Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Noc vědců

Noc vědců

Logo Noci vědců
Logo Noci vědců
Stránka k Noci vědců 2020.

Evropská noc vědců je od roku 2004 každoročně nejvýznamnější populárně-vědeckou akcí, do níž se zapojují státy Evropské unie. Jejím hlavním motivem je odhalit široké veřejnosti práci vědců všech oborů (včetně astronomie), a to prostřednictvím přednášek, experimentálních ukázek či různých naučných seminářů a workshopů. Česká astronomická společnost se do akce zapojuje ve spolupráci s českými hvězdárnami a univerzitami od samého začátku. Noc vědců se pořádá každý rok tradičně poslední pátek v září.

V rámci Evropské noci vědců probíhá za podpory České astronomické společnosti na mnoha místech astronomicky orientovaný program. V případě příznivého počasí se jedná především o pozorování dalekohledy, dále máte možnost prohlédnout si astronomickou techniku a diskutovat o astronomických tématech. K dispozici jsou tematické brožury vydané u příležitosti Noci vědců. Na mnoha místech v České republice je pochopitelně možné si poslechnout mnoho zajímavých přednášek. Neposledně při této příležitosti probíhá mnoho soutěží o hodnotné ceny včetně astronomických dalekohledů.

Další informace o nejbližším ročníku naleznete na www.noc-vedcu.cz nebo na mezinárodním facebookovém portálu akce.



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Noc vědců


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Měřítko 22 obloukových vteřin na pixel, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »