Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zemřel Sir Arthur Charles Clarke (1917 – 2008)
Petr Kubala Vytisknout článek

Zemřel Sir Arthur Charles Clarke (1917 – 2008)

Arthur C. Clarke
Arthur C. Clarke
Včera večer dorazila do Evropy velmi smutná zpráva. Na Srí Lance zemřel ve věku 90 let jeden z nejslavnějších autorů Sci-fi literatury v historii - Sir Arthur Charles Clarke. Jeho jméno zná snad každý příznivce Sci-fi literatury i astronomie. Do povědomí veřejnosti se dostal mimo jiné svým románem 2001: Vesmírná odysea. Na počest této knihy byla pojmenována i jedna z kosmických sond (Mars Odyssey), která i v těchto dnech zkoumá z oběžné dráhy povrch rudé planety.

Dnes ráno jsem chtěl ještě před snídaní absolvovat tradiční kolečko na internetu – odpovědět na emaily a prohlédnout si online zdroje k exoplanetám. Když jsem zapnul internet, najel mi seznam.cz a na něm velmi smutná zpráva – Zemřel spisovatel Arthur C. Clarke. Vzhledem k jeho věku a dlouhodobé nemoci se to asi dalo čekat, přesto se jednalo o zprávu, která asi nejednoho příznivce Sci-fi, astronomie či kosmonautiky hluboce zasáhla.

Sepisovat životopis tohoto známého spisovatele snad ani nemá cenu. Podrobnosti o něm najedete v článku od M.Hromadové k jeho 90. narozeninám, které oslavil v prosinci a v odkazech na konci.

Jako nejslavnější dílo Arthura C. Clarka je označován román 2001: Vesmírná odysea. Musím se ale přiznat, že mou nejoblíbenější knihou je Měsíční prach, pokud jste nečetli, vřele doporučuji.

Arthur C. Clarke byl takovým Julesem Vernem 20. století. Už v roce 1945 dokázal předpovědět, že družice budou jednou využívány pro přenos televizního signálu. Clarke vystudoval fyziku a aplikovanou matematiku. Zřejmě právě díky tomu jsou jeho romány a povídky promyšleny do té nejmenší podrobnosti a ctí fyzikální zákony. Je docela možné, že spousta věcí, které se v jeho knihách objevují, se jednoho dne stane součástí každodenní reality.

Clarkovo jméno nese planetka – „4923 Clarke“ a dinosaurus „Serendipaceratops arthurcclarkei“ objevený v Austrálii.

„Pokročilá věda se nedá odlišit od magie.“

„Jediným způsobem, jak zjistit meze možného, je odvážit se alespoň malý kousek za hranice nemožného.“


Doporučené odkazy:




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »