky orientovaný program. V případě příznivého počasí se jedná především o pozorování dalekohledy, dále máte možnost prohlédnout si astronomickou techniku a diskutovat o astronomických tématech. K dispozici jsou tematické brožury vydané u příležitosti Noci vědců. Na mnoha místech v České republice je pochopitelně možné si poslechnout mnoho zajímavých přednášek. Neposledně při této příležitosti probíhá mnoho soutěží o hodnotné ceny včetně astronomických dalekohledů.

Další informace o nejbližším ročníku naleznete na www.noc-vedcu.cz nebo na mezinárodním facebookovém portálu akce.



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Noc vědců


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Supernova SN 2025rbs (NGC 7331)

Záběr na nově objevenou supernovu v galaxii NGC 7331. Jde o kombinaci dat z května, kdy jsem na NGC 7331 nasbíral asi 8 hodin. Když jsem se dozvěděl o nové supernově, okamžitě jsem dofotil další asi 3 hodiny, výsledkem je fotografie, kterou vidíte. V ní se snoubí už celkem kvalitní délka expozice, která pěkně vykresluje samotnou galaxii a nynější přidané 3 hodiny dokreslily samotnou supernovu.

Další informace »