Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmír v horkém plynu

Uznání a copyright: James Wadsley (McMaster U.) et al.

Kde je většina normální hmoty ve Vesmíru? Nedávná pozorování z rentgenové observatoře Chandra potvrzují, že je ve vláknech horkého plynu rozprostřených celým vesmírem. "Normální hmotou" se rozumí známé prvky a známé fundamentální částice. Doposud množství normální hmoty předpovězené fyzikou ranného vesmíru překračovalo množství normální hmoty v galaxiích a kupách galaxií a tak bylo pozorovatelsky nevysvětlitelné. Pozorování z Chandry poskytla důkazy hmotných a horkých vláken intergalaktického média sledováním malého zeslabení rentgenových paprsků vzdálených kvazarů, které nejspíše způsobila absorpce horkým plynem. Obrázek nahoře pochází z počítačové simulace, která ukazuje typickou očekávanou distribuci horkého plynu v obrovském výseku vesmíru 2.7 miliard světelných let širokém a 0.3 miliardy let tlustém. Distribuce mnohem hojnější tmavé hmoty bude asi sledovat normální hmotu, ačkoliv složení tmavé hmoty zůstává záhadou. Stejně tak zůstává záhadou distribuce a podstata dokonce ještě hojnější tmavé energie.

Štítky: Temní hmota, Vesmír, Horký plyn


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Plejády

Vteřinová momentka Měsíce poblíž Plejád. Výsledek je proti originálu 2x zmenšený.

Další informace »