Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem Mléčné dráhy nalezeny obří bubliny záření gama

Uznání: NASA, DOE, Fermi Gamma-Ray Space Telescope, LAT detector, D. Finkbeiner et al.

Věděli jste, že naše Galaxie Mléčná dráha má velké bubliny, které emitují gama záření ze směru galaktického středu? Nikdo to nevěděl. Jak ale začala v minulých dvou letech proudit data z družice Fermi, tak začal být zřejmý velký a neobvyklý útvar směrem ke středu naší Galaxie. Na včera zveřejněném celooblohovém snímku jsou kolem středu vidět dvě bubliny jako červeně a bíle skvrnité ovály. Středem snímku probíhá rovina naší Galaxie. Při předpokladu, že tyto bubliny vycházejí ze středu naší Galaxie, je rozměr bublin obrovský a soupeří s rozměrem celé Galaxie, zdola nahoru měří asi 50 000 světelných let. Dřívější náznaky bublin byly nalezeny už na existujích celooblohových radiových, mikrovlných a rentgenových mapách. Příčina těchto bublin není v současnosti známa, ale nepochybně bude v příštích letech předmětem výzkumu.

Štítky: Mléčná dráha, Fermi, Bubble


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »