Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní

Ostatní



redakce II Ostatní

SMPH - zpravodaj 7/2003

V čísle 7/2003 Zpravodaje Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu,které vyšlo 10. července 2003, jsou čtenáři seznámeni v rozsáhlém článku o nových objevech zajímavých planetek v prvním čtvrtletí roku 2003 a jejich dráhovými elementy.

Karel Mokrý Ostatní

Ceny dalekohledů stále klesají



Pokles dolaru i konkurenční boj nahrává zájemcům o koupi dalekohledů a mezi nimi jsou i astronomové. Společnost CELESTRON na trh v České republice dodává i dalekohledy typu DOBSON. Pro astronomy amatéry je téměř ideální průměr 200mm. Nestojí moc, je relativně lehce přenosný a skladný. A cena ? Neuvěřitelná. 200mm DOBSON od CELESTRONu si můžete zakoupit i pod 12.000 Kč a bez dlouhého čekání a včetně vybavení jako je hledáček 9x50mm a dva okuláry 20 a 10mm. Takže pokud chcete ještě stihnout letošní opozici Marsu, máte šanci . Obraz CELESTRONu je velice slušný a mohu jej vřele doporučit.

Více informací: http://www.celestron.com

Další informace: Zrcadlový dalekohled Newtonovy kontsrukce, průměr zrcadla 200mm, ohnisková vzdálenost 1.200mm (F/6), azimutální otočná montáž Dobsonova typu. Standardní výbava : hledáček 9x50, okulár SMA 25mm (48x) na upínacím průměru 1.25". Zrcadlo pyrexové.

Karel Mokrý Ostatní

Také sháníte dalekohled podobný SOMET BINARU 25x100 ?

Společnost CELESTRON uvedla na světové trh novou řadu binokulárních dalekohledů řady SKYMASTER. Pro astronomii má asi největší přínos uvedení binokuláru 25x100 s antireflexní úpravou, zorným polem 3° a hmotností 4,7kg. Cena tohoto dalekohledu se na trhu v ČR pohybuje do 17.000 Kč a to je opravdu vynikající cena. Takže pokud jste až doposud hledali někde v bazarech dalekohled SOMET BINAR 25x100, tak toho nechte. Koupíte velmi slušný přístroj za dobrou cenu, který je lehčí a dá se snadno uchytit na stativ.

Více informací: http://www.celestron.com

Karel Mokrý Ostatní

Co lze vyfotit na Slunci i malým dalekohledem

Asi hodně z Vás si klade otázku, jak velký dalekohled potřebuji na to či ono. A proto zde uveřejníme postupně pár odkazů na stránky, které se zabývají právě touto problematikou, aby jste věděli, co můžete od toho či onoho dalekohledu očekávat. Zaměříme se převážně na cenově dostupná řešení.
Pavel Koten Ostatní

Futurologický kongres na Parconu

Jak už se stalo pravidlem, na začátku prázdnin se koná v Chotěboři Festival Fantazie Avalcon. Letos je součástí česko-slovenského setkání Parcon. V rámci programu se uskuteční i tzv. Futurologický kongres s řadou přednášek věnovaných astronomii, kosmonautice i otázkám vývoje technologií a společnosti.
Jiří Grygar Ostatní

Body pro astronomii na IX. valném shromáždění Učené společnosti ČR

Ve dnech 19. a 20. května se konalo v budově Akademie věd ČR v Praze IX. valné shromáždění Učené společnosti ČR. Během zasedání byly mimo jiné předávány výroční ceny Učené společnosti za vynikající vědecké výsledky. V prestižní kategorii seniorů byly uděleny dvě, z nichž jedna připadla poprvé v osmileté historii udělování těchto cen astronomovi - RNDr. Pavlu Spurnému, CSc. z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově - za výzkum meteorů a meteoroidů, zejména s přihlédnutím k objevu a dráhové analýze meteoritu Neuschwanstein ze 6. dubna 2002. Cenu ve výši 100 tis. Kč sponzorovala a.s. Léčiva, Praha.

Petr Sobotka Ostatní

Pozvánka: 9 setkání skupiny MEDÚZA

Skupina MEDÚZA, která působí v Sekci pozorovatelů proměnných hvězd České astronomické společnosti, pořádá 9. setkání svých členů. Své prostory poskytla v termínu 23. až 25. května hvězdárna ve Valašském Meziříčí.
Petr Bartoš Ostatní

Nové číslo zpravodaje SMPH

V čísle 5/2003 Zpravodaje Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu,které vyšlo 12. května, se dozvíte jak probíhalo nedávné setkání členůSMPH v Brně, dozvíte se o některých nově pojmenovaných planetkách a onové podvojné planetce (3782) Celle. Ze světa planetek jsou idalší příspěvky ...
Karel Mokrý Ostatní

Redakční šotek

Do článku o Zatmění Slunce Zatmění Slunce 31. 5. 2003 se díky nepozornosti redakce vloudil nepatřičný text:Začátek zatmění bude viditelný z Evropy, Afriky, Jižní Ameriky a východní poloviny Severní Ameriky. Konec úkazu bude pozorovatelný z nejzápadnější části Afriky, z celé Jižní a Severní Ameriky.

V textu opraven překlep "... jediné úplné zatmění a to 13. září 2015." na "20. března 2015".

Autorce článku - paní Evě Markové - a našim čtenářům se omlouváme. Text článku je již opraven. Text tiskového prohlášení ve formátu MS Word je již také opraven..

Miroslav Brož Ostatní

Povětroň 3/2003

Vyšlo nové čísloPovětroně- Královéhradeckého astronomického časopisu.Číslo 3/2003 začínáme důrazným upozorněním na tři pěkné nebeské úkazy,které nás čekají v květnu: přechod Merkuru, zatmění Měsíce a Země.Jedinečná šance pořídít fotografii do soutěže Foto ASHK 2003!
Karel Mokrý Ostatní

Vyhlášení soutěže s APO

Redakce APO shromáždila a zhodnotila všechny příspěvky do literární soutěže, kterou APO vyhlásilo 4. dubna tohoto roku.Ze všech došlých příspěvků bylo vybráno pět hodnocených míst. Výherci budou odměněni věcnými cenami.

V soutěži se nejlépe umístili:

1. místo - Jan "Albireo" Kučera
2. místo - Petr Sklář
3. místo - Zdeněk Kalvoda
4. místo - Jiřina Pešová
5. místo - Jiří Liška

Vítězná literární díla jsou vystavena na stránce APO.

Štěpán Kovář Ostatní

Dobrodružství vědy v pampě

V minulém článku jsme zveřejnili článek dr. Grygara o nově budované observatoři Pierre Auger v Jižní Americe. Požádal jsem proto o rozhovor českého fyzika RNDr. Jana Řídkého, CSc. z Fyzikálního ústavu AV ČR, díky kterému se na tomto projektu podílí i čeští vědci. Sešli jsme se před restaurací v Evropské laboratoři pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě a když jsem přicházel na smluvené místo, všiml jsem si, že se potkáváme na ulici jménem Pierre Auger.
Petr Bartoš Ostatní

Pocta Ondřejovu

vernisa.jpg
24. dubna 2003 v 18.30 hod proběhla, v rámci knižního veletrhu Svět knihy 2003, vernisáž výstavy Štěpána Kováře Pocta Ondřejovu
Jiří Grygar Ostatní

Projekt Pierre Auger Observatory

jg-web.jpg
V roce 1998 se začal rozbíhat projekt výzkumu kosmického záření o ultravysokých energiích [UHE CR], jehož duchovními otci jsou americký fyzik a nositel Nobelovy ceny Jim Cronin z Chicaga a britský fyzik z Leedsu Alan Watson. Smyslem projektu, který nese jméno francouzského fyzika a průkopníka výzkumu sekundárních spršek od primárních částic kosmického záření Pierra Augera, je získat solidní údaje o primárním kosmickém záření s energiemi částic nad 10 trilionů elektronvoltu (1019 eV).

Se svolením autora převzato z Instantních astronomických novin (www.ian.cz).



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Optická deformace Měsíce v atmosféře při východu .

Další informace »