Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  K ISS se vydal kanadský miliardář
Vít Straka Vytisknout článek

K ISS se vydal kanadský miliardář

Posádka Sojuzu TMA-16
Posádka Sojuzu TMA-16
Ve středu 30. září v 9:14 SELČ z Bajkonuru odstartovala směrem k Mezinárodní kosmické stanici loď Sojuz TMA-16 se třemi kosmonauty: velitel Maxim Suraev a palubní inženýři Jeff Williams a Guy Laliberte. Třetí jmenovaný, kanadský podnikatel, se letu účastní jako vesmírný turista. Jde o velmi pozoruhodnou osobu, díky cirkusu Cirque de Soleil, který založil a vlastní, v roce 2007 získal celosvětový titul Podnikatel roku.

Start kosmické lodi Sojuz TMA-16 probíhal hladce a bez problémů. Nosná raketa se zvedla ze startovací rampy Jurije Gagarina na kosmodromu Bajkonur 30. září v 9:14:42 SELČ a o devět minut později loď s tříčlennou posádkou dosáhla oběžné dráhy. Následně se oddělila od vyhořelého třetího stupně své nosné rakety a vyklopila komunikační antény a solární panely pro výrobu elektřiny. K Mezinárodní kosmické stanici by měl Sojuz po dvou dnech postupného zvyšování dráhy přiletět v pátek, jeho připojení k zadnímu stykovacímu uzlu modulu Zvezda je v plánu v 10:37 SELČ.

Start Sojuzu TMA-16
Start Sojuzu TMA-16
Maxim Suraev (Rusko) a Jeff Williams (USA) jsou připraveni k 6měsíčnímu pobytu na ISS, vystřídají své kolegy Gennadyho Padalku (Rusko, velitel stanice) a Michaela Barratta (USA), kteří jsou na stanici od března a 11. října by se měli vrátit na Zemi v lodi Sojuz TMA-14, kterou na ISS v březnu přiletěli. Na Zemi se s nimi vrátí i kosmický turista Guy Laliberte po 12 dnech v kosmu. Kromě Padalky a Barratta posádku ISS momentálně tvoří také Frank De Winne (Belgie), Roman Romaněnko (Rusko), Robert Thirsk (Kanada) a Nicole Stottová (USA), tito čtyři astronauté na stanici zůstanou spolu se Suraevem a Williamsem, De Winne se po odletu Sojuzu TMA-14 stane prvním evropským velitelem ISS.

Posádka Sojuzu TMA-16:

Velitel Maxim Suraev (na úvodní fotografii uprostřed)
Pro tohoto ruského pilota je to první cesta do vesmíru. V oddíle ruských kosmonautů je od roku 1999, má nalétáno asi 700 hodin na strojích L-39 a Su-27. V roce 2007 získal také právní vzdělání. Na pobyt na ISS se připravoval od ledna 2000, byl členem záložních posádek 17. a 19. základní posádky ISS.

Palubní inženýr Jeffrey Williams (na úvodní fotografii vpravo)
Po odletu De Winneho převezme velení stanice. Má za sebou už dva kosmické lety. Poprvé se do vesmíru podíval na palubě raketoplánu Atlantis při jeho misi STS-101 v roce 2000. Raketoplán se při této misi spojil se zatím neobydlenou stanicí ISS a doručil na ni množství užitečného materiálu. V roce 2006 strávil na ISS šest měsíců jako člen 13. základní posádky.

Kosmický turista Guy Laliberte (na úvodní fotografii vlevo)
Kanadský podnikatel, který za svých 12 dní v kosmu zaplatil asi 35 milionů dolarů. V roce 2007 získal celosvětový titul Podnikatel roku, založil a vlastní sluneční cirkus Cirque de Soleil. Je také milovníkem pokeru (v roce 2007 vyhrál v Las Vegas v této hře skoro 700 000 dolarů), polykačem ohně a chodcem na chůdách. Slibuje, že ve stavu beztíže předvede pár akrobatických kousků a s ostatními astronauty si zahraje poker. Svou misi chce věnovat především ekologickým zájmům, bude také provádět pozorování pro kanadskou kosmickou agenturu.


Start Sojuzu TMA-16 www.youtube.com

Zdroje:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »