Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Nové číslo zpravodaje SMPH

Nové číslo zpravodaje SMPH

V čísle 5/2003 Zpravodaje Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu,které vyšlo 12. května, se dozvíte jak probíhalo nedávné setkání členůSMPH v Brně, dozvíte se o některých nově pojmenovaných planetkách a onové podvojné planetce (3782) Celle. Ze světa planetek jsou idalší příspěvky ...

Ze světa planetek jsou idalší příspěvky týkající se těsného průletu planetky 2003 HW10kolem Země 29. dubna 2003, o hledání nejlepších trajektorií pro cestysond k blízkozemním planetkám a podrobné shrnutí o zajímavýchplanetkách objevených v posledním čtvrtletí 2002.
Meteorické astronomii je věnována část přílohy o rojích, které můžemesledovat v nadcházející lunaci, o meteoritickém dešti v Chicagu aseznámení s výsledky práce R. Arlta týkající se nové efemeridy pro výpočet polohy radiantu roje Perseid v období 22.7. - 19.8.
Značná pozornost je samozřejmě věnována kometám - přnášíme obsah čísla 125 časopisu International Comet Quarterly a statistiku pozorování pozorovatelů SMPH v něm obsažená. Stejně jako každé číslo Zpravodaje přináší novinky o kometách, jejich dráhové elementy a především mapky pro vyhledání komet pozorovatelných v květnu a první půli června 2003 kompletně do přibližně 14.5 mag. Samostatný příspěvek je pak věnován detailnímu rozboru fotometrického chování tří jasných komet let 2001 a 2002 - C/2001 A2 (LINEAR), C/2000 WM1 (LINEAR) a 153P/Ikeya-Zhang. Závěrečná část Zpravodaje je tradičně věnována pozorováním komet,která provedli pozorovatelé SMPH.
Další číslo Zpravodaje vyjde přibližně za měsíc (těsně před úplňkem), pokud by do té doby došlo k objevu jasnější komety, vyjde mimořádné číslo dříve.




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Hvězdárna Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy. Nyní se věnuje především projektům souvisejícím s historií astronomie: První století ČAS, Mapa astronomických míst, Muzeum astronomie Táborska až Čech, Skupina pro historii ČAS, Josef Jan Frič, ...



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »