Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Noc vědců  >  Noc vědců 2011

Noc vědců 2011

Logo Noci vědců
Logo Noci vědců
Evropská noc vědců je tu již 7. rokem. A opět s velmi bohatým programem. Na každém místě proběhnou astronomická pozorování dalekohledy v případě příznivého počasí, uvidíte práci vědců na vlastní oči a k dispozici budou speciální astronomická pexesa vydaná u příležitosti Noci vědců 2011, astronomická světýlka svítící červeně, na každém místě bude pak moci jeden z návštěvníků získat zrcadlový astronomický dalekohled! Svítilny s červeným světlem pro astronomická pozorování dodala GARMONDI CZ s.r.o., výrobce a dodavatel reklamních předmětů. Dalším partnerem letošní Noci vědců je EUROPE DIRECT, síť informačních center Evropské unie. Další informace naleznete na webové stránce projektu www.noc-vedcu.cz. Vstup na všechny akce je ZDARMA.

Rozcestník po jednotlivých místech:


STŘEDNÍ ČECHY


ASTRONOMICKÝ ÚSTAV AV ČR, v.v.i., ONDŘEJOV

Astronomický ústav AV ČR, v. v. i. v rámci Evropské noci vědců připravil mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti včetně největšího dalekohledu v České republice. Zdarma!

Program v pátek 23. září 2011 na observatoři v Ondřejově od 15:00 do 24:00

Po celou dobu od 15 do 24 hodin: Otevřeno muzeum V. Šafaříka - historické přístroje a dokumenty, vznik a vývoj ondřejovské hvězdárny, osobnost jejího zakladatele J. J. Friče.

Nová expozice v muzeu – poprvé otevřeme veřejnosti v prvním patře muzea V. Šafaříka historickou expozici přístrojů pro výzkum Slunce používaných na naší observatoři.

Trocha kosmonautiky – kosmické pero z raketoplánu, izolační destička raketoplánu, mise STS 125, Krtek astronaut na vlastní oči - s výkladem (v muzeu). Návštěvníci si také budou moci prohlédnout Písně kosmické, které letěly v roce 2009 do vesmíru s astronautem Andrew Feustelem.

Bolidové kamery – v muzeu budete moci mimořádně spatřit dvě historické kamery používané pro fotografování jasných meteorů. Jedna z nich zachytila v roce 1959 známý Příbramský bolid.

V muzeu také uvidíte nové dosud nezveřejněné kresby Měsíce pořízené odborným pracovníkem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Milanem Blažkem.

Soutěž o 3 dalekohledy - v 18 a 22 hodin soutěž o jednoduchý zrcadlový dalekohled Firstscope o průměru 8 cm. Vaše znalosti vesmíru můžete uplatnit v kvízu a stát se majitelem dalekohledu. Losování proběhne v muzeu. Ve 20:00 pro účastníky přednášky samostatná soutěž!

Pro děti zdarma astronomické pexeso, pro zájemce o noční pozorování červená svítilna.

15:00 - 19:00 (začátky v 15:00, 16:00 a 17:00 u historické hvězdárny a muzea): Exkurze do Slunečního oddělení: můžete se podívat na sluneční patrolu, k horizontálnímu dalekohledu HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů) a slunečnímu radioteleskopu o průměru 10 metrů. Přístroje budou v provozu a za jasného počasí bude předvedeno reálné pozorování Slunce, jinak ukázky pozorování ze záznamu.

Exkurze k největšímu dalekohledu v ČR (přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 64 m, hmotnost 87 tun), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků.

Exkurze k dalekohledu D 50 skupiny astrofyziky vysokých energií.

Prohlídka dvou historických kopulí původní hvězdárny, v případě jasného počasí pozorování Slunce v Západní kopuli.

19:00 Přednáška RNDr. Pavel Koten, PhD. – Meteory a meteorické deště aneb kameny z nebe (ne)padají. Přednáška proběhne v seminární místnosti budovy Slunečního oddělení. Po jejím skončení pro přítomné soutěž o dalekohled.)

19:30 – 24:00 (začátky posledních prohlídek ve 23:00): Za jasného počasí pozorování oblohy v Západní kopuli původní hvězdárny a s pomocí přenosných dalekohledů před muzeem. Podzimní obloha nabídne např. jasnou kometu Garradd, galaxii M31 v Andromedě a před půlnocí planetu Jupiter i s jejími měsíci.

Zveme do prostoru historické hvězdárny astronomy amatéry se svými dalekohledy, aby pozorovali oblohu spolu s námi. Nutná domluva předem na 737 322 815, suchan@astro.cz (Pavel Suchan).

Exkurze po malých skupinách návštěvníků na specializovaná pracoviště:

 • k největšímu dalekohledu v ČR (přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 67 m, hmotnost 87 tun), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků
 • k dalekohledu skupiny asteroidů o průměru objektivu 65 cm
 • k dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií

V Ondřejově, tedy v největším astronomickém institutu, se bude hrát dokonce o 3 astronomické dalekohledy!

Kontaktní informace:

Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Adresa: Fričova 298, 251 65 Ondřejov
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2011: Pavel Suchan
Telefon: 267 103 040, 737 322 815
E-mail: suchan@astro.cz
Web: www.asu.cas.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA JOSEFA SADILA V SEDLČANECH

17:00 - 24:00: Sledování západu Slunce velkým refraktorem 200/3000mm. Vizuální pozorování kulových hvězdokup, planetárních mlhovin a galaxií při současném pořizování snímků těchto objektů CCD kamerou. Praktická ukázka možností amatérské astronomie při sledování proměnných hvězd a exoplanet. Předvedení výsledků práce astronomů amatérů na sedlčanské hvězdárně. V průběhu sledování objektů diskuse na nejrůznější témata astronomie a fyziky.

24:00 – 4:00: Pozorování objektů ve druhé polovině noci jen pokud bude bezoblačná obloha.

Kontaktní informace:

Hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech
Hvězdárna se nachází na Cihelném vrchu, přibližně 1 km západně od centra města
Adresa: Hvězdárna J.Sadila při KDJS v Sedlčanech, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Telefon: 318 822 229
E-mail: hvezdarna@tiscali.cz
Web: www.kdjs-sedlcany.cz/hvezdarna/index.htm

ZPĚT na rozcestník


MĚSTSKÁ HVĚZDÁRNA SLANÝ

18:00 - 19:00: Audiovizuální pořady pro děti
19:00 - 20:00: Audiovizuální pořady pro dospělé
20:00 – 24:00: Program u dalekohledu - pozorování planety Jupiter, dvojhvězd, hvězdokup a dalších zajímavých objektů večerní oblohy.

V případě nepříznivého počasí uvedeme od 21:00 hodin astronomickou přednášku "Hledáme cizí světy" – úvahy o existenci planet u cizích sluncí, metody hledání planet mimo Sluneční soustavu, prezentace vlastních měření.

Kontaktní informace:

Městská hvězdárna ve Slaném
Adresa: Nosačická 1713, 274 01 Slaný
Telefon: 312 525 730
E-mail: hvezdarna@volny.cz
Web: 
mujweb.cz/hvezdarna/

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA VLAŠIM

Od 18:00 zahájí www.hvezdarna-slany.czprogram Jan Urban audiovizuálním pořadem „O historii amatérské astronomie ve Vlašimi“ k letošnímu 50. výročí otevření vlašimské hvězdárny a 20. výročí založení Vlašimské astronomické společnosti.

Od 18:15 nás Lenka Kotková, pozorovatelka stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR Ondřejov, ve své speciální přednášce „V pozadí vědy“ seznámí s tím, jak se provádí astronomická pozorování a jak je třeba pracovat s daty, aby se stala užitečná pro vědu. Objevitelka mnoha planetek, z nichž planetku č. 10626 pojmenovala Zajíc po zakladateli vlašimské hvězdárny Janu Zajícovi, nám přiblíží svoji vědeckou práci.

Po přednášce je připravena soutěž o ceny, prohlídka hvězdárny a od 20:00 pozorování oblohy dalekohledy s výkladem a asistované pozorování pouhým okem (v případě jasného počasí).

Projekt „Vlašimská hvězdárna – zkvalitnění zázemí pro kulturně-společenskou a populárně-vzdělávací činnost“ je spolufinancován Evropskou unií v rámci Programu rozvoje venkova prostřednictvím realizace místní rozvojové strategie MAS Posázaví. Akci finančně podpořil Středočeský kraj.

Kontaktní informace:

Hvězdárna Vlašim
Adresa: Blanická 1095, 258 01 Vlašim
Pořadatel: Vlašimská astronomická společnost, Bohuslava Martinů 1341, 258 01 Vlašim
Telefon: 602 775 214 (Pavla Kovalská)
E-mail: hvezdarna@vas.cz
Web: www.vas.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA ŽEBRÁK

Pátek 23. září 2011 od 17 hodin

Noc vědců 2011 na Hvězdárně Žebrák aneb Podaří se nám u Hvězdárny Žebrák vyvolat jemné zemětřesení?

Hvězdárna Žebrák se stala za Českou astronomickou společnost hlavním českým koordinátorem Noci vědců. Při té příležitosti připravila také přímo v Žebráku zajímavý program pro veřejnost. V roce 2011 navíc neuvidíte pouze práci astronomickou a meteorologickou, kterou provozuje přímo hvězdárna, ale i seismologickou! Mimo prohlídky hvězdárny spojené s pozorováním dalekohledy a informace o meteostanici Žebrák si budete moci poslechnout povídání o ničivé síle zemětřesení a vyzkoušíte si i opravdové seismologické přístroje! Hostem Hvězdárny Žebrák bude i seismolog a vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, RNDr. Jan Zedník! Navíc budete moci v soutěži vyhrát astronomický dalekohled, získat řadu dárků a novinkově pro vás chystáme novinku - projekci noční oblohy na budovu hvězdárny s hudebním doprovodem! Program podrobněji:

17:00: Otevření Hvězdárny Žebrák pro veřejnost 18:00: Seismologie s RNDr. Janem Zedníkem a praktickými ukázkami starého a nového seismometru a registračního zařízení. Každý z návštěvníků si bude moci vyrobit vlastní zemětřesení! 20:00: Promítání noční oblohy na budovu hvězdárny s hudebním doprovodem 21:00: Astronomická pozorování dalekohledy za příznivého počasí a prohlídka hvězdárny a přístrojů

Vstup na tuto akci je ZDARMA, akce probíhá za každého počasí do pravé půlnoci.

Kontaktní informace:

Hvězdárna Žebrák
Adresa: Pivovarská ulice, 267 53 Žebrák
Telefon: 602 530 515
E-mail: kontakt@hvezdarnazebrak.cz
Web: www.hvezdarnazebrak.cz

ZPĚT na rozcestník


JIŽNÍ ČECHY


HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM ČESKÉ BUDĚJOVICE

Program od 19:00 do 22:00 hodin

Noc vědců 2011 v českobudějovickém planetáriu

 • Jak to vidí Eskymáci... (v planetáriu)
 • Jak to dělaj kosmonauti... (v kinosále)
 • Jak to pečou hvězdáři... (výstavní hala)
 • Jak to spatřej návštěvníci... (v kopuli - pouze za jasného počasí)
 • Co to hledaj hvězdáři aneb Cosmo-Astro-Geo Coins

Po přednášce je připravena soutěž o ceny, prohlídka hvězdárny a od 20,00 h pozorování oblohy dalekohledy s výkladem a asistované pozorování pouhým okem (v případě jasného počasí).

Kontaktní informace:

Hvězdárna a planetárium
Adresa: Zátkovo nábřeží 4, 370 01 České Budějovice
Pořadatel: Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti, Zátkovo nabřeží 4, 370 01 České Budějovice
Telefon: 386 352 044
E-mail: hvezdarna@hvezdarnacb.cz
Web: www.hvezdarnaCB.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA F. NUŠLA A ASTRONOMICKÝ KLUB PŘI DDM V JINDŘICHOVĚ HRADCI

Hvězdárna F. Nušla a astronomický klub při ddm v jindřichově hradci zve děti a veřejnost na pozorování slunce a noční oblohy u příležitosti evropské noci vědců 2011.

Program:
14:00 - 17:00: Pozorování Slunce
19:00 - 21:00: Program v projekčním sále (součástí budou krátké přednášky o světelném znečištění a historii hvězdárny)
21:00 - 02:00: Pozorování noční oblohy

Kontaktní informace:

Hvězdárna prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci
Adresa: Růžová 10/II, 377 01 Jindřichův Hradec
Telefon: 384 322 564, 606 633 439, 725 763 207
E-mail: jana.jirku@hvezdarnajh.cz
Web: www.hvezdarnajh.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA F. PEŠTY SEZIMOVO ÚSTÍ

Program od 17 do 24 hodin

Tvrdý dopad zamotá všem hlavy
Návštěvníci hvězdárny si zamotají hlavy s hlavolamy, rébusy a dalšími nástrahami v podobě zábavné fyziky, chemie a matematiky. Souběžně budou moci pozorovat večerní a noční oblohu, výstavu o dopadu meteoritů, ... Pro vytrvalce pak bude připraven funkční model dopadu meteoritu, kde budou na vlastní oči sledovat vytvoření impaktního kráteru.

Kontaktní informace:

Hvězdárna Fr. Pešty
Adresa: Ke hvězdárně 667, 391 02 Sezimovo Ústí
E-mail: info@hvezdarna-fp.cz
Web: www.hvezdarna-fp.cz

ZPĚT na rozcestník


SEVERNÍ ČECHY


SEVEROČESKÁ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V TEPLICÍCH

Hvězdárna bude od 16 do 24 hodin otevřena hvězdárna na Písečném vrchu.

Náš program v případě jasného počasí:
16:00 – 18:00: Pozorování Slunce
18:00 – 20:00: Soutěž o dalekohled
20:30 – 24:00: Pozorování noční oblohy (Měsíc, Jupiter, dvojhvězdy, ...)

Náš program v případě špatného počasí:
16:00 – 18:00: Promítání filmu o sluneční soustavě, diskuse s návštěvníky, možnost prohlídky hvězdárny, modelování s glóby (zatmění Slunce i Měsíce, fázování Měsíce, střídání dne a noci a ročních období)

18:00 – 20:00: Soutěž o dalekohled
20:30 – 24:00: Stejný program jako mezi 16:00 – 18:00
Soutěž o dalekohled:
16:00 – 18:00: Registrace dětí do soutěže
18:00 – 19:00: Písemný test
19:00 – 20:00: Vyhodnocení soutěže a předání cen vylosovaným výhercům
Letos je mimořádně pro tuto akci otevřeno ve stejnou dobu také planetárium v Koperníkově ulici
Program v planetáriu: 16:00 – 20:00: Prohlídka zařízení s výkladem
20:00 – 21:00: Ukázka oblohy pomocí přístroje ZKP II
21:00 – 24:00: Prohlídka zařízení s výkladem

Kontaktní informace:

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích
Adresa: Koperníkova 3062, 415 01 Teplice
Telefon: 417 576 571
E-mail: hap@hapteplice.cz
Web: www.hapteplice.cz

ZPĚT na rozcestník


ZÁPADNÍ ČECHY


HVĚZDÁRNA V ROKYCANECH

Hvězdárna bude otevřena od 18:00 do 23:00.

Program:

 • Prohlídka hvězdárny (na začátku akce a opakovaně v jejím průběhu mezi besedami)
 • Beseda o odborné činosti HvR (zákryty a zatmění Slunce)
 • Problematika roku 2012 a „konce světa“ (19 hod projekce videa)
 • Pozorování (v případě jasné oblohy)
 • Soutěž o dalekohled

Kontaktní informace:

Hvězdárna v Rokycanech
Adresa: Voldušská 721, 337 11 Rokycany
Telefon: 371 722 622
E-mail: hvezdarna@hvr.cz
Web: hvr.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA KARLOVY VARY

Hvězdárna bude otevřena od 19:00 do 02:00.

Program:

19:00: Noc oživlých vědců - Zhruba hodinový program má seznámit diváka s historií astronomie a astrologie. Je potřeba najít novou, záživnou formu vzdělávání. Konec složitých vědeckých přednášek. Uvažujeme využít celý objekt hvězdárny, za příznivého počasí též přilehlé okolí. Návštěvníci jsou součástí představení. Součástí představení je i soutěž o dalekohled.
20:00 - 02:00: V rámci pozorování promítány pořady a využity interaktivní exponáty

Kontaktní informace:

Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary o. p. s.
Adresa: K Letišti 144, 360 01 Karlovy Vary
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2011: Miroslav Spurný
Telefon: 777 953 421
E-mail: miroslav.spurny@astropatrola.cz
Web: www.astropatrola.cz

ZPĚT na rozcestník


PŘEŠTICE

Akce se bude konat v Přešticích na náměstí (u kašny), přednáškových prostorách a výstavních prostorách od 18:00 do 24:00.

Aktivity na náměstí:

 • Pozorování noční oblohy - členové ZpČAS s dalekohledy (Newton 355/1600 mm, Newton 200 mm, Somet, refraktor a další)
 • Pokusy z chemie a fyziky, pozorování přes mikroskop – učitelé a žáci ZŠ Přeštice a dalších škol Plzeňského kraje
 • Astronomická kuchařka – členové ZpČAS
 • Vědomostní soutěž o dalekohled a drobné ceny

Výstavy:

 • Komentovaná výstava Klenoty noční oblohy
 • Výstava zabývající se problematikou světelného znečištění

Přednášky:

 • 18:15: Projekt Apollo – cesta na Měsíc či podvod století? (Bc. Ondřej Trnka – odborný pracovník Hvězdárny a planetária Plzeň)
 • 19:45: Fyzika v pohádkách a pohádky ve fyzice (doc. Dr. Ing. Karel Rauner – Pedagogická fakulta ZČU)
 • 19:45: Observatoř Pierra Augera - Studium kosmického záření o extrémních energiích (RNDr. Michael Prouza, Ph.D., Akademie věd ČR)

Jako každý rok si Západočeská pobočka společně s partnery připravila spoustu zajímavých pokusů, přednášek a pozorování. Letošní ročník Evropské noci vědců bude probíhat na náměstí v Přešticích u nově zrekonstruované kašny, najde zde jak členy ZpČAS tak i učitele a žáky ze ZŠ Přeštice a další zástupce škol Plzeňského kraje, kteří zde budou předvádět spoustu zajímavých chemických a fyzikálních pokusů např. vaření Slunce, jedlou kometu, model Měsíce, simulaci výbuchu sopky, 3D souhvězdí, pohyb hvězd, elektrolýzu vody, kyselé deště, reakce - barevné změny, některé si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet. Na dataprojektoru, budou probíhat prezentace z astronomie a pozorování přes mikroskop nebo jednoduché soutěže pro děti o drobnější ceny.

V nedalekém kulturním středisku pak proběhne přednáškový cyklus se zaměřením na astronomii a fyziku.

Dále bude k dispozici i výstava astronomických fotografii členů pobočky, která ze své cesty po republice se přesune z Plzeňské radnice právě do Přeštic.

Kontaktní informace:

Západočeská pobočka České astronomické společnosti
Adresa: Voldušská 721, 337 01 Rokycany
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2011: Marek Česal
Telefon: 602 152 366
E-mail: mcesal@volny.cz
Web: www.astro.zcu.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM PLZEŇ

Hvězdárna a planetárium Plzeň bude na NV 2011 v prostorách Techmanie.

Program:

 • Pozorování astronomickými dalekohledy (při dobrém počasí)
 • Výstava k třiceti letům provozu amerických raketoplánů
 • Prostorový model raketoplánů v různých konfiguracích (přepravní, vzletová, přistávací)
 • Stolní tematicky zaměřené hry (magnetická Sluneční soustava, kosmonavigátor, omalovánky, vystřihovánky apod.)

Kontaktní informace:

Hvězdárna a planetárium Plzeň
Adresa: U Dráhy 11, 318 00 Plzeň
Telefon: 377 388 400
E-mail: hvezdarna@plzen.eu
Web: http://hvezdarna.plzen.eu

ZPĚT na rozcestník


SOUKROMÁ HVĚZDÁRNA P. JOSEFA MUCHY - SPÁLENÉ POŘÍČÍ U PLZNĚ

Soukromá hvězdárna p. Josefa Muchy ve Spáleném Poříčí vás zve na večerní program od 19 hodin.

Program:

 • přednáška - "Návštěvníci z vesmíru" – o kometách a asteroidech
 • prohlídka exponátů a astronomické techniky s odborným komentářem
 • v případě jasného počasí ukázky podzimních souhvězdí, pozorování oblohy a planety Jupiter s výkladem

Kontaktní informace:

Soukromá hvězdárna p.J.Muchy Spálené Poříčí
Adresa: Republikánská 238, 335 61 Spálené Poříčí
Telefon: 602 494 697
E-mail: rdmservis@seznam.cz

 

ZPĚT na rozcestník


VÝCHODNÍ ČECHY


HVĚZDÁRNA BARONA ARTURA KRAUSE V PARDUBICÍCH

Evropská Noc vědců 2011 na Pardubické hvězdárně se odehraje od 19:00 do půlnoci.

Pardubická hvězdárna spolu s Astronomickou společností Pardubice a Europe Direct Pardubice zve návštěvníky na tradiční Evropskou Noc vědců do DDM DELTA Pardubice. Bohatý program začíná v 19 hodin a končí o půlnoci. Návštěvníci všech věkových kategorií jsou zváni hned na několik stanovišť. Ve Velkém sále v přízemí budovy si budou moci vyslechnout krátkou přednášku „Jak vyfotit Měsíc“ a zapojit se do velké fotografické soutěže, která potrvá až do září roku 2012. V druhém patře, pod hvězdárnou, najdou stánek Europe Direct Pardubice, kde ti nejmenší mohou zkusit zajímavé astronomické hříčky o věcné ceny a starší si opráší své znalosti v astronomických kvízech. Budou si také moci osahat pravý železný meteorit a zapojit se do soutěže o hvězdářský dalekohled. O jedno poschodí výše je čeká fotografická výstava s výkladem. V učebně hvězdárny poběží pásmo naučných pořadů a terasa s kopulí hvězdárny pak bude za jasného počasí patřit všem příznivcům noční oblohy. Dalekohledy postupně projdou všechny zajímavé objekty vzdáleného nebe nacházející se v Mléčné dráze a na ty nejvytrvalejší čeká pohled na Jupiter se svou rodinou Galileovských měsíců. Drobné změny v programu jsou vyhrazeny. Budeme o nich informovat na našem webu.

Kontaktní informace:

Astronomická společnost Pardubice, Hvězdárna b. A. Krause DDM DELTA Pardubice
Adresa: Gorkého 2658, 53002 Pardubice
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2011: Petr Komárek, (Petr Horálek)
Telefon: 603 165 366, (736 124 431)
E-mail: info@astropardubice.cz, (horalek@astro.cz)
Web: www.astropardubice.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA V ÚPICI

Hvězdárna v Úpici, Východočeská pobočka ČAS a Sdružení pro podporu astronomických pozorování, zve od 18:00 do půlnoci.

Program pro děti

 • 18:00: Soutěž o ceny – astronomický milionář. Experimenty „Věda je zábava“. Vypuštění raketoplánu.

Program pro dospělé

 • 19:00: Prohlídka pracovišť hvězdárny a beseda s astronomy, program v přednáškovém sále na téma "Podzimní obloha"
 • 20:00: Astronomická přednáška
 • 21:00: Prohlídka dalekohledů a hvězdárny, pozorování objektů na obloze (za jasného počasí), diskuse, prohlídka výstav

Pro členy astronomických kroužků a zájemce o jejich činnost – možnost přespání na hvězdárně ve vlastních spacácích a případně stanech.

Kontaktní informace:

Východočeská pobočka ČAS, Hvězdárna v Úpici a Sdružení pro podporu astronomických pozorování
Adresa: Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2011: Marcel Bělík
Telefon: 499 882 289
E-mail: belik@obsupice.cz
Web: www.obsupice.cz

ZPĚT na rozcestník


ZOO DVŮR KRÁLOVÉ

Jako již několik předchozích let se část programu Noci vědců Hvězdárny v Úpici, Východočeské pobočky ČAS a Sdružení pro podporu astronomických pozorování přesune do areálu ZOO Dvůr Králové. Zde budou si budou moci zájemci zasoutěžit v astronomických kvízech o drobné ceny, poradit se a popovídat si o obloze, astronomii a příbuzných oborech, prohlédnout si putovní výstavu a za jasného počasí si prohlédnout zajímavé objekty noční oblohy. Pro případ deště a zamračené oblohy bude připravena přednáška na téma „Co byste viděli, kdybyste dnes viděli...“. Začátek programu je v 20:30 v prostoru vstupní brány Safari ZOO Dvůr Králové.

Kontaktní informace:

Východočeská pobočka ČAS, Hvězdárna v Úpici a Sdružení pro podporu astronomických pozorování
Adresa: ZOO Dvůr Králové a. s., 544 01 Dvůr Králové nad Labem
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2011: Marcel Bělík
Telefon: 499 882 289
E-mail: belik@obsupice.cz
Web: www.obsupice.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM HRADEC KRÁLOVÉ

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve od 19:00 do půlnoci.

Na co se těšit? Astrofyzikální hokusy - pokusy, při jasné obloze navazuje pozorování noční oblohy Výběr ze seznamu pokusů: pohyb tělesa v gravitačním poli, experimenty s pády různých těles do gravitačního trychtýře (modelu černé díry), kosmická váha, vznik kráterů na Měsíci - porovnání rychlosti pohybu planetky, JAS39 Gripen a vozů formule 1. Vědomostní soutěž o ceny (pexesa, svítilny).

Kontaktní informace:

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Adresa: Zámeček 456/30, 50008 Hradec Králové
Telefon: +420-495 264 087, +420-495 270 959, fax: +420-495 267 952
Mobil: +420-737 456 777
E-mail: astrohk@astrohk.cz
Web: www.astrohk.cz

ZPĚT na rozcestník


VYSOČINA


GYMNÁZIUM PELHŘIMOV

Gymnázium Pelhřimov zve od 19:00 do půlnoci.

Astronomický klub Pelhřimov společně s Gymnáziem Pelhřimov připravil nový program „Pokusy a experimenty, které možná znáte, ale hlavně takové, jaké vám ve škole raději nechtěli ukázat.“ Program bude rozdělen do několika části, v nichž se budou střídat experimenty předváděné našimi demonstrátory s experimenty, které si budou moci vyzkoušet i sami návštěvníci. Z připravovaných jmenujme například Diskotéku pro škroby, Barvy duhy ve spektroskopii na různé způsoby, Tajemství ocelového města - holomráz (-196°C s kapalným dusíkem), Jámu a kyvadlo, Výboje v plynech. Pod mikroskopem bude možno vidět minimonstra z našeho okolí. Návštěvníci si osobně budou moci vyzkoušet neobvyklý způsob likvidace neekologických žárovek, pohrát si s laserovými paprsky a mnoho dalšího. Během večera proběhne též soutěž o zajímavé astronomické ceny. Experimentální část bude ukončena přibližně ve 22 hodin vyhlášením výsledků soutěže a závěrečným bengálským ohněm. Následně bude pro návštěvníky večera připraveno pozorovat noční oblohy prostřednictvím několika astronomických dalekohledů, a to až do jedné hodiny ranní. V případě nepříznivého počasí bude připraven náhradní program. V průběhu celého večera budou mít návštěvníci možnost živě diskutovat s pedagogy gymnázia a dalšími odborníky o vědeckém životě a výzkumu. Aktualizovaný program můžete nalézt na internetových stránkách Astronomického klubu Pelhřimov (www.astroklub.cz).

Kontaktní informace:

Astronomický klub Pelhřimov
Adresa: Antonína Sovy 743, 393 01 Pelhřimov
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2011: RNDr. Jakub Hraníček
Telefon: 777 889 193
E-mail: hranicek.jakub@email.cz
Web: www.astroklub.cz

ZPĚT na rozcestník


JIHLAVA

Noc vědců se v Jihlavě bude konat od 9 do 23 hodin na čtyřech místech.

Místa
* Masarykovo nám., horní část, Jihlava
* Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 57/58, Jihlava
* Muzeum Vyosčiny Jihlava, Masaryková nám. 55, Jihlava
* Brána Matky Boží, Věžní 1, Jihlava

Program

 • 9:00 - 17:00: Astronomický stan: Stan Jihlavské astronomické společnosti na Masarykově náměstí v Jihlavě (před budovou Muzea Vysočiny Jihlava): za příznivého počasí pozorování Slunce, v opačném případě pozorování okolí, rozdávání letáků, ukázka astronomických dalekohledů.
 • 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 a 13:00: Workshop pro školy a organizované skupiny.
 • 14:00 - 17:00: Workshop pro veřejnost
 • 17:00 - 18:00: Vyhodnocení celodenní soutěže.
 • 18:00: Hlavní přednáška: (Muzeu Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava).
 • 20:00: Jihlavská astronomie: Ukázka astronomické techniky na astronomické pozorovatelně na Bráně Matky Boží v Jihlavě.
 • 20:30: Astronomické pozorování: Pozorování večerní oblohy na bráně Matky Boží v Jihlavě pomocí astronomických dalekohledů.

Obsah Workshopu Jihlavské astronomické společnosti a Muzea Vysočiny Jihlava

 • Astronomický stan: ukázka dalekohledů, pozorování Slunce a pozemních objektů (Masarykovo nám. U muzea, Jihlava). + téma rovnodennost
 • Fyzikální show: nejrůznější fyzikální pokusy (expoziční sál)
 • Ukázka práce muzea: všechna oddělení a všechny pracovní skupiny muzea v expozicích prezentují svou činnost, přičemž účastníci si mohou většinu věcí vyzkoušet (hlavní témata: zoologie, botanika a mykologie, geologie, historie, společenské vědy, restaurátorství a archeologie – více stanovišť)

Kontaktní informace:

Jihlavská astronomická společnost
kancelář, kontaktní centrum a astronomická pozorovatelna:
Adresa: Věžní 1, Jihlava, 586 01
Telefon: +420 728 880 930, +420 723 950 301, +420 774 906 125
E-mail: info@jiast.cz
Web: www.jiast.cz, http://muzeum.ji.cz/

ZPĚT na rozcestník


STŘEDNÍ MORAVA


HVĚZDÁRNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ, p.o.

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. zve od 18:00 do 23:00.

Od 18:00

 • Zábavná fyzika pro každého: Zábavný podvečer plný fyzikálních experimentů nejen z optiky a elektromagnetismu.

Od 20:00 do 23:00

 • Astronomická pozorování v hlavní kopuli i přenosnými dalekohledy v areálu hvězdárny
 • Umíš najít souhvězdí?: Seznámení se základní orientací na obloze a nejznámějšími souhvězdími

Od 21:30

 • Barvy hlubokého vesmíru: Zajímavé objekty hlubokého vesmíru a význam jejich pozorování a pochopení pro soudobou fyziku

Kontaktní informace:

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o.
Adresa: Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2011: Libor Lenža
Telefon: 571 611 928
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz
Web: www.astrovm.cz

ZPĚT na rozcestník


LIDOVÁ HVĚZDÁRNA V PROSTĚJOVĚ, p.o.

Prostějovská hvězdárna nabídne ve 20,30 hodin nejen večerní pozorování dalekohledy (nutná bezmračná obloha), ale také informace o dalekohledech, činnosti hvězdárny prohlídku výstav a vybavení přednáškového sálu.

Kontaktní informace:

Lidová hvězdárna v Prostějově, p.o.
Adresa: Kolářovy sady 3348, 796 01 Prostějov
Telefon: +420 582 344 130
E-mail: hvezdarna@hvezdarnapv.cz
Web: www.hvezdarnapv.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA ZLÍN

Program: prohlídka oblohy, pozorování dalekohledem, ukázka elektronického pozorování, jednoduché fyzikální a optické pokusy, videoprojekce v přednáškovém sále.

Kontaktní informace:

Hvězdárna Zlín
Adresa: Lesní čtvrť III/5443, 760 01 Zlín
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2011: MUDr. Zdeněk Coufal, předseda Zlínské astronomické společnosti
Telefon: 736 734 511 ve večerních hodinách v pondělí, středu a pátek
E-mail: zas@zas.cz
Web: www.zas.cz

ZPĚT na rozcestník


JIŽNÍ MORAVA


VESELÍ NAD MORAVOU

Na Noc vědců zve Společnost pro meziplanetární hmotu, občanské sdružení ve spolupráci s BRELAN D’AS, o. s. Akce se bude konat na Sokolovské 671, Café Pierre a parkoviště před Domem pečovatelské služby (v centru města za poštou) od 19:00 do 24:00.

Návštěvníci si připomenou výročí 750 let od první písemné zmínky o Veselí nad Moravou a porovnají si astronomické znalosti v té době a dnes – pro vítěze soutěže bude připraven malý astronomický dalekohled. Dále je čeká představení historie dalekohledu a za jasného počasí i praktické pozorování s cílem ukázat rozdíl v zobrazení v malém a velkém dalekohledu při sledování planety Jupiter a jeho měsíců. Závěrečná rekapitulace bude patřit prezentaci možných konců světa a návodu, jak je přežít.

Program:

 • Zahájení
 • Představení programu a vystupujících
 • Prezentace pro veřejnost:
  • Obloha před 750 lety – pořad k výročí 750 let první písemné zmínky Veselí nad Moravou
  • O dění na obloze a astronomii před třemi čtvrtěmi tisíce let
  • Dalekohledy včera, dnes a zítra
  • Historie dalekohledu
  • Pozorování dalekohledem (podle počasí – cíl Jupiter a Uran!)
  • Soutěž o astronomický dalekohled
  • Konec města Veselí nad Moravou (a světa) v r. 2012? aneb Proč kupovat dárky k vánocům 2012

Kontaktní informace:

Společnost pro meziplanetární hmotu, občanské sdružení Hvězdárna a planetárium Brno, p. o.
Adresa: Kraví hora 2, 616 00 Brno
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2011: Ivo Míček
Telefon: 724 050 807
E-mail: ivo.micek@post.cz
Web: smph.astro.cz, www.kommet.cz, www.cafepierre.cz

ZPĚT na rozcestník


SEVERNÍ MORAVA


HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM JOHANNA PALISY VŠB-TU OSTRAVA

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy VŠB-TU Ostrava zve od 18:00 do 23:00.

Program:

 • 18:00: O kvalitě ovzduší na Ostravsku aneb Za co mohou klimatické faktory, přednáška pro veřejnost – přednáší Mgr. Blanka Krejčí, Český hydrometeorologický ústav, pobočka Ostrava
 • 19:30: Průvodce noční oblohou: čas podzimní rovnodennosti, živě uváděný pořad v planetáriu (PaedDr. Ivana Marková, Ph.D.)
 • 20:25: Vyhlášení vítěze soutěže o dalekohled FirstScope
 • 20:30: Pozorování vybraných objektů hvězdné oblohy dalekohledy spojené s povídáním o pozorování proměnných hvězd a fotografování kosmických objektů na HaP

Kontaktní informace:

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy VŠB - Technická univerzita Ostrava
Adresa (VŠB): 17. listopadu 15, 708 33 Ostrava-Poruba
Adresa (HaP): K planetáriu 502, 725 26, Ostrava-Krásné Pole
Telefon: 596 994 950
E-mail: planetarium@vsb.cz
Web: planetarium.vsb.cz

ZPĚT na rozcestník
O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: Noc vědců


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »