Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Liščí kožich, Jednorožec a Vánoční stromek

Uznání a copyright: Russell Croman

Tento nádherně podrobný kousek oblohy vycentrovaný na proměnnou hvězdu star S Mon ve slabém ale pestrém souhvězdí Jednorožce (Monoceros) vyplňuje zářící vodík. Hvězdotvorná oblast NGC 2264 je komplexní směsicí kosmických plynných a prachových mračen, je vzdálená asi 2700 světelných let a směšuje červenavé emisní mlhoviny excitované energetickým světlem nově zrozených hvězd s tmavými mezihvězdnými mračny. Pokud se zatmívající prachová mračna nacházejí v blízkosti hvězd, tak odrážejí jejich světlo a tak vznikají modré reflekční mlhoviny. Široký výhled zabírá na obloze asi 1.5 stupně, tedy skoro 3 měsíční úplňky a ve vzdálenosti NGC 2264 pokrývá 70 světelných let. Do sbírky kosmických rekvizit patří Kuželová mlhovina (daleko vlevo), mlhovina Liščí kožich, jehož spletená kožešina leží zrovna pod S Mon a hvězdokupa Vánoční stromek. Trojúhelníková kupa Vánoční stromek se tady jeví zešikma s její špičkou u Kuželové mlhoviny a s její širší základnou vystředěnou na S Mon.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Ngc2264, Star-forming region, S Mon


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Uran

Další informace »