Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Futurologický kongres na Parconu
Pavel Koten Vytisknout článek

Futurologický kongres na Parconu

Jak už se stalo pravidlem, na začátku prázdnin se koná v Chotěboři Festival Fantazie Avalcon. Letos je součástí česko-slovenského setkání Parcon. V rámci programu se uskuteční i tzv. Futurologický kongres s řadou přednášek věnovaných astronomii, kosmonautice i otázkám vývoje technologií a společnosti.

V loňském roce se v Chotěboři uskutečnil vůbec první Eurocon v našich zemích, který byl doslova nabitý množstvím nejrůznějších programů a také řadou zajímavých hostů ze zahraničí i domova. Letošní akce nebude sice dosahovat takových rozměrů, ale i tak jistě vyplatí přijet. I tentokrát je připraven bohatý program proložený zajímavými hosty. Z těch zahraničních můžeme jmenovat například anglického spisovatele Garryho Kilwortha či u nás velmi oblíbeného Rusa Kyra Bulyčeva. A jak už to bývá zvykem, jednou z řady programových linií je i Futurologický kongres, který je věnovaný trendů v technologiích a společnosti, kosmickým letům, internetu, počítačům, biotechnologiím, nanotechnologiím, lékařství, komunikacím, chemii, ...

Tradiční hostem Avalconů je Antonín Vítek, přední odborník na otázky kosmonautiky. Tentokrát pohovoří na téma havárie raketoplánu Columbia. Jeho přednáška přinese nejnovější podrobnosti o průběhu vyšetřování, poukáže na možné příčiny havárie a zamyslí se nad důsledek havárie pro budování ISS a kosmonautiku vůbec. Povídání o výstupech do volného kosmického prostoru si pro návštěvníky Parconu připravil Tomáš Přibyl, který rovněž patří mezi znalce oboru kosmonautiky. Jeho téma bude zahrnovat přehled a zajímavosti z historie výstupů do volného kosmického prostoru, montážní práce ve vesmírů při budování velkých a rozměrných konstrukcí. Bude se také věnovat rozdílům mezi jednotlivými typy skafandrů - letovým, pro výstupy do vesmíru, pro pobyt na jiných planetách.

Astronomická témata bude jako obvykle vyplňovat Pavel Koten. V jedné přednášce shrne to, co se dělo v uplynulých pěti letech s Leonidami. Ty připravili pro pozemšťany hned několik velkých představení v podobě meteorických dešťů, které neunikly pozornosti astronomů z celého světa. Jejich intenzívní studium přispělo k významnému pokroku ve znalostech těchto jevů. Ve druhé přednášce se přesuneme dále od Země. Příznivá pozice naší planety a Marsu umožnila vyslání dalších průzkumníků k rudé planetě. O které sondy se jedná, jak vypadají a co budou u Marsu dělat, to vše bude v této přednášce řečeno.

Karel Bačkovský sáhne do svého oboru a pohovoří na téma kosmického práva. Poukáže na důležité úmluvy a právní zvyklost, vysvětlí, co je vlastně míněno vesmírným prostorem a nebeskými tělesy v právním pojetí, jaký je režim těchto těles a vesmíru, kdo a jak je může využívat, jaké je právní postavení posádek kosmických lodí. Shrne dosavadní vývoj vesmírného práva. Větší prostor bude věnovat problematice právního režimu Měsíce. Zatímco vesmírné právo může řada lidí považovat za něco, co se jich netýká, v posledních letech velmi diskutované autorské právo už zdaleka ne. A tak kdo je už dnes autorem či se jím chystá stát, neměl by si nechat uniknout pořad Petera Szmudy na téma autorského práva, o jeho minulosti, současnosti a nejbližším vývoji.

Otázkou evoluce lidstva se bude zabývat Shimpi v povídaní nazvaném "Stanou se z nás Elfové?".

Jitka Sejvalová a Václav Fořtík zase pohovoří o našem a zahraničním školství v blízké budoucnosti, jaké jsou možné trendy, krize a prognózy.

Václav Fořtík připravil i dva oficiální testy IQ Mensy ČR pro osoby již od 9 let.

Petra a Lucie Lukačovičovi se budou věnovat maskám, jejich minulosti, současnosti a budoucnosti a trendům jejich vývoje.

A konečně, velmi atraktivní by mohla být diskuse na téma "Střetu civilizací" moderovaná opět Václavem Fořtíkem. Na čí straně stát až/jestli se to stane?

Festival Fantazei Parcon-Avalcon se uskuteční ve dnech 2. až 6. července v Chotěboři. Bližší informace na www.festivalfantazie.cz




O autorovi



50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »