Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Noc vědců  >  Noc vědců 2015

Noc vědců 2015

Logo Noci vědců
Logo Noci vědců
I v roce 2015 probíhá již po jedenácté po celé České republice astronomická část Evropské noci vědců. Letos připadá na pátek 25. září 2015. Na každém stanovišti proběhnou v případě příznivého počasí astronomická pozorování dalekohledy. Návštěvníci budou mít možnost vidět práci vědců na vlastní oči, proběhne řada pokusů, pamatováno bude i na nejmenší návštěvníky. Aby toho nebylo málo, následující prodloužený víkend nabídne na obloze v pondělí 28. září časně ráno vzácné sváteční úplné zatmění Měsíce. Více najdete rovněž v knize Tajemná zatmění.

Kde bude Noc vědců probíhat?
(seznam průběžně doplňujeme)

Severní Čechy

Střední Čechy

Východní Čechy

Západní Čechy

Jižní Čechy

Vysočina

Zlínsko

Olomoucko

Severní Morava

 

Severní Čechy

Most

na pátek 25.9. od 10 hodin  jsme připravili přednášku spojenou se znalostní soutěží pro děti a studenty. Místo konání je v sídle Europe Direct, které je při VŠFS (Vysoká škola finanční a správní), Pionýrů 2806, 434 01 Most 43401

ESO - Evropská jižní observatoř bilancuje, 10 mimořádných objevů,
Pozorujeme zatmění Měsíce 28.9.2015
 

 • ESO a ČR objevuje vesmír
 • Špičková věda a život v zákulisí ESO
 • výsledky zkoumání Sluneční soustavy i vzdáleného vesmíru
 • 10 mimořádných pozorování, které odhalují tajemství vesmíru
 • zatmění Měsíce, jak vzniká, jak se pozoruje
 • mimořádnosti letošního zatmění Měsíce, jak je pozorovat

Teplice

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích, příspěvková organizace

Naše organizace se již pojedenácté připojuje k akci, která nese označení EVROPSKÁ NOC VĚDCŮ. Tato akce se pořádá z iniciativy Evropské komise jako „Researchers in Europe“ od roku 2005. Bývá vyhlašována na pátek, který je nejbližší podzimní rovnodennosti, letos připadá datum této akce na 25. září 2015. Program Evropské noci vědců je tématicky laděn s ohledem na zaměření pořádajících institucí. V našem případě se bude jednat o zajímavé přednášky. Pokud bude jasná obloha, bude se také pozorovat dalekohledy. Opět je připravena pro návštěvníky soutěž o dalekohledy.

!!! Pozor, bude otevřena pouze hvězdárna na Písečném vrchu !!!

Otevírací doba: pátek 25. 9. 2015 od 16:00 do 24:00

Program:

16:00 – 17:00 pozorování Slunce, v případě špatného počasí

17:00 – 18:00 přednáška „Uvidí příští generace Mléčnou dráhu?“

18:00 – 19:00 přednáška „Hádání o světlo“ doplněná pokusy

20:00 – 24:00 pozorování noční oblohy (Měsíc, dvojhvězdy, hvězdokupy, ...), prohlídka hvězdárny a dalekohledů, v případě špatného počasí modelování s glóby (fázování Měsíce, zatmění Slunce i Měsíce, střídání dne a noci a ročních období), diskuse s návštěvníky, možnost prohlídky hvězdárny a dalekohledů

21:00 – 22:00 přednáška „Hra světel a stínů, aneb čeká nás zatmění Měsíce“

Soutěž o dalekohled:

16:00 – 19:00 registrace a průběh soutěže (možnost účasti v soutěži)

20:00 – 21:00 vyhodnocení soutěže a předání cen vylosovaným výhercům

!!! VSTUP ZDARMA !!!

Střední Čechy

Babice u Říčan

Společná akce v rámci Noci vědců bude pod záštitou Amatérské prohlídky oblohy (sekce ČAS) a spolku Babický drak a to v obci Babice (u Říčan, střední Čechy) na veřejném prostranství a posléze ve společenské místnosti na adrese Ke Skále 76, 251 01 Babice. Více najdete na stránkách www.babickydrak.cz.

Program:

 • 16:00: Pozorování Slunce s odborným výkladem a zábavná věda pro děti (pokusy, stavba sopky...) - proběhne v centru obce
 • 19:30: Přednáška o zatmění Měsíce (společenská místnost v centru obce v budově staré školy)
 • 21:00: Pozorování objektů noční oblohy (na místním fotbalovém hřišti)

Hvězdárna Žebrák

Letošní program Noci vědců proběhne v čase 18-22 hodin. A co vás čeká letos? Oslavíme Rok světla! Když si s sebou vezmete chytrý telefon, představíme vám i 3D aplikace pomocí speciálních brýlí přímo s vaším zařízením! Představíme nový Planet Park na pozemku hvězdárny a budete si moci prohlédnout naše přístrojové vybavení. Jmenujeme nového čestného člena Hvězdárny Žebrák, promítneme noční oblohu a představíme novou Pohádku z hvězd! Budeme pro vás mít extra dárek...

A to není zdaleka všechno. Pozveme vás na novou unikátní výstavu do kopule pod názvem: Pohledy do nebe. Na výstavě se můžete podívat např. na nejkrásnější planetu Saturn v naší Sluneční soustavě, na známou Krabí mlhovinu v naší Galaxii a podíváte se i do vzdálených světů cizích galaxií. Fotografie byly pořízeny na jedné z nejvýkonnějších observatoří světa na Mt. Paranalu v Chile, kterou provozuje Evropská jižní observatoř, jíž je Česká republika od roku 2007 členem. Produkce: Astronomický ústav AV ČR, Evropská jižní observatoř.

A upoutáme na následující úkaz zatmění Měsíce. To vše a další překvapení budete moci zažít na Hvězdárně Žebrák. Časový harmonogram akce bude upřesněn na našem webu. Vstup na akci je pochopitelně zdarma.

Lidová hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany

Na hvězdárně Josefa Sadila v Sedlčanech se Noc vědců odehraje V pátek 25. září 2014 s programem pro návštěvníky všech věkových kategorií. Vše začíná od 17 hodin a končí ve 24 hodin. Pro vytrvalce a při bezoblačné obloze pak ve 2 hod. po půlnoci. Vstupné zdarma. Další informace na stránkách hvězdárny.

Program:

 • Nejprve budeme sledovat zapadající Slunce a pak Měsíc, který bude tři dny před úplňkem. Potom planety Saturn, Uran a Neptun. Na slabé mlhoviny a galaxie použijeme CCD kameru v ohnisku zrcadlového dalekohledu pokud nebudou viditelné přímo z důvodu rozptýleného
 • V průběhu večera proběhne ukázka využití profesionálních CCD kamer při fotometrii hvězd s obíhajícími exoplanetami a seznámení s metodou sledování proměnných hvězd.
 • V průběhu večera proběhne diskuse na nejrůznější témata např. kosmologie a fyzika elementárních částic, komety a planetky, dalekohledy a satelity zaměřené na astronomické objekty, radioastronomie a další oblasti ve výzkumu vesmíru. Témata budou volena podle zájmu účastníků ENV2015.

Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově

Astronomický ústav AV ČR v rámci Evropské noci vědců připravil následující mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Zdarma! Program proběhne v pátek 25. září 2015 na observatoři v Ondřejově od 15:00 do 24:00.

15:00 - 24:00

 • Otevřeno muzeum V. Šafaříka - historické přístroje a dokumenty, vznik a vývoj ondřejovské hvězdárny, osobnost jejího zakladatele J. J. Friče, historická expozice přístrojů pro výzkum Slunce používaných na naší observatoři.

15:00 - 19:00

 • Exkurze do Slunečního oddělení: můžete se podívat na sluneční patrolu, k horizontálnímu dalekohledu HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů) a slunečnímu radioteleskopu o průměru 10 metrů. Přístroje budou v provozu a za jasného počasí bude předvedeno reálné pozorování Slunce, jinak ukázky pozorování ze záznamu.
 • Exkurze k největšímu dalekohledu v ČR (hlavní přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 64 m, hmotnost 84 tun), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků.
 • Exkurze k dalekohledu D 50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení.
 • Exkurze k přístroji PZT Oddělení galaxií a planetárních systémů (fotografická zenitová tuba - přístroj určuje z astrometrických pozorování hvězd okamžitou astronomickou zeměpisnou šířku a rozdíl mezi rotačním a atomovým časem).
 • Prohlídka dvou historických kopulí původní hvězdárny, v případě jasného počasí pozorování Slunce v Západní kopuli.
 • Komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů - to vše s komentářem. Odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka v 16 a 17 hodin.
 • 18:00: Přednáška v budově Slunečního oddělení: Prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc. – Sluneční erupce a jak je pozorujeme.

19:30 – 24:00 (začátky posledních prohlídek ve 23:00)

 • Exkurze po malých skupinách návštěvníků na specializovaná pracoviště: K největšímu dalekohledu v ČR (průměr hlavního zrcadla 2 m) - prohlídka a informace o pozorování dalekohledem Stelárního oddělení a zpracování výsledků, k dalekohledu skupiny fyziky asteroidů o průměru objektivu 65 cm, k dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií a k fotografické zenitové tubě PZT.
 • Za jasného počasí pozorování oblohy v Západní kopuli původní hvězdárny a s pomocí přenosných dalekohledů před muzeem. Podzimní obloha nabídne např. pohled na galaxii M 31 v Andromedě.
 • Zveme do prostoru historické hvězdárny astronomy amatéry se svými dalekohledy, aby pozorovali oblohu spolu s námi. Nutná domluva předem na 737 322 815, suchan@astro.cz (Pavel Suchan).

Pro dotazy k průběhu a organizaci Evropské noci vědců na observatoři v Ondřejově použijte prosím tento kontakt: Pavel Suchan, tel.: 226 258 411, 737 322 815, e-mail: suchan@astro.cz.

Hvězdárna ve Vlašimi

Program Noci vědců 2015 na Hvězdárně ve Vlašimi. Autor: Vlašimská astronomická společnost.
Program Noci vědců 2015 na Hvězdárně ve Vlašimi.
Autor: Vlašimská astronomická společnost.
V pátek 25. září 2015 bude v rámci Noci vědců na hvězdárně připraveno od 16 hodin odpoledne pozorování Slunce dalekohledem, který umožňuje viditelnost v hladině H-alfa a bezpečně pro vaše oči můžete uvidět protuberance a místa s odlišnou teplotou povrchu (sluneční skvrny a výbuchy) a další zajímavé jevy. Následovat bude od 18 hodin přednáška českého vědce RNDr. Pavla Kotrče, CSc. z AV ČR, Astronomického ústavu v Ondřejově s názvem „Slunce – co o něm dnes víme?“. A pak soutěž o ceny, prohlídka hvězdárny, meteorologických stanic a výstavy o historii hvězdárny. Ve 20 hodin začne pozorování oblohy statickým dalekohledem v kupoli hvězdárny a mobilním dalekohledem na pozemku a plošině hvězdárny. Celý program je určen pro dospělé i pro děti, pro které máme připraveno malé překvapení.

V pondělí 28. září 2015 nastává zajímavý astronomický úkaz: úplné zatmění Měsíce viditelné ve Vlašimi. Začátek našeho pozorování je ráno od 4 hodin. Fáze největšího maxima dosáhne Měsíc ve 4:47 hodin, konec jevu bude v 5:23 hodin.  Pozorování se koná pouze v případě jasného počasí. Program připravuje Vlašimská astronomická společnost, o.p.s.

Věděli jste, že:

 • jedna z meteorologických stanic na pozemku hvězdárny ve Vlašimi dodává nepřetržitě informace do veřejného systému Českého hydrometeorologického ústavu Praha, kde je můžete na internetových stránkách www.chmi.cz sledovat i Vy, a že slouží také k sestavování předpovědi počasí pro Českou republiku?
 • druhá z meteorologických stanic na pozemku hvězdárny ve Vlašimi nepřetržitě měří teplotu, poměrnou vlhkost a tlak vzduchu, a že tyto informace můžete nalézt na internetové adrese www.vas.cz v sekci Meteostanice?
 • Pavel Kotrč se účastnil odborných výměnných pobytů vlašimských a liverpoolských astronomů?
 • vlašimská hvězdárna byla pro veřejnost otevřena v roce 1961?
 • Noc vědců se koná ve vlašimské hvězdárně již po jedenácté v řadě za sebou?
 • dne 28. 9. 2015 v 3:45 hodin bude Měsíc nejblíže Zemi v letošním roce (356  877 km)?

Program: 25. září (pátek, Noc vědců)

 • 16:00 - 18:00: pozorování Slunce dalekohledem
 • 18:00 - 19:00: přednáška Pavla Kotrče „Slunce – co o něm dnes víme?“
 • soutěž o ceny, prohlídka hvězdárny a meteorologických stanic, výstava
 • 20:00 - 22:00: pozorování oblohy dalekohledy a pouhým okem

Program: 28. září (pondělí, zatmění Měsíce)

 • 4:00 - 5:30: pozorování úplného zatmění Měsíce

 

Východní Čechy

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Noc vědců se tradičně koná poslední pátek v září a stejně tradičně se do ní už od začátku, tedy od roku 2005, kdy se k akci poprvé připojila Česká republika prostřednictvím Akademie věd a České astronomické společnosti, zapojuje Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové. Letos tedy jde u nás o jubilejní desátý ročník. Zatímco v prvních letech se konalo pouze mimořádné pozorování noční oblohy, v dalších ročnících se program rozšířil o specializované přednášky, program v planetáriu a soutěž o dalekohled či atlas hvězdné oblohy. Loni prošla obrovskou proměnou i hvězdárna – přibylo nové digitální planetárium s unikátní čistě digitální projekcí hvězdné oblohy i filmů – dokumentů, které vás zcela obklopí a pohltí nejen obrazem, ale i dějem.

Letos se noc vědců koná 25 září v obou budovách. Začínáme už v 18 hodin.

V digitálním planetáriu:

je připraven krátký program s předvedením projekce hvězdné oblohy, virtuálním letem k trpasličím planetám Ceres a Pluto a ke kometě Churyumov-Gerasimenko, jež jsou právě zkoumány kosmickými sondami, díky nimž naše planetárium ukáže nejnověji získaná data a obrazy; na závěr uvidíte ukázky filmů, které se promítají při programech pro veřejnost a školní skupiny. Vzhledem k očekávanému vysokému zájmu budou vydávány časové vstupenky na 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00

Na hvězdárně:

probíhá souběžně s programem v digitálním planetáriu soutěž o atlas hvězdné oblohy a další ceny, přednáška Světlo a stín (úplné zatmění Měsíce 28. 9. 2015) – přednáší Lenka Trojanová, prohlídka dalekohledů a při jasné obloze pozorování objektů noční oblohy. Bude možné zhlédnout i hvězdnou oblohu v historickém Malém Zeissově planetáriu.

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích

Hvězdárna barona Artura Krause se již po jedenácté zapojí do již legendární Noc vědců. Pro letošní rok, jehož podtitulem je Budiž světlo a budiž noc, jsme si pro návštěvníky naší observatoře připravili bohatou škálu experimentů ze světa elektromagnetického záření, kterému neřekneme jinak, než světlo. Ukážeme vám co se pod tímto zdánlivě prostým termínem skrývá a  jak světlo vnímá naše lidské oko, prostřednictvím nevšedních experimentů však zpřístupníme našemu zraku i ty složky světla, které běžně nevnímáme. Na co se tedy můžete přesně těšit?

 • Ukážeme Vám, že svítit dokáže i obyčejná tráva
 • Ověříte si pravost vašich peněz
 • Zjistíte, že světlem lze kreslit stejně dobře, jako kterýmkoliv štětcem
 • Vytvoříme si vlastní tekuté světlo
 • Ukážeme Vám, jak vznikl fotoaparát a sami si vyvoláte vlastní snímek.
 • Chybět nebude pozorování noční oblohy z pardubické observatoře

Celou akcí nás bude provázet Informační centrum EU Europe Direct Pardubice, které si pro návštěvníky připraví zajímavé soutěže a kvízy. Součástí programu bude prezentace mladých přírodovědců a jejich celoroční práce v malé mobilní ZOO pod vedením pí. Němcové. Těšíme se na setkání s Vámi 25. 9. od 19:00 do 24:00. Další informace na www.astropardubice.cz.

Hvězdárna v Úpici

Hvězdárna v Úpici, Východočeská pobočka ČAS a Sdružení pro podporu astronomických pozorování, zve na tradiční Noc vědců od 18:00 do půlnoci. Více najdete před akcí na webových stránkách www.obsupice.cz.

Program:

 • 19:00: Prohlídka pracovišť hvězdárny, beseda s astronomy, soutěže a hry pro děti
 • 20:00: Tématická přednáška (bude upřesněno)
 • 21:00: V případě jasného počasí pozorování noční oblohy, zejména Měsíce a další jasných objektů noční oblohy; za nepřízně počasí ukázka astronomických modelů a promítání cestopisu o zatmění Slunce

ZOO Dvůr Králové (nad Labem)

Jako již několik předchozích let se část programu Noci vědců Hvězdárny v Úpici, Východočeské pobočky ČAS a Sdružení pro podporu astronomických pozorování přesune do areálu ZOO Dvůr Králové. Zde budou si budou moci zájemci zasoutěžit v astronomických kvízech o drobné ceny, poradit se a popovídat si o obloze, astronomii a příbuzných oborech, prohlédnout si putovní výstavu a vybrané modely (například model Sluneční soustavy). Ve 21 hodin za jasného počasí začne komentované pozorování noční oblohy. Pro případ deště a zamračené oblohy bude připravena přednáška na téma "Co byste viděli, kdybyste dnes viděli...". Začátek programu je v 20:00 v prostoru vstupní brány Safari ZOO Dvůr Králové.

Program:

 • 20:00: Komentované pozorování oblohy Co vidíme nad hlavami, lektor Mgr. Richard Kotrba (Hvězdárna v Úpici)
 • 21:00: Pozorování noční oblohy, zejména Měsíce, přenosnými dalekohledy doprovázené komentářem (za nepřízně počasí beseda "Co byste viděli, kdybyste dnes viděli")
   

Západní Čechy

Spálené Poříčí

Hvězdárna ve Spáleném Poříčí vás zve na večerní program Evropské noci vědců v pátek 25. 9. 2015 od 19.00 hod.

Program:

 • přednáška - "Vulkanismus ve Sluneční soustavě - povídání o sopkách na planetách a měsících naší Sluneční soustavy
 • prohlídka geologických exponátů a astronomické techniky s odborným komentářem
 • v případě jasného počasí ukázky letních a podzimních souhvězdí a pozorování mlhovin a galaxií

Kontaktní informace:

Soukromá hvězdárna p. Josefa Muchy - Spálené Poříčí
Adresa: Republikánská 238, Spálené Poříčí, 335 61
Telefon: 602 494 697
E-mail: rdmservis@seznam.cz

Hvězdárna Karlovy Vary

Akce bude tenktokrát na hvězdárně a bude mít průběh celovíkendový až do pondělního zatmění Měsíce. Těšit se můžete na různá představení a také na výsledky letních pozorovacích táborů. Za přízně počasí je pochopitelně připraveno pozorování noční oblohy s jasným Měsícem, který pak pro nás chystá 28. září v časných ranních hodinách zmíněný vzácný úkaz. Další informace na meteor.astro-webcast.eu/opvk.

Tachov

Západočeská pobočka České astronomické společnosti se do projektu Evropská noc vědců zapojila již v roce 2005, kdy byl vyhlášen první ročník Evropské noci vědců v České republice a od roku 2010 využívá této akce k propagaci vědy i na místech mimo vědecká centra velkých měst, hvězdáren či univerzit. Jako svá působiště vybírá lokality, pro jejichž obyvatele by akce tohoto typu byla těžko dostupná. Po velmi dobrých ohlasech z předchozích ročníků ve Stříbře, Přešticích, Nepomuku, Klatovech a Domažlicích jsme se rozhodli letošní Noc vědců 2015 uspořádat ve městě Tachov, kde se budou moci občané města seznámit s naším bohatým programem.

Na náměstí Republiky se představí 8 organizací s různými pokusy z oborů fyziky, chemie či biologie. K dispozici budou i dalekohledy pro pozorování vesmírných objektů a po setmění je připraveno zhasnutí náměstí pro zlepšení pozorovacích podmínek. Součástí programu budou i odborné přednášky nebo soutěž o věcné ceny (astronomická literatura).

Tachov – náměstí Republiky od 16 do 23 hodin

Akce na náměstí:

 • pozorování noční oblohy s dalekohledy, astronomická kuchařka (ZpČAS)
 • pokusy z fyziky a chemie (Gymnázium, Tachov)
 • 3D tiskárna, robot LEGO, elektronická stavebnice (SPŠ Tachov)
 • pokusy z chemie, fyziky a přírodopisu, výroba butonů – placek (ZŠ Hornická)
 • chemická laboratoř (ZŠ Zárečná)
 • zajímavé pokusy (ZŠ Kostelní)
 • fyzikální pokusy – Teslův transformátor, pokřivená zrcadla … ( Oddělení fyziky KMT FPE ZČU)
 • fyzikální pokusy (Katedra fyziky Fakulty aplikovaných věd ZČU)

Přednášky: (nám. Republiky, sál MKS – 1. patro)

 • 16:30 – Největší dalekohledy světa
  Bc. Ondřej Trnka - odborný pracovník Hvězdárny a planetária Plzeň
 • 18:00 - Tajemství lidského oka
  PhDr. Ing. Ota Kéhar, Ph.D. – Fakulta pedagogická ZČU
 • 19:30 - Antigravitace aneb létáme s fyzikou - mýty a fakta
  PhDr. Pavel Masopust, Ph.D., Fakulta pedagogická ZČU
  21:00 – Pluto trpasličí planeta
  RNDr. Miroslav Randa, Ph.D., Fakulta pedagogická ZČU

Jižní Čechy

Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí

Hvězdárna bude mít pro veřejnost otevřeno v pátek 25. září 2015 od 18 hodin do půlnoci. Můžete se těšit na již tradičně bohatý program včetně zábavných experimentů a pochopitelně i pozorování noční (byť Měsícem přesvícené) oblohy. Více na stránce hvězdárny www.hvezdarna-fp.cz.

Program:

 • 18:00: beseda k projektu hvězdárny - Impakt
 • 19:00: beseda k projektu hvězdárny - Graviton
 • 20:00: orientace v naprosté tmě - hmatové kvízy
 • 21:00: optické klamy

... a paralelně dále také:

 • od 18:00: výstava dokumentů k 50. výročí hvězdárny
 • od 20:00: pozorování noční oblohy a krajiny - Měsíc, vhodné a nevhodné pouliční osvětlení

Hvězdárna a planetárium České Budějovice

Hvězdárna a planetárium České Budějovice zve širokou veřejnost v rámci Noci vědců v pátek 25. září 2015 k nahlédnutí a seznámení s tím, co návštěvníkům v průběhu roku nabízí. Program bude probíhat od 19:00 do 22:00 hodin. Vstup je volný. Pořady budou probíhat v celém zázemí hvězdárny, a to v duchu novinek ve vesmíru a tématu Rok světla 2015. Další informace na www.hvezdarnaCB.cz.

Program:

 • Aktuální dění na obloze představíme v planetáriu netradičním pořadem s názvem Relaxace pod hvězdami aneb neobvyklá barevná a laserová show.
 • Dále se mohou návštěvníci těšit na smyčku filmů zachycujících nejžhavější novinky z chladného vesmíru (mise sondy Rosetta u komety 67P, sonda New Horizons u Pluta, sonda Dawn u trpasličí planety Ceres apod.).
 • Ke shlédnutí je výstava Rosetta – rande s kometou a Hubble a jeho 25. výročí. Na výstavě je k vidění unikátní výroční velkoformátový snímek, originál přímo od ESA, a fotografie, které obletěly svět.
 • Za příznivého počasí bude probíhat pozorování objektů na nočním nebi dalekohledem.

Hvězdárna F. Nušla a Astroklub při DDM v Jindřichově Hradci

Program Noci vědců na Hvězdárně v Jindřichově Hradci. Autor: Hvězdárna Jindřichův Hradec.
Program Noci vědců na Hvězdárně v Jindřichově Hradci.
Autor: Hvězdárna Jindřichův Hradec.
Na jubilejní 10. ročník Noci vědců zve jinřichohradecká hvězdárna děti a veřejnost u příležitosti v pátek 25. 9. 2015 od 20 do 2 hodin (v případě nepřízně počasí do půlnoci). Pozorování bude rušit Měsíc (28. 9. nastane úplněk a úplné zatmění), takže si budeme moci za jasného počasí prohlédnout jeho povrch a dále pak další výraznější objekty (samozřejmě dle pozorovacích podmínek). Za nepřízně počasí nabídneme projekce v přednáškovém sále - simulace planetária na plátně a nabídka mnoha astronomických témat s ústním komentářem.

Program:

 • povídání  o  dalekohledech s  ukázkami  a  pozorováním různými přístroji
 • povídání o pozorování meteorů
 • povídání o světelném znečištění
 • v letošním roce nesoutěžíme o dalekohled, ale (stejně jako v loňském roce) o knihu Michala Poláka „Cesty k raketoplánům“

Vstupné volné. Další informace na www.hvezdarnajh.cz; e-mail: info@hvezdarnajh.cz, tel.: 725 763 207, 606 633 439, 384 322 564.

Vysočina

Hvězdárna Třebíč

Noc vědců proběhne od 19 do 24 hodin. Více rovněž na stránkách Hvězdárny Třebíč.

Program:

 • 19:00: Světlo a jeho vlastnosti (krátká přednáška), optika a ukázky
 • optických experimentů
 • 19:30: Hry a soutěže s drobnými odměnami pro děti i dospělé
 • 21:00. Pozorování večerní oblohy (za dobrého počasí) nebo povídání o noční
 • obloze v sále hvězdárny

Astronomický klub Pelhřimov

V pátek 25. září 2015 proběhne v Pelhřimově populárně-naučný program v rámci mezinárodního projektu Noc vědců 2015 (již devátý ročník). Program připravuje Astronomický klub Pelhřimov ve spolupráci s Gymnáziem a obchodní akademií Pelhřimov, pod záštitou Pobočky Vysočina České astronomické společnosti.

Program bude rozdělen do dvou částí:

Odpolední program (13:00 – 16:00)
Masarykovo náměstí v Pelhřimově (místo bude označeno beach vlajkou AKP)

Na programu bude pozorování Slunce a pozemních objektů astronomickými dalekohledy, rozklad světla, optické klamy (nebude se konat v případě deště)

Večerní program (19:00 – 24:00)
budova gymnázia v Pelhřimov, Jirsíkova 244, 393 01 Pelhřimov

Za každého počasí bude připraven celovečerní program tematicky zaměřený na „Světlo“, jeho vznik, vlastnosti, projevy, detekce.

Začátek programu je jako každý rok plánován na 19:00 v budově pelhřimovského gymnázia. V letošním roce se můžete těšit na řadu demonstračních experimentů, které se odehrají v aule gymnázia. Všechny experimenty budou postupně seznamovat návštěvníky s vlastnostmi snad nejdůležitějšího fyzikálního fenoménu – světlem. Na programu bude několik krátkých prezentací odhalujících podstatu světla, schopnost lidského oka toto záření detekovat a jeho základní vlastnosti. Na programu budou experimenty s různě barevnými zdroji světla, modrými, zelenými a červenými lasery, výboji v plynech, spektrometry a rozkladem světla. Nechybět bude ani zdroj umělé mlhy, model zemské atmosféry, show s kapalným dusíkem, a tvorba umělých mraků, experimenty s fluorescencí a chemiluminiscencí a mnoho dalšího.

Součástí večerního programu bude zajímavá astronomická soutěž, v níž může vyhrát opravdu každý. Po vyhlášení vítězů bude na nádvoří gymnázia zažehnut bengálský oheň

Na závěr večera se uskuteční pozorování Měsíce pomocí několika dalekohledů Astronomického klubu Pelhřimov. Měsíc se bude nacházet několik dní před úplňkem. Toto bude malým pozváním na úplné zatmění Měsíce, které proběhne následně v noci z neděle na pondělí (státní svátek, 28. září), od jedné hodiny v noci (v pondělí nad ránem). Pro zájemce bude připravena také odborná přednáška a výjimkou nebude ani prostor věnovaný každoroční bohaté diskuzi.

Podrobný program bude postupně aktualizován na internetových stránkách AKP (www.astroklub.cz).

Jihlava

Jihlavská astronomická společnost bude pořádat v rámci Noci vědců pozorování oblohy a doprovodný program včetně přednášek na několika stanovištích vysočanské metropole. Více rovněž na stránkách Jihlavské astronomické společnosti.

Program:

 • 14:00 - 17:00: Astronomický stan: pozorovaní Slunce, ukázka dalekohledů
  (Masarykovo náměstí, před budovou Muzea Vysočiny Jihlava)
 • 14:00 - 17:00: Vědecká show: ukázka fyzikalních pokusů
  (Masarykovo nám. 55, Jihlava - přednáškový sál Muzea Vysočiny Jihlava)
 • 18:00 - 19:00: Přednáška
 • 19:45 - 20:30: Astronomické dalekohledy: ukázka a vysvětlení funkce dalekohledů
  (vyhlídková terasa brány Matky Boží, Věžní 1, Jihlava)
 • 20:30: Astronomické pozorování
  (vyhlídková terasa brány Matky Boží, Věžní 1, Jihlava)

Zlínsko

Hvězdárna Vsetín

Stejně jako každý rok, tak i letos se pracovníci vsetínské hvězdárny připojí k celoevropské iniciativě známé pod názvem Noc vědců.

Proto jsme si na pátek 25. září pro veřejnost přichystali malé překvapení v podobě pozorování Měsíce pomocí přenosného dalekohledu přímo z centra města. Bude se jednat o ochutnávku astronomického pozorování pro náhodné kolemjdoucí lidi, kteří se ještě neměli šanci seznámit se vsetínskou hvězdárnou. Pozorování se uskuteční na chodníku mezi Smetanovou ulicí a parkovištěm u Věžáku. V těchto místech nás naleznete za příznivého počasí (bezmračná obloha) od 20:00 do 22:00 hodin.

Pro zájemce o plnohodnotné astronomické pozorování bude pomocí dalekohledů na vsetínské hvězdárně připraveno sledování nejen Měsíce, ale i ostatních vesmírných objektů. Pozorování proběhne za bezmračné oblohy v čase od 20:30 do 22:30 hodin. V případě nepříznivého počasí bude na hvězdárně přichystán náhradní program v podobě exkurze a videoprojekce.

Vstup na všechny akce v rámci Noci vědců je ZDARMA!

Hvězdárna ve Zlíně

Zlínská astronomická společnost umožňuje na hvězdárně ve Zlíně každoročně volný vstup všem zájemcům o Evropskou Noc Vědců. V pátek 25. září 2015 bude otevřeno od 19 do 24 hodin. Na hvězdárně kromě obvyklé prohlídky oblohy a pozorování dorůstajícícho Měsíce vysvětlíme principy pohybů objektů na obloze, základy optiky včetně ukázek optických experimentů. Návštěvníci se budou moci seznámit se způsobem vědecké práce v amatérských podmínkách, například, jak může astronom amatér objevovat exoplanety. Více na www.zas.cz.

Olomoucko

Hvězdárna Prostějov

Během Evropské noci vědců nabízíme v pátek 25. 9. ve 20:30 hodin nejen večerní pozorování dalekohledy, ale také informace o dalekohledech, činnosti hvězdárny a prohlídku výstav.

Součástí Evropské noci vědců bude též speciální prezentace „Noc plná světla“ určená pro malé i velké. Bude se jednat o pořad, který nás zavede do tajů vlnové optiky spojený s experimenty, při kterých například necháme návštěvníkům zmizet jejich vlastní ruku. Noc vědců 2015 se tímto připojuje k Mezinárodnímu roku světla a světelných technologií, který vyhlásila OSN.

Vstup zdarma.

Severní Morava

Hvězdárna a planetárium Ostrava

V Planetáriu Ostrava poběží program od 18:00 do 22:00. Návštěvníci mohou shlédnout představení v sále planetária, zúčastnit se předváděných pokusů ve hvězdárenském "Výzkumáku", prohlédnout si a experimentovat v Experimentáriu a v případě příznivých podmínek pozorovat oblohu dalekohledy na hvězdárně a v amfiteátru. Více na www.planetariumostrava.cz.

Chata Charbulák a Astronomický den se zatměním Měsíce

Na chatě Charbulák v Beskydech proběhne Astronomický den a pozorování zatmění Měsíce. Akce začíná v neděli 27. září v 15:30 a pokud popřeje počasí, měsíční zatmění budeme pozorovat až do svítání následujícího dne. Přijďte s námi pozorovat sváteční úplné zatmění Měsíce 28. září a mimoto se i dozvědět spoutu zajímavostí v Beskydské oblasti tmavé oblohy!

Dozvuky Noci vědců = Astronomický den a zatmění Měsíce v Beskydech
Dozvuky Noci vědců = Astronomický den a zatmění Měsíce v BeskydechO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Noc vědců, Noc vědců 2015


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »