Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Noc vědců  >  Noc vědců 2012

Noc vědců 2012

Logo Noci vědců
Logo Noci vědců
Evropská noc vědců se letos uskuteční na státní svátek 28. září. A opět s velmi bohatým programem. Na každém z 28 míst proběhnou astronomická pozorování dalekohledy v případě příznivého počasí, uvidíte práci vědců na vlastní oči a k dispozici budou speciální brožury vydané u příležitosti Noci vědců 2012, mj. o konci světa 21. 12. 2012, s mapkou noční oblohy atd., na každém místě bude pak moci jeden z návštěvníků získat zrcadlový astronomický dalekohled! Partnerem letošní Noci vědců je EUROPE DIRECT, síť informačních center Evropské unie. Další informace naleznete na webové stránce projektu www.noc-vedcu.cz. Vstup na všechny akce je ZDARMA.


Banner k Noci vědců 2012 na Váš web či leták
(po kliknutí se otevře verze s rozlišením 3333x1250 px, 300 dpi a velikostí 1,7 MB)


Rozcestník po jednotlivých místech:


STŘEDNÍ ČECHY


ASTRONOMICKÝ ÚSTAV AV ČR, v.v.i., ONDŘEJOV

Astronomický ústav AV ČR, v. v. i. v rámci Evropské noci vědců připravil mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti včetně největšího dalekohledu v České republice. Zdarma!

Program v pátek 28. září 2012 na observatoři v Ondřejově od 15:00 do 24:00

15:00 - 24:00

Otevřeno muzeum V. Šafaříka - historické přístroje a dokumenty, vznik a vývoj ondřejovské hvězdárny, osobnost jejího zakladatele J. J. Friče, historická expozice přístrojů pro výzkum Slunce používaných na naší observatoři. V muzeu také uvidíte kresby Měsíce pořízené odborným pracovníkem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Milanem Blažkem.

Kosmonautika - návštěvníci si budou moci prohlédnout modely kosmické techniky, seznámit se s aplikacemi kosmického výzkumu používanými v běžném lidském životě, prověřit si své znalosti v malém testu z kosmonautiky. Děti si vymalují podle svých představ skafandr kosmonauta nebo raketoplán. K vidění bude i kosmické pero, izolační destička raketoplánu a program navštíví také český kosmonaut Krtek (ve spolupráci s Americkým centrem). Návštěvníci si budou moci prohlédnout Písně kosmické, které letěly v roce 2009 do vesmíru s astronautem Andrew Feustelem. Vše s výkladem (v muzeu). Samozřejmostí bude i informování o aktuálním dění v kosmonautice – ve světě, v kosmu i u nás v Česku. (Zajišťuje Astronautická sekce České astronomické společnosti.)

Soutěž o 3 dalekohledy - v 18 a 22 hodin soutěž o jednoduchý zrcadlový dalekohled Firstscope o průměru 8 cm. Vaše znalosti vesmíru můžete uplatnit v kvízu a stát se majitelem dalekohledu. Losování proběhne v muzeu. Ve 20:00 pro účastníky přednášky samostatná soutěž!

15:00 - 19:00

Komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů - to vše s komentářem. Odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka v 15, 16, 17, 18 a 19 hodin.

Exkurze do Slunečního oddělení: můžete se podívat na sluneční patrolu, k horizontálnímu dalekohledu HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů) a slunečnímu radioteleskopu o průměru 10 metrů. Přístroje budou v provozu a za jasného počasí bude předvedeno reálné pozorování Slunce, jinak ukázky pozorování ze záznamu.

Exkurze k největšímu dalekohledu v ČR (přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 64 m, hmotnost 83 tun), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků.

Exkurze k dalekohledu D 50 skupiny astrofyziky vysokých energií.

Prohlídka dvou historických kopulí původní hvězdárny, v případě jasného počasí pozorování Slunce v Západní kopuli.

17:00 Přednáška předsedy Astronautické sekce České astronomické společnosti Milana Halouska "35 roků letu sond Voyager do hlubin vesmíru, aneb Hledání konce Sluneční soustavy a pozdrav mimozemských civilizacím". Nejenom Voyagery a Pioneery letí do hlubokého vesmíru s poselstvím lidí z planety Země. Pozdravy jsou vysílány dlouhodobě i z pozemských radioteleskopů, po odpovědích pátrají miliony lidí u svých počítačů v rámci projektu SETI@home. Vědci hledají exoplanety, prohlubují své znalosti o astrobiologii. Pátrání po možných mimozemských civilizacích není jen výsadou snílků a fantastů, ale i plnohodnotnou vědeckou disciplinou. A máme svojí přítomnost do vesmíru oznamovat, nebo raději mlčet?

19:00 Přednáška pracovníka Astronomického ústavu AV ČR Ing. Jana Vondráka, DrSc. "Mayský kalendář a konec světa 21. 12. 2012". Přednáška proběhne v seminární místnosti budovy Slunečního oddělení. Po jejím skončení pro přítomné soutěž o dalekohled.

19:30 - 24:00

Za jasného počasí pozorování oblohy v Západní kopuli původní hvězdárny a s pomocí přenosných dalekohledů před muzeem.

Zveme do prostoru historické hvězdárny astronomy amatéry se svými dalekohledy, aby pozorovali oblohu spolu s námi. Nutná domluva předem na 737 322 815, suchan@astro.cz (Pavel Suchan).

Exkurze po malých skupinách návštěvníků na specializovaná pracoviště:
K největšímu dalekohledu v ČR (průměr hlavního zrcadla 2 m), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem Stelárního oddělení a zpracování výsledků, k dalekohledu skupiny asteroidů o průměru objektivu 65 cm a k dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií.

Kontaktní informace:

Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Adresa: Fričova 298, 251 65 Ondřejov
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Pavel Suchan
Telefon: 226 258 411, 737 322 815
E-mail: suchan@astro.cz
Web: www.asu.cas.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA JOSEFA SADILA V SEDLČANECH

Noc vědců 28. září 2012 pořádá Lidová hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech od 13 hodin.

Slavnostní odpoledne od 13:00 do 18:00 věnované 50. letům činnosti hvězdárny, udělení Čestného občanství města Sedlčan prof. Miroslavu Plavcovi za účasti RNDr. Jiřího Grygara, CSc. a ing. Jana Vondráka DrSc. Otevření výstavy hvězdárny v Kulturním domě J.Suka rozšířené o část věnovanou Evropské jižní observatoři (ESO) rovněž při příležitosti 50 let od jejího založení.

Program Noci vědců 2012:

18:00 - 24:00:

 • Sledování západu Slunce velkým refraktorem 200/3000 mm
 • Vizuální pozorování kulových hvězdokup, planetárních mlhovin a galaxií při současném pořizování snímků těchto objektů CCD kamerou
 • Praktická ukázka možností amatérské astronomie při sledování proměnných hvězd a exoplanet
 • Předvedení výsledků práce astronomů amatérů na sedlčanské hvězdárně
 • V průběhu sledování objektů diskuse na nejrůznější témata astronomie a fyziky

24:00 – 4:00:

Pozorování objektů ve druhé polovině noci jen pokud bude bezoblačná obloha.

Kontaktní informace:

Hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech
Hvězdárna se nachází na Cihelném vrchu, přibližně 1 km západně od centra města
Adresa: Hvězdárna J.Sadila při KDJS v Sedlčanech, Havlíčkova 514, 264 01 Sedlčany
Telefon: 318 822 229
E-mail: hvezdarna@tiscali.cz
Web: www.kdjs-sedlcany.cz/hvezdarna/index.htm

ZPĚT na rozcestník


MĚSTSKÁ HVĚZDÁRNA SLANÝ

Noc vědců v Městské hvězdárně Slaný začíná v pátek 28. září 2012 ve 20 hodin.

20:00 - 21:00 audiovizuální pořady pro dospělé:

 • Do blízkého a vzdáleného vesmíru
 • Měsíc - sen a skutečnost

21:00 – 23:00 program u dalekohledu - pozorování Měsíce, dvojhvězd, hvězdokup a dalších zajímavých objektů večerní oblohy.

V případě nepříznivého počasí uvedeme od 21:00 hodin astronomickou přednášku Hledáme cizí světy – úvahy o existenci planet u cizích sluncí, metody hledání planet mimo Sluneční soustavu, prezentace vlastních měření.

Vstup na akci je ZDARMA.

Kontaktní informace:

Městská hvězdárna ve Slaném
Adresa: Nosačická 1713, 274 01 Slaný
Telefon: 312 525 730
E-mail: hvezdarna@volny.cz
Web:
mujweb.cz/hvezdarna

ZPĚT na rozcestník


VLAŠIMSKÁ ASTRONOMICKÁ SPOLEČNOST

Evropská noc vědců 2012 ve Vlašimi
Evropská noc vědců 2012 ve Vlašimi
Pro zájemce o dění ve vesmíru bude vlašimská hvězdárna otevřena v měsíci září každý pátek od 20 hodin. Pro návštěvníky připravujeme promítání, přednášku k aktuálnímu dění na obloze a pozorování astronomickými dalekohledy nebo pouhým okem. Závěr naší letošní pozorovací sezony pro veřejnost připadl na pátek 28. září 2012 a tento den byl současně vyhlášen celoevropskou Nocí vědců 2012. Proto pro vás uspořádáme speciální program s mottem „Věda nestárne!“ a věříme, že náš program vás zaujme stejně jako v loňském roce, kdy vlašimskou hvězdárnu navštívila při Noci vědců 2011 stovka návštěvníků věku od 3 do 70 let.

Program Evropské noci vědců 2012 začíná od 18:00.

18:00 - Přednáška - Ing. Pavel Jakubův, Mgr. Jan Urban: Astrofotografie
Jak se fotografovaly vesmírné objekty před 30 lety a jak se to dělá dnes? Jaká je fyzikální podstata fotografovaných jevů na obloze? Odpovědi na tyto otázky získáte na přednášce, která v případě jasného počasí bude doplněna praktickou ukázkou.

Připravujeme pro vás soutěž o astronomický dalekohled a další ceny, můžete si prohlédnout vlašimskou hvězdárnu a od 20 hodin, budou-li dobré pozorovací podmínky, se uskuteční pozorování noční oblohy dalekohledy a pouhým okem s výkladem demonstrátorů.

Kontaktní informace:

Hvězdárna Vlašim
Adresa: Blanická 1095, 258 01 Vlašim
Pořadatel: Vlašimská astronomická společnost, Bohuslava Martinů 1341, 258 01 Vlašim
Telefon: 602 775 214 (Pavla Kovalská)
E-mail: hvezdarna@vas.cz
Web: www.vas.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA ŽEBRÁK

Pátek 28. září 2012 od 18 hodin

Noc vědců 2012 na Hvězdárně Žebrák

Pro rok 2012 připravila Hvězdárna Žebrák opět nový program! Po otevření hvězdárny v 18 hodin Vás čeká nejen prohlídka tohoto astronomického pracoviště a astronomické techniky, kterou mají zdejší astronomové k dispozici, ale seznámíte se i s jejich praktickou činností. Navíc pro vás Hvězdárna připravila demonstraci miniaturního počítače Rapsberry PI ze součástek mobilního telefonu, který přehrává FULL HD videa jako domácí cinema center nebo lze použít jako kamera s detekcí pohybu, webový server, vzdálené ovládání počítače nebo klasický kancelářký či školní počítač anebo zařízení pro astronomický provoz. S velikostí kreditní karty a ceně do 700 Kč jde o zajímavou technologickou novinku. Hvězdárna navíc představí novou astronomickou pohádku pro děti ze své dílny, kterou každý z návštěvníků obdrží na CD. čeká vás i řada dalších dárků, získáte brožurky v souvislosti s avizovaným koncem světa 2012, nekonečný kalendář nebo mapu oblohy. Jeden z vás si pak zaslouží i astronomický dalekohled. Dále se můžete těšit i na letní kino v podobně promítání noční oblohy na budovu hvězdárny anebo astronomické pozorování noční oblohy dalekohledy. I v tomto ohledu vás čeká jedna příjemná novinka.

Program podrobněji:

 • 18:00: Otevření hvězdárny, prohlídka techniky
 • 19:00: Prezentace jednoho z nejmenších PC světa
 • 20:00: Přednáška "21. 12. 2012 - Opravdu se blíží konec světa?"
 • 20:30: Prezentace nové astronomické pohádky pro děti
 • 21:00: Projekce noční oblohy na budovu hvězdárny
 • 21:45: Jak se dívat na hvězdy, abyste viděli víc!
 • 22:00: Astronomická pozorování dalekohledy

Vstup na tuto akci je ZDARMA, akce probíhá za každého počasí do pravé půlnoci.

Kontaktní informace:

Hvězdárna Žebrák
Adresa: Pivovarská ulice, 267 53 Žebrák
Telefon: 602 530 515
E-mail: kontakt@hvezdarnazebrak.cz
Web: www.hvezdarnazebrak.cz

ZPĚT na rozcestník


JIŽNÍ ČECHY


HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM ČESKÉ BUDĚJOVICE

Program od 19:00 do 22:00 hodin

Program: "Noc vědců v úžasném vesmíru"

 • Úžasná hvězdná obloha v planetáriu nebo dalekohledem
 • Úžasné astronomické snímky z ESO
 • Úžasné mimořádné exponáty na výstavě
 • Úžasný vesmír v datové projekci
 • Astronomická soutěž s úžasnými cenami

Po přednášce je připravena soutěž o ceny, prohlídka hvězdárny a od 20,00 h pozorování oblohy dalekohledy s výkladem a asistované pozorování pouhým okem (v případě jasného počasí).

Kontaktní informace:

Hvězdárna a planetárium
Adresa: Zátkovo nábřeží 4, 370 01 České Budějovice
Pořadatel: Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti, Zátkovo nabřeží 4, 370 01 České Budějovice
Telefon: 386 352 044
E-mail: hvezdarna@hvezdarnacb.cz
Web: www.hvezdarnaCB.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA F. NUŠLA A ASTRONOMICKÝ KLUB PŘI DDM V JINDŘICHOVĚ HRADCI

Hvězdárna a Astroklub v Jindřichově Hradci zve děti a veřejnost u příležitosti Evropské noci vědců dne 28. září 2012 od 20 do 3 hodin následujícího dne (v případě nepřízně počasí do půlnoci).

Návštěvní hodiny rozšiřujeme o čtvrteční večerní pozorování, tedy ve čtvrtek 27.9.2012 je Hvězdárna otevřena od 14 do 17 a od 20 do 22 hodin, z důvodu letošního, pro astronomy nevhodně zvoleného termínu této akce!

Program:

 • Pozorování oblohy, hlavně Měsíce, vzhledem k jeho vysoké fázi, t.j. 2 dny před úplňkem.
 • Projekce v přednáškovém sále - simulace planetária na plátně a nabídka mnoha astronomických témat s ústním komentářem
 • Povídání o dalekohledech s ukázkami a pozorováním různými přístroji.
 • Povídání o světelném znečištění.
 • V rámci večera a noci 28. září 2012, podobně jako loni, je zařazena hlavně pro děti soutěž, hlavní výhra je dalekohled!!!

Dále bude hvězdárna předvádět celou pozorovací dobu návštěvníkům radiové pozorování meteorů - pozorování odraženého signálu od ionizační stopy meteoru. Pozorování bude možné sledovat na monitoru vedle vchodu do kopule a meteory se budou projevovat jak na monitoru, tak i akusticky.

Kontaktní informace:

Hvězdárna prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci
Adresa: Růžová 10/II, 377 01 Jindřichův Hradec
Telefon: 384 322 564, 606 633 439, 725 763 207
E-mail: jana.jirku@hvezdarnajh.cz
Web: www.hvezdarnajh.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA F. PEŠTY SEZIMOVO ÚSTÍ

Hvězdárna Fr. Pešty Sezimovo Ústí zve děti a veřejnost u příležitosti Evropské noci vědců dne 28. září 2012 od 18:00 do půlnoci.

Program:

 • 17 - 24 hodin: Pro návštěvníky připraveny dle věku: kvízy, hlavolamy, astronomické úlohy, kosmické omalovánky, výtvarný koutek, prohlídka hvězdárny, komentovaná výstava o pádu Strkovských meteoritů
 • 20 - 21 hodin: Modelování dopadu meteoritu
 • 18 - 19 hodin: Výroba modelu sopky
 • 17 - 19 hodin: Pozorování Slunce
 • 21 - 02 hodin: Pozorování noční oblohy

Kontaktní informace:

Hvězdárna Fr. Pešty
Adresa: Ke hvězdárně 667, 391 02 Sezimovo Ústí
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2010: Petr Bartoš
Telefon: 731 434 135, 777 770 253
E-mail: bartos@hvezdarna-fp.cz
Web: www.hvezdarna-fp.cz

ZPĚT na rozcestník


SEVERNÍ ČECHY


SEVEROČESKÁ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V TEPLICÍCH

Hvězdárna v Teplicích zve veřejnost v pátek 28. září 2012 od 16 hodin do půlnoci.

Naše organizace se poosmé připojuje k akci, která nese označení EVROPSKÁ NOC VĚDCŮ. Tato akce se pořádá z iniciativy Evropské komise jako „Researchers in Europe“ od roku 2005. Bývá vyhlašována na pátek, který je nejbližší podzimní rovnodennosti, letos však připadá datum této akce až na 28. září 2012. Program Evropské noci vědců je tématicky laděn s ohledem na zaměření pořádajících institucí. V našem případě se bude jednat o ukázky naší činnosti, pokud bude jasná obloha, bude se také pozorovat dalekohledy. Opět je připravena pro návštěvníky soutěž o dalekohled.

Program:

V případě jasného počasí:

 • 16:00 – 18:00: pozorování Slunce
 • 18:00 – 20:00: ukázky naší činnosti, diskuse s návštěvníky, možnost prohlídky hvězdárny, modelování s glóby (zatmění Slunce i Měsíce, fázování Měsíce, střídání dne a noci a ročních období)
 • 20:00 – 24:00: pozorování noční oblohy (Měsíc, dvojhvězdy, hvězdokupy, ...)

V případě špatného počasí:

 • 16:00 – 24:00: promítání filmu o sluneční soustavě, ukázky naší činnosti, diskuse s návštěvníky, možnost prohlídky hvězdárny, modelování s glóby (zatmění Slunce i Měsíce, fázování Měsíce, střídání dne a noci a ročních období)

Soutěž o dalekohled:

 • 18:00 – 20:00: registrace soutěžících
 • 21:00 – 22:00: průběh soutěže, vyhodnocení soutěže a předání cen vylosovaným výhercům

Kontaktní informace:

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích
Adresa: Koperníkova 3062, 415 01 Teplice
Telefon: 417 576 571
E-mail: hap@hapteplice.cz
Web: www.hapteplice.cz

ZPĚT na rozcestník


ASTRONOMICKÁ SPOLEČNOST MOST

Astronomická společnost Most zve na Noc vědců v pátek 28. září 2012 od 18:00 do půlnoci.

Program:

 • Zajímavé astronomické úkazy na Mostecku, beseda u dalekohledu
 • Konec světa Nebude – vesmír očima vědců – povídání a promítání
 • Pozorování dalekohledy od 19 hodin (v případě jasné oblohy)

Kontaktní informace:

Astronomická společnost Most
Adresa: VMS č. 4, 43401 Most
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Zdeněk Tarant
Telefon: 605 550 889
E-mail: tarant@rra.cz

ZPĚT na rozcestník


ZÁPADNÍ ČECHY


HVĚZDÁRNA V ROKYCANECH

Hvězdárna v Rokycanech zve veřejnost na Noc vědců v pátek 28. září 2012 od 18:00 do půlnoci.

Program:

 • V rámci noci vědců se od 19:00 a 21:00 skuteční komentovaná prohlídka Hvězdárny v Rokycanech.
 • V 19:30 proběhne seznámení návštěvníků s odbornou činností hvězdárny na poli zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. V průběhu celé akce bude možné si změřit tzv. osobní chybu pozorovatele (reakční čas).
 • Ve výstavním prostoru Hvězdárny v Rokycanech bude přístupná výstava panelů „Konec světa včera, dnes a zítra“.
 • Za jasné oblohy se uskuteční ve 21:30 seznámení s oblohou (v sále program Stellarium a následně živě z terasy hvězdárny). Od 22:00 bude probíhat pozorování zajímavých objektů letní a podzimní oblohy dalekohledy.
 • V případě nepříznivého počasí budou v sále promítány komentované filmy s tématikou Konce světa 2012.
 • V průběhu noci vědců bude probíhat soutěž návštěvníků o dalekohled Firstscope formou jednoduchého písemného testu. Ty budou po 22. hodině vyhodnoceny a ve 22:30 bude vyhlášen vítěz a předána cena.
 • Ukončení akce je předpokládáno ve 24:00.

Kontaktní informace:

Hvězdárna v Rokycanech
Adresa: Voldušská 721, 337 11 Rokycany
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Karel HALÍŘ
Telefon: 371 722 622
E-mail: halir@hvr.cz
Web: hvr.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA KARLOVY VARY

Evropská noc vědců 2012 v Karlových Varech
Evropská noc vědců 2012 v Karlových Varech
Hvězdárna a Astroklub v Karlových Varech zvou na Evropskou noc vědců v pátek 28. září 2012 od 19 hodin.

Program:

 • 19:00: OSUDOVÉ ŽENY - slavné vědkyně a ženy slavných vědců
  Žensky element ve vědeckém světě. Ženský vklad do historie vědy a techniky. Ženy jako aktivní i pasivní hybatelky vědeckého pokroku. V rámci představení zábavná soutěž (vědomostní) o astronomický dalekohled.
 • 20:00: Členové Astronomického klubu představují svou činnost veřejnosti
  Reportáž 5. – 7. 6. 2012: Expedice Tranzit Venuše 2012 na nejvyšším zeměpisném bodě ČR
  Reportáž: 15. – 27. 7. 2012 Letní putovní tábor Poznej astronomii Čech
  Představení výsledků práce odborných skupin 5. – 22. 8. 2012: Astronomická expedice Perseidy 2012
 • 22:00: Losovačka o astronomický dalekohled
 • od 22:30 do 24:00: Pozorování večerní letně / podzimní oblohy pro veřejnost

Kontaktní informace:

Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary o. p. s.
Adresa: K Letišti 144, 360 01 Karlovy Vary
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Miroslav Spurný
Telefon: 777 953 421
E-mail: miroslav.spurny@astropatrola.cz
Web: www.astropatrola.cz

ZPĚT na rozcestník


SOUKROMÁ HVĚZDÁRNA P. JOSEFA MUCHY - SPÁLENÉ POŘÍČÍ U PLZNĚ

Soukromá hvězdárna p. Josefa Muchy ve Spáleném Poříčí vás zve na večerní program od 19 hodin.

Program:

 • přednáška - "Meteority – kosmické smetí" - o kometách a asteroidech
 • prohlídka geologických exponátů a astronomické techniky s odborným komentářem
 • v případě jasného počasí a pokud Měsíc před úplňkem dovolí ukázky podzimních souhvězdí a pozorování oblohy s výkladem

Kontaktní informace:

Soukromá hvězdárna p.J.Muchy Spálené Poříčí
Adresa: Republikánská 238, 335 61 Spálené Poříčí
Telefon: 602 494 697
E-mail: rdmservis@seznam.cz

 

ZPĚT na rozcestník


NEPOMUK

Evropská noc vědců 2012 v Nepomuku
Evropská noc vědců 2012 v Nepomuku
Západočeská astronomická pobočka České astronomické společnosti spolu s Hvězdárnou a planetáriem Plzeň vás zvou v pátek 28. září 2012 do města Nepomuk od 16:30 do 24:00.

Západočeská pobočka České astronomické společnosti se tohoto projektu účastní již osmým rokem a od roku 2010 využívá této akce Noci vědců k propagaci vědy i na místech mimo vědecká centra velkých měst, hvězdáren či univerzit. Jako svá působiště vybírá lokality, pro jejichž obyvatele by akce tohoto typu byla těžko dostupná. Po velmi dobrých ohlasech z předchozích ročníků ve Stříbře a Přešticích, jsme se rozhodli letošní Noc vědců 2012 uspořádat ve městě Nepomuk, kde se budou moci občané města seznámit s naším velmi bohatým programem. Letos bude akce zaštítěna i Hvězdárnou a planetáriem Plzeň, která se významně podílí na celém programu.

Adresa konání akce:
Nepomuk, náměstí Augustina Němejce, Městská galerie Nepomuk. Čas akce od 16:30 do 24:00.

Aktivity na náměstí:

 • Pozorování oblohy astronomickými dalekohledy (pouze v případě příznivého počasí)
 • (Pozorování oblohy a astronomické přístroje zajišťuje z poloviny H+P Plzeň a z poloviny ZpČAS)
 • Statická úkázka pozorovací techniky s odborným výkladem
 • Stolní hry s astronomickou tematikou (astronavigátor, hmatová souhvězdí, magnetická Sluneční soustava apod.)
 • Zábavná chemie – něco málo ze staré alchymie
 • Pokusy z biologie – mikroskop a jeho funkce, zajímavosti lidského těla
 • Fyzikální pokusy s vývěvou, těžištěm, setrvačností, povrchové napětí, optické pokusy, jiskrové výboje, pokusy s mikrovlnou troubou a řada dalších zajímavých pokusů

Soutěž o ceny:
Pro malé i velké účastníky máme připravenou vědomostní soutěž o malý astronomický dalekohled, astronomickou literaturu, roční předplatné časopisu Astropis a řadu dalších drobných věcných cen.

Výstavy:
Součástí programu budou i výstavy s astronomickou tématikou. Klenoty noční oblohy - výstava astronomických fotografií členů ZpČAS. Hrozby z kosmu - kosmické katastrofy, jež mohou vyhladit lidstvo.

Přednášky:

 • 16:30: Přežije lidstvo katastrofický rok 2012?
  (Lumír Honzík – ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň)
 • 18:00: Projekt Apollo – cesta na Měsíc či podvod století?
  (Bc. Ondřej Trnka – odborný pracovník Hvězdárny a planetária Plzeň)
 • 19:30: Rozpínání vesmíru, inflace a kosmická konstanta - stručný pohled na dějiny vesmíru
 • (RNDr. Michael Prouza, Ph.D., Fyzikální ústav AV ČR)
 • 21:15: Chicxulub, Tunguska, ... Kdy Zemi čeká další srážka? (RNDr. Miroslav Randa, Ph.D., Oddělení fyziky FPE ZČU)

Pořádají:
Západočeská pobočka České astronomické společnosti a město Nepomuk. Dalšími partnery projektu jsou Gymnázium Jaroslava Vrchlického v Klatovech, Hvězdárna a planetárium Plzeň, Gymnázium Blovice, Oddělení fyziky Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, Základní škola Nepomuk a Základní škola Žinkovy, Místní akční skupina sv. Jana z Nepomuku.

Kontaktní informace (ZP ČAS):

Západočeská pobočka České astronomické společnosti
Adresa: Voldušská 721, 337 01 Rokycany
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Marek Česal
Telefon: 602 152 366
E-mail: mcesal@volny.cz
Web: www.astro.zcu.cz

Kontaktní informace (HaP Plzeň):

Hvězdárna a planetárium Plzeň
Adresa: U Dráhy 11, 318 00 Plzeň
Telefon: 377 388 400
E-mail: hvezdarna@plzen.eu
Web: http://hvezdarna.plzen.eu

ZPĚT na rozcestník


VÝCHODNÍ ČECHY


HVĚZDÁRNA BARONA ARTURA KRAUSE V PARDUBICÍCH

Hvězdárna barona Artura Krause a Astronomická společnost Pardubice zvou na Evropskou noc vědců v pátek 28. září 2012 od 19 hodin do půlnoci.

Program:

 • Vyhlášení výsledků soutěže Pardubický Měsíc o nejzajímavější fotografii Měsíce pardubickou tematikou a předání ceny
 • Astronomické kvízy pro malé i velké o drobné ceny
 • Ukázka demonstračních pomůcek včetně železného meteoritu
 • Pásmo astronomických populárně-naučných audiovizuálních pořadů
 • Prohlídka přístrojového vybavení hvězdárny
 • V případě příznivého počasí prodloužená pozorování noční oblohy (Měsíc, dvojhvězdy, později i Jupiter)

Kontaktní informace:

Astronomická společnost Pardubice, Hvězdárna b. A. Krause DDM DELTA Pardubice
Adresa: Gorkého 2658, 53002 Pardubice
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Petr Komárek, (Martin Slezák)
Telefon: 721 474 741, (731 449 634)
E-mail: info@astropardubice.cz, (slezakm@seznam.cz)
Web: www.astropardubice.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA V ÚPICI

Hvězdárna v Úpici, Východočeská pobočka ČAS a Sdružení pro podporu astronomických pozorování, zve od 18:00 do půlnoci.

Program pro děti (od 18:00):

 • Soutěž o ceny - astronomický milionář
 • Vypuštění raketoplánu a let draka s kamerou
 • Realizace jednoduchých astronomických experimentů (pozorování spektra, pozorování objektů skrze filtry, model sluneční skvrny, jednoduché sluneční hodiny, sextant a řada dalších)
 • Demonstrace různých astronomických situací na modelech a globech (zamění Slunce a Měsíce, Sluneční soustava, vesmír, souřadný systém ve vesmíru a další)

Program pro dospělé:

 • 19:00: Prohlídka pracovišť hvězdárny a beseda s astronomy, program v přednáškovém sále na téma "Podzimní obloha"
 • 20:00: Astronomická přednáška
 • 21:00: Prohlídka dalekohledů a hvězdárny, pozorování objektů na obloze (za jasného počasí), diskuse, prohlídka výstav, kvízy

Pro členy astronomických kroužků a zájemce o jejich činnost - možnost přespání na hvězdárně ve vlastních spacácích a případně stanech.

Kontaktní informace:

Východočeská pobočka ČAS, Hvězdárna v Úpici a Sdružení pro podporu astronomických pozorování
Adresa: Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Marcel Bělík
Telefon: 499 882 289
E-mail: belik@obsupice.cz
Web: www.obsupice.cz

ZPĚT na rozcestník


ZOO DVŮR KRÁLOVÉ

Jako již několik předchozích let se část programu Noci vědců Hvězdárny v Úpici, Východočeské pobočky ČAS a Sdružení pro podporu astronomických pozorování přesune do areálu ZOO Dvůr Králové. Zde budou si budou moci zájemci zasoutěžit v astronomických kvízech o drobné ceny, poradit se a popovídat si o obloze, astronomii a příbuzných oborech, prohlédnout si putovní výstavu a vybrané modely (například model Sluneční soustavy) Ve 21 hodin za jasného počasí začne komentované pozorování noční oblohy. Pro případ deště a zamračené oblohy bude připravena přednáška na téma "Co byste viděli, kdybyste dnes viděli...". Začátek programu je v 20:00 v prostoru vstupní brány Safari ZOO Dvůr Králové.

Kontaktní informace:

Hvězdárna v Úpici, Východočeská pobočka ČAS a Sdružení pro podporu astronomických pozorování
Adresa: ZOO Dvůr Králové a. s., 544 01 Dvůr Králové nad Labem
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Marcel Bělík
Telefon: 499 882 289
E-mail: belik@obsupice.cz
Web: www.obsupice.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM HRADEC KRÁLOVÉ

Hradecká hvězdárna a planetárium zve k příležitosti Noci vědců 28. září 2012 veřejnost od 19 hodin na originální přednášku, soutěž a pozorování oblohy.

Program (od 19 hodin):

 • Přednáška Marsem křížem krážem aneb Jak jsem procestovala půlku Marsu (přednáší Lenka Trojanová)
 • Soutěž o dalekohled
 • Při jasné obloze navazuje pozorování noční oblohy

Epochální výlet/paní hvězdářky na Mars/ve 21. století

Léto pomalu končí a lidé si ukazují své fotografie z dovolených. Obzvlášť odvážní jedinci nejezdí na dovolenou, ale na výpravy do co nejodlehlejších a neznámých míst. Když cestu přežijí, uspořádají po návratu přednášku, kde promítají diapozitivy a vypráví o divech, které v tom cizokrajném světě viděli.

My jsme se letos z hvězdárny vydali na Mars. Ne náhodou. Chtěli jsme sledovat přistání sondy Curiosity. Přesto, že více jak dvě třetiny sond vyslaných k Marsu ztroskotaly, Curiosity byla úspěšná. Celý přistávací manévr se nám podařilo zaznamenat na video a na přednášce vám ho samozřejmě ukážeme.

Během naší výpravy jsme navštívili i další zajímavá místa na rudé planetě. Prošli jsme se po dně obrovského údolí Valles Marineris, vystoupili na druhou nejvyšší marsovskou sopku, abychom měli co nejlepší výhled na tu úplně nejvyšší – Olympus Mons. Zažili jsme jarní tání v blízkosti Marsovy polární čepičky a sestoupili jsme do nejhlubšího údolí na Marsu v naději, že tam najdeme alespoň kapku vody.

Přespávali jsme pod širým nebem a vůbec jsme se nebáli, že zmokneme. Na Marsu totiž nikdy neprší. Jediné, čeho jsme se obávali, byly prachové bouře, které jsou v tomto období na Marsu docela časté. Také jsme fotografovali noční oblohu, a tak vám můžeme ukázat, jak podivuhodným způsobem se během noci pohybují oba Marsovy měsíce Deimos a Phobos. Každou noc teplota klesala hluboko pod nulu, a tak jsme nedočkavě hleděli k východu a pozorovali východ Slunce ozdobený nádhernými modránky. Na Marsu věci prostě nejsou jako na Zemi. Přijďte tedy 28. září na Noc vědců, protože cestovatelskou přednášku jako tuto, jste asi ještě neviděli.

Kontaktní informace:

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Adresa: Zámeček 456/30, 50008 Hradec Králové
Telefon: 495 264 087, 495 270 959, fax: 495 267 952
Mobil: 737 456 777
E-mail: astrohk@astrohk.cz
Web: www.astrohk.cz

ZPĚT na rozcestník


VYSOČINA


ASTRONOMICKÝ KLUB PELHŘIMOV

Astronimický klub a Gymnázium Pelhřimov zve od 19:00 do půlnoci.

Astronomický klub Pelhřimov společně s Gymnáziem Pelhřimov letos již po šesté pořádá celovečerní akci s názvem Noc vědců 2012, která se bude konat v pátek v den státního svátku 28. září 2012 od 19:00 v budově Gymnázia Pelhřimov (boční vchod).

Celý program Noci vědců bude rozdělen na dvě části. Po úvodním slovu a vysvětlení významu akce Noc vědců v roce 2012 bude následovat společná část večera (cca 19:00 – 21:00), která bude věnována společné demonstraci fyzikálních a chemických experimentů. Do programu bude zařazena např. série zajímavých pokusů s kapalným dusíkem, kouzelnické chemické experimenty, příklady měření emisních spekter a mnoho dalšího. Po skončení první části bude probíhat zajímavá astronomická soutěž o malý hvězdářský dalekohled a další hodnotné ceny. Souběžná část večera (cca od 21:15) bude věnována především pozorování noční oblohy několika dalekohledy (Dobson 305/1500, 200/1200, Newton 200/1000) z terasy Gymnázia Pelhřimov. Toto pozorování bude probíhat v případě jasné oblohy až do 23:59, v případě zájmu návštěvníků i déle. Zajímavostí letošního roku budou experimenty s rozkladem světla odraženého od povrchu Měsíce a zjištěním jeho spektrálních charakteristik pomocí mobilního spektrometru. V případě zatažené oblohy bude připraven náhradní program v aule gymnázia – prezentace noční oblohy pomocí planetária. Současně se začátkem pozorování budou mít návštěvníci možnost účastnit se osobně celé řady chemických a fyzikálních experimentů. To potrvá přibližně do 22:00, kdy budou vyhlášeny výsledky astronomické soutěže a předány výhry. Pro zájemce bude od 22:15 připravena přednáška na téma: 2012? Konce SVĚTA bude jindy…, která se bude věnovat tématu konce světa v prosinci 2012. Zakončení večera je plánováno na 23:59. Pokud však zájemci budou chtít dále pozorovat noční oblohu, bude jim to umožněno minimálně do 1:00 v sobotu 29. září. Aktuální podrobný program naleznete na stránkách klubu www.astroklub.cz.

Program večera:

 • 19:00: Zahájení večera, úvodní slovo, význam evropského projektu Noc vědců 2012
 • 19:10: Společná část – demonstrace fyzikálních a chemických experimentů (100 min)
 • 21:00: Astronomická soutěž (zadání a vypracování)
 • 21:15: Souběžná část
  • pozorování noční oblohy z terasy (přehlídka souhvězdí, Měsíc, jasné hvězdy, objekty vzdáleného vesmíru, po 22:30 Jupiter) minimálně do půlnoci, v případě zájmu déle
  • v případě zatažené oblohy demonstrace planetária
  • individuální fyzikální a chemické experimenty s přímou účastí návštěvníků
 • 22:00: Vyhlášení astronomické soutěže, předání výhry
 • 22:15: Přednáška na téma: 2012? Konec SVĚTA bude jindy… (50 min + diskuze)
 • 23:59: Zakončení večera, v případě zájmu stávajících návštěvníků pokračování pozorování

Kontaktní informace:

Astronomický klub Pelhřimov
Adresa: Antonína Sovy 743, 393 01 Pelhřimov
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: RNDr. Jakub Hraníček
Místo konání akce: Gymnázium Pelhřimov, Jirsíkova 244, 393 01 Pelhřimov
Telefon: 777 889 193
E-mail: hranicek.jakub@email.cz
Web: www.astroklub.cz

ZPĚT na rozcestník


JIHLAVA

Evropská noc vědců 2012 v Jihlavě
Evropská noc vědců 2012 v Jihlavě
Noc vědců se bude v Jihlavě konat v pátek 28. září 2012 od 14 hodin až do půlnoci hned na několika místech.

9:00 – 17:00
Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 57/58, Jihlava (v budově i na náměstí před budovou)

 • Věda a výzkum v Muzeu Vysočiny Jihlava: vědecké práce v muzeu; prezentace; ukázky výsledků apod.)
 • Věda a výzkum v Kraji Vysočina: Prezentace výzkumných institucí na Vysočině a ukázky jejich výsledků
 • Astronomický stan: Ukázky astronomické techniky a pozorování Slunce, případně pozemských objektů
 • Fyzikální show: nejrůznější fyzikální experimenty (ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně)

17:00
Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava

 • Soutěž o dalekohled Firstscope: fyzikální dobrodružství pro malé i velké

18:00
Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava

 • Nanotechnologie aneb jak si pohrát s atomy: Přednáška Ing. Petra Dvořáka (Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně)

20:00
Brána Matky Boží, Věžní 1, Jihlava

 • Jihlavská astronomie: ukázka astronomické techniky Jihlavské astronomické společnost

20:30
Brána Matky Boží, Věžní 1, Jihlava

 • Pozorování oblohy: pozorování oblohy s Jihlavskou astronomickou společností; při nepřízni počasí náhradní program

V průběhu celé akce: prezentace Regionální rozvojové agentury Vysočiny a Europe Direct Jihlava.

Kontaktní informace:

Jihlavská astronomická společnost
kancelář, kontaktní centrum a astronomická pozorovatelna:
Adresa: Věžní 1, Jihlava, 586 01
Telefon: +420 728 880 930, +420 723 950 301, +420 774 906 125
E-mail: info@jiast.cz
Web: www.jiast.cz, http://muzeum.ji.cz/

ZPĚT na rozcestník


STŘEDNÍ MORAVA


HVĚZDÁRNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ, p.o.

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. zve od 18:00 do 23:00.

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabídne v rámci evropské Noci vědců od 18:00 hodin besedu s názvem KOSMICKÝ POKROK PRO KAŽDÝ DEN o tom, co vše nám přináší kosmický výzkum a co většina z nás každodenně využívá, aniž si uvědomuje. 20:00 - 23:00 hodin astronomická pozorování v hlavní kopuli i přenosnými dalekohledy v areálu hvězdárny. Znáš a umíš najít souhvězdí? – seznámení se základní orientací na obloze a nejznámějšími souhvězdími . Od 20:00 hodin zajímavé povídání a praktické ukázky HRAJEME SI SE SVĚTLEM – jak vědci poznávají svět pomocí světla. Neméně zajímavý bude pohled do historie v rámci komentované malé expozice o tom, jak se pozorovalo kdysi a jak dnes - CESTA V ČASE ANEB JAK SE POZOROVALO A POZORUJE.

Program podrobněji:

 • 18:00: Kosmický pokrok pro každý den – zábavná beseda o tom, co vše nám přináší kosmický výzkum a co většina z nás každodenně využívá, aniž si uvědomuje, k čemu byla technologie původně určena. Doplněno praktickými ukázkami vybraných technologií a výrobků.
 • 20:00: Hrajeme si se světlem – zajímavé povídání a praktické ukázky jak vědci poznávají vzdálené svět pomocí světla; návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si základní spektroskopická pozorování
 • 21:00: Cesta v čase aneb Jak se pozorovalo a pozoruje – názorná výstava přístrojů a pomůcek, ukázka s výkladem toho, jak se pozorovaly proměnné hvězdy kdysi a dnes – specializovaná učebna v budově odborného pracoviště
 • 20:00 - 20:30: exkurze do historického objektu Ballnerovy hvězdárny z roku 1928 s výstavou 2 nových dobových dalekohledů a řady astronomických pomůcek
 • 20:00 - 23:00: Astronomická pozorování v hlavní kopuli hvězdárny – pozorování objektů noční oblohy několik dalekohledy (v případě velkého zájmu budou v areálu hvězdárny k dispozici přenosné dalekohledy)
 • 22:00 - 23:00: Znáš a umíš najít souhvězdí? – seznámení se základní orientací na obloze a nejznámějšími souhvězdími

V hale hvězdárny budete moci soutěžit a ptát se na stánku střediska EUROPE DIRECT.

Kontaktní informace:

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o.
Adresa: Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Libor Lenža
Telefon: 571 611 928
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz
Web: www.astrovm.cz

ZPĚT na rozcestník


LIDOVÁ HVĚZDÁRNA V PROSTĚJOVĚ, p.o.

Lidová hvězdárna v Prostějově, p.o., zve veřejnost v rámci Noci vědců na program ve čtvrtek 27. září 2012 od 18 hodin a v pátek 28. září 2012 od 21:30.

Program:

 • Čtvrtek 27. září 2012: Přednáška "20 let HST" od 18 hodin
 • Pátek 28. září 2012: Prostějovská hvězdárna nabídne ve 21:30 hodin nejen večerní pozorování dalekohledy (nutná bezmračná obloha), ale také informace o dalekohledech, činnosti hvězdárny prohlídku výstav a vybavení přednáškového sálu. V rámci akce proběhne formou kvízu soutěž o dalekohled FirstScope.

Kontaktní informace:

Lidová hvězdárna v Prostějově, p.o.
Adresa: Kolářovy sady 3348, 796 01 Prostějov
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Jiří Prudký
Telefon: +420 582 344 130
E-mail: hvezdarna@hvezdarnapv.cz
Web: www.hvezdarnapv.cz

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA ZLÍN

Hvězdárna Zlín zve od 20:00 do půlnoci.

Motto letošní Evropské noci vědců, konané v celé Evropě, je "Věda nestárne". Klade důraz napropojení vědců a běžných lidí, zejména těch, kteří o vědě přílišneví a nevyhledávají ji. Letos máme přiblížit lidem trvalé přínosy vědy,univerzálnost a nadčasovost vědy. Vychází z evropského roku "aktivního stárnutí". Cílem je ukázat, že věda napomáhá starším občanům EU být aktivní i v pozdějším věku.

Kontaktní informace:

Hvězdárna Zlín
Adresa: Lesní čtvrť III/5443, 760 01 Zlín
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: MUDr. Zdeněk Coufal, předseda Zlínské astronomické společnosti
Telefon: 736 734 511 ve večerních hodinách v pondělí, středu a pátek
E-mail: zas@zas.cz
Web: www.zas.cz

ZPĚT na rozcestník


JIŽNÍ MORAVA


BRNO - HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO

Noc vědců na Hvězdárně a planetáriu Brno začíná v pátek 28. září 2012 od 18 hodin.

Noc vědců proběhne v nedávno zrekonstruovaném objektu hvězdárny a planetária. Tento rok se koná Noc vědců v závěru Festivalu vědy a proto se můžete těšit na velmi bohatýprogram, který naleznete na adrese www.festivalvedy.cz.

Mimo jiné se můžete se těšit nasérii zajímavých přednášek ve velkém planetáriu, ale i bohatý doprovodný program v předsálí a jeho okolí (např. prohlídka zrekonstruované observatoře MU, či různé infostánky). Za pěkného počasímůžete přirozeně využít nabídky pozorování nočního nebe prostřednictvím moderního vybavení pozorovatelny pro veřejnost.

Kontaktní informace:

Hvězdárna a planetárium Brno
Adresa: Kraví hora 2, 616 00 Brno
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Pavel Gabzdyl
E-mail: info@hvezdarna.cz
Web: www.hvezdarna.cz, www.festivalvedy.cz

ZPĚT na rozcestník


VESELÍ NAD MORAVOU

Na Noc vědců zve Společnost pro meziplanetární hmotu, občanské sdružení ve spolupráci s BRELAN D’AS, o. s. Akce se bude konat na Sokolovské 671, Café Pierre a parkoviště před Domem pečovatelské služby (v centru města za poštou) od 19:00 do 24:00.

Návštěvníci ve Veselí nad Moravou se budou moci vydat na cestu časem na Zemi a ve vesmíru. V soutěži na téma čas si budou moci porovnat astronomické vědomosti a historické znalosti – pro vítěze soutěže bude připraven malý astronomický dalekohled. V programu se seznámí se „zubem času“ z pohledu archeologických výzkumů, historií měření času za pomoci astronomických úkazů a také se dozví o zpracování kovu v čase. Za jasného počasí bude možné i praktické pozorování Měsíce, planety Jupiter a dalších objektů.

Program „Čas na zemi a čas na nebi“:

 • Zahájení
 • Představení programu a vystupujících
 • Prezentace pro veřejnost:
  • Přednáška: Archeologie a čas – Jak vypadá zub času? (PhDr. Marian Mazuch, Ph. D. – Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i.)
  • Přednáška: Čas jako rozměr v pozorování vesmíru (Ivo Míček, Společnost pro meziplanetární hmotu, o. s.)
  • Přednáška: Pohyb a čas v kovu (Jaroslav Válek – umělecký kovář)
  • Soutěž o astronomický dalekohled
  • Pozorování oblohy dalekohledem (podle počasí – cíl Měsíc a Jupiter)

Kontaktní informace:

Společnost pro meziplanetární hmotu, občanské sdružení Hvězdárna a planetárium Brno, p. o.
Adresa: Kraví hora 2, 616 00 Brno
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Ivo Míček
Telefon: 724 050 807
E-mail: ivo.micek@post.cz
Web: smph.astro.cz, www.kommet.cz, www.cafepierre.cz

ZPĚT na rozcestník


OMICE

Noc vědců v Omici se odehraje v pátek 28. září od 15 hodin do půl jedenácté pod ořechem na zahradě domu Brněnská 194.

Noc vědců v Omicích bude Věnována památce Neila Armstronga, prvního člověka na Měsíci. Vzhledem k nedávnému úmrtí velitele mise Apollo 11 (5. 8. 1930 – 25. 8. 2012) a k tomu, že Měsíc bude téměř v úplňku a přezáří tedy většinu slabých nebeských objektů, bude naše noční demonstrace zaměřena především na přirozenou družici Země - Lunu. Pozorování bude doplněno fotografickými materiály NASA a pohádkou pro děti a proběhne na malém i středně velkém astronomickém dalekohledu. Pozorování proběhne pouze, bude-li jasno! Bude-li po dešti, je nutné si vzít pevnou nepropustnou obuv. V případě nočního pozorování je vhodné TEPLÉ oblečení a baterka, kterou však NELZE svítit na lidi ani při příchodu. Pozorovací místo: pod ořechem na zahradě domu Brněnská 194, Omice.

Program:

 • 15:00 - 16:00: Pozorování Slunce malým dalekohledem
 • 21:00 - 22:30: Přehlídka nočních objektů, především Měsíc

Kontaktní informace:

Adresa: Brněnská 194, 664 41 Omice
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Eva Neureiterová
E-mail: neureiterova.photogallery@gmail.com
Web: neureiterova-astronomie.blogspot.cz

ZPĚT na rozcestník


SEVERNÍ MORAVA


STARÉ HAMRY

Evropská noc vědců 2012 v Beskydech
Evropská noc vědců 2012 v Beskydech
Na Noc vědců zve Amatérská prohlídka oblohy, sekce České astronomické společnosti, na horském hotelu Švarná Hanka na hřebeni Gruně (Staré Hamry - Beskydy) v pátek 28. září 2012 od 15 do 22 hodin.

Přijďte se podívat do Beskyd na klimatologickou stanici, na to, jak se zaznamenávají stratosferické blesky, meteory, jak vypadá obloha na horách, poslechněte si něco o světelném znečištění a o tom, jak u nás žijí šelmy.

Začátek naučně - vědomostní stezky je na chatě Švarná Hanka nebo na klimatologické stanici Bílý kříž. Hrajeme o ceny, hlavní cenou je dalekohled Firstscope. Zpřístupněn také bude místní dřevěný kostel!

Harmonogram soutěže:

 • 16:00: Začátek vědomostní stezky
 • 22:00: Konec (ukončen příjem soutěžních karet)
 • Nejpozději do 22:30: Vyhodnocení a předání cen
 • 15:00 a 20:00: Prohlídky kostela

Před i po setmění bude za hezkého počasí možnost pozorování dalekohledy do pozdních nočních hodin.

Přednášky (Chata Švarná Hanka):

 • Beskydská oblast tmavé oblohy (Jan Kondziolka)
 • Co je vidět ve tmě? (Jan Kondziolka)
 • Jak si objevit vlastní hvězdu? (Martin Mašek)
 • Jak si objevit vlastní planetku? (Martin Mašek)

Kontinuálně v sále: Videoprojekce a další drobné ukázky

Informace k naučně-vědomostní stezce:
Začátek stezky – Chata Švarná Hanka nebo Klimatologická stanice
Konec stezky – Klimatologická stanice Bílý kříž nebo Švarná Hanka
Vyhodnocení – Chata Švarná Hanka

Celkem 3 kilometry tam a 3 kilometry zpět.

Hrajeme o dalekohled Firstscope a další drobné ceny. Soutěžit mohou družstva i jednotlivci.

Jak se dostat na chatu Švarná Hanka naleznete na www.svarnahanka.wz.cz.

Možnost ubytování:
Chata Švarná Hanka (www.svarnahanka.wz.cz), tel. 739 201 188 – 300 Kč/os.
Dům sv. Josefa (www.dsvj.cz), tel. 558 437 865 – 290 Kč/os.

Kontaktní informace:

Amatérská prohlídka oblohy
Adresa: nám. Budovatelů 1410, 735 06 Karviná
Kontaktní osoba v souvislosti s ENV2012: Jan Kondziolka
Telefon: 777 814 074
E-mail: kondziolkajan@seznam.cz
Web: www.facebook.com/NebePlneHvezd, (www.astronomie.cz)

ZPĚT na rozcestník


HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM JOHANNA PALISY VŠB-TU OSTRAVA

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy VŠB-TU Ostrava zve od 18:00 do 23:00. Vzhledem k rekonstrukci areálu HaP se akce koná v Ústavu geoniky, Studentská 1768, Ostrava-Poruba. Doprava autobusy DPO č. 37, 40.

Program:

 • 18:00 – 19:00: projekce filmu „Jak se žije ve vesmíru“ – autentické vyprávění kanadského astronauta Chrise Hadfielda o životě na Mezinárodní kosmické stanici
 • 19:00 – 20:00: Saturn a jeho děti – přednáška prof. Ing. Petra Martince, CSc. (Ústav geoniky AV ČR, Ostrava)
 • 20:15 – 23:00: pozorování hvězdné oblohy dalekohledy (vážní zájemci se mohou také naučit poznávat některá souhvězdí) – pouze v případě jasného počasí
 • 18:00 – 20:00: Hvězdné nebe nad Ostravou – mimořádná ukázka projekce v mobilním planetáriu, začátky pořadů každých 30 minut (mobilní planetárium je umístěno v areálu Kolejí VŠB, Studentská 1, v budově Katedry tělesné výchovy, 1. patro)

V průběhu akce bude možné zakoupit různé propagační materiály, 3D pohlednice a astronomickou literaturu.

Kontaktní informace:

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy VŠB - Technická univerzita Ostrava
Adresa (VŠB): 17. listopadu 15, 708 33 Ostrava-Poruba
Adresa (HaP): K planetáriu 502, 725 26, Ostrava-Krásné Pole
Telefon: 596 994 950
E-mail: planetarium@vsb.cz
Web: planetarium.vsb.cz

ZPĚT na rozcestník
O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: Noc vědců


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »